Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi retester våre fuglehunder hvert annet år. Både fordi det kreves når vi stiller på konkurranser og når vi skal kjøpe jaktkort.

Nå til sommeren skal yngste man ha sitt første møte med sau. Litt vondt i mammahjerte når de får støtet, men det er verdt det.

Det er en ekstra sikkerhet (noen garanti har man aldri, husk det). Og det går fort over.

Før så slapp de hunden inn til en sint søye og den fikk juling, da kunne hunden bli skadet. Nå har man full kontroll og det er fort over. Som regel skvetter hunden like mye av overraskelse som av smerte (det er ikke såååå vondt).

Ja må nok gjøre det! Men foreløbig skal vi nyte vapetiden! Hvor gammel er hundene dine når de først tar de på test?

Skrevet

Vorstehhundklubben Hordaland arrangerer slike kurs her i Bergen om du er interessert. Ta kontakt med dem. Min far er en av dem som er godkjent instruktør der. Det er ikke noe ille synes jeg. Jeg og min søster var med pappa på kursene når vi var liten. Kan ikke huske å ha sett noe "forferdelig" :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Så bra! Skal ta kontakt der når tiden nærmer seg jeg!

Skrevet

Irsksetterklubben i Hordaland og Vestlandets Fuglehundklubb arrangerer også, så det skal ikke mangle på kurs. Men det blir jo ikke aktuelt før neste år da tenker jeg. Han er jo bare valpen. :)

Skrevet

Irsksetterklubben i Hordaland og Vestlandets Fuglehundklubb arrangerer også, så det skal ikke mangle på kurs. Men det blir jo ikke aktuelt før neste år da tenker jeg. Han er jo bare valpen. :)

Så bra! Godt å ha litt å velge i!

Nei er det er en god stund til han skal på noe kurs enda!

Skrevet

Ja må nok gjøre det! Men foreløbig skal vi nyte vapetiden! Hvor gammel er hundene dine når de først tar de på test?

Våre er ca 1 år når vi tar det

Yngste man nå er 1,5 år

Nå bor vi ikke i saueområde, så ikke noe stress for vår del

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det er jo greit å strømme på sau som en ekstra sikkerthet i tillegg til bånd, men der er ikke en garanti for at hunden ikke vil jage og drepe sau om den får gå løs. Jeg har selv sett naboens hund drepe sau. De trodde ikke dem utgjorde noen fare siden den hadde sauerenhetsbevis...

Guest lijenta
Skrevet

Får å få det godtkjent må hunden være over året

De fleste jeger og fisk foreninger arrangerer, harehundklubber fuglehundklubber og elghundklubber

Skrevet

Burde gjennomført ett sånt kurs når han blir over året! Får lese, og evt besøke og se hvordan dette fungerer. Før jeg prøver dette på min hund, har jo trossalt veldig god tid på oss. Takker for masse gode svar!

Skrevet

Ymse skal strømmes til uka. Han er 11 mnd, men her er det sauer over alt og han skal ikke få noen opplevelse av sau før han får strøm.

Skrevet

Ymse skal strømmes til uka. Han er 11 mnd, men her er det sauer over alt og han skal ikke få noen opplevelse av sau før han får strøm.

Er sauer over alt her også. Naboen har villsauer i hagen hele året!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...