Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Jeg har en ung hund på 20 uker som skal ut å fly om 1 uke. Han er da 4,5 kg så får være i fly kabinen. Dessverre føler han seg ikke trygg i buret når det er igjen. Så under bilkjøring som han har (vært vant med hele tiden) skriker han veldig mye.

Jeg vet ikke hvordan han vil oppføre seg i fly. Har dere noen erfaring med urolig hund i fly kabinen? Er jo redd andre vil reagere på skrikingen hans.

Skrevet

Hei. Jeg har en ung hund på 20 uker som skal ut å fly om 1 uke. Han er da 4,5 kg så får være i fly kabinen. Dessverre føler han seg ikke trygg i buret når det er igjen. Så under bilkjøring som han har (vært vant med hele tiden) skriker han veldig mye.

Jeg vet ikke hvordan han vil oppføre seg i fly. Har dere noen erfaring med urolig hund i fly kabinen? Er jo redd andre vil reagere på skrikingen hans.

Jess, det har jeg :P jeg ville fortsatt å øve og kanskje prøvd å finne en tyggepinne/griseøre/ettellerannet som holder han opptatt? I tillegg ville jeg slitt han skikkelig ut før flighten, slik at han fort blir sliten og sovner. Da mener jeg skikkelig type ta han med ut og lek, gi søksøvelser (legg mat utover hagen og la han snuse opp alt), la han gå på flyplassen og la folk hilse på han - hvis han ikke bare blir redd da :) Det hjalp skikkelig å la valpen slite seg ut før flyturen, sovna på et blunk etter litt hyling :)

Skrevet

Jeg fløy med valpen min da han var 8 uker. Han hylte som en stukket gris i flybagen både på stuegulvet og i bilen. Kom inn på flyet og han sovna momentant.

Skrevet

Du kan få trent mye på en uke, så jeg ville startet der. Så ville jeg luftet han godt før flyturen, samt hatt han ute av buret på flyplassen, både for å få mindre tid i buret og for å bli litt sliten i hodet av miljøet på flyplassen. Da er det større sjanse for at han bare sovner etterhvert på flyet. :)

Skrevet

Takk takk. Ja tenker å være tidlig ute på flyplassen og slite han godt ut før vi går inn i flyet. Han elsker folk så vil nok kose seg på flyplassen. Vi skal kjøre i 2 timer før vi kommer på flyplassen, så han vil få en passe hard dag.

Godbiter vil han ikke tygge i buret, så litt vanskelig å belønne/lokke han.

Skrevet

hei! reiste med min valp (12 uker) for noen dager siden. var veldig skeptisk på hvordan han ville takle det å bli tatt ifra foreldre og søken, for så å sitte i et fly. Vi luftet han på en liten gressplen utenfor flyplassen for å gjøre han sliten. Så tok vi han i buret med en bamse og en tyggeleke. Han var først veldig nervøs og redd for alle menneskene og alt bråket. Vi tok han inn på et stellerom så kan kunne få roe seg ned før vi kunne gå på flyet. vi gikk på flyet og satte han under setet, og han var litt skeptisk i starten. men det er mye roligere og mindre lyd enn på flyplassen, så han ble rolig fort.

før flyet var i lufta hadde han allerede sovnet :)

Var veldig skeptisk om hvordan det kom til å være å fly med hund, men gikk mye bedre enn forventet!

Skrevet

Hei. Jeg har en ung hund på 20 uker som skal ut å fly om 1 uke. Han er da 4,5 kg så får være i fly kabinen. Dessverre føler han seg ikke trygg i buret når det er igjen. Så under bilkjøring som han har (vært vant med hele tiden) skriker han veldig mye.

Jeg vet ikke hvordan han vil oppføre seg i fly. Har dere noen erfaring med urolig hund i fly kabinen? Er jo redd andre vil reagere på skrikingen hans.

Jeg har flydd hjem 2 ganger med 8 u gml valper (Oslo-Bergen, begge ganger).

Den ene var trøtt og sliten etter tur og aktiviteter før vi dro til Flyplasssen så han sovnet før vi hadde lettet. Han våknet først når jeg løftet opp flybaggen når vi skulle gå ut av flyet.

Den andre knurret og bjeffet, ikke fordi hun var redd, men fordi hun var sinna. Tenke seg - bli innestengt i flybag likssom! :aww:

Hun holdt det gående godt over halve flyturen før hun var stille noen få minutter, så begynte hun på igjen...

Vi ble flyttet helt bakerst i flyet før vi tok av fordi SAS hadde klart å gi meg en plass jeg ikke kunne ha flybaggen under setet. På tross av at de visste at jeg skulle ha hund med.

Flyet var ikke fullt, og på de 2 radene foran meg satt det vel kun 2 mennesker. Ellers satt det et par på andre siden av midtgangen. Den eneste tilbakemeldingen jeg fikk var at de spurte om det var en valp, hvor gammel den var, hva den het osv. Ingen negative kommentarer :)

Skrevet

Jeg har erfaring med urolig hund i kabinen - når jeg hentet valp i fjor sommer så skrek og bjeffa han så innmari at flyvertinnen kom til slutt bort og spurte om jeg kunne ha baggen på fanget med lokket oppe for å se om det hjalp - tror de andre passasjerene begynte å få nok :P Hysterisk pumi er noe som høres for å si det sånn :P Når jeg fikk lov til det så var han stille og sovnet etterhvert. På neste fly vi skulle videre med fikk jeg ikke ha han på fanget, men jeg hadde lokket litt oppe slik at han hadde hodet ut - så da sovnet han med hodet oppe av baggen og sov seg gjennom den verste turbulensen jeg har vært med på :P

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for svar. Ja jeg håper det går bedre enn forventet, når de er 8 uker er de mye lettere å få til å sove under transport. Men nå som han er 20 uker er saken noe annet, værtfall i bil og buss. Håper selvfølgelig flyturen vil gå som en lek.

Roxie88 og Mokken tror nok at min vil reagere slik som deres gjorde:p han er en såpass sutregutt:-p

så håper vi får ha bagen på fanget. Har værtfall med mye godbiter og bamse i flyet, kanskje det hjelper.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...