Gå til innhold
Hundesonen.no

Burtilvenning


Gjest
 Share

Recommended Posts

Jeg har søkt, men fant bare en tråd som handlet om burtilvenning og den var driiitlang og mest orientert rundt "du er kjip som bruker bur" og "du er kjip som synes de som bruker bur er kjipe", så da starter jeg en ny :)

Meesha skal i en periode være i bur når han er alene hjemme. Jeg har satt buret der soveplassen hans var i stua, og lagt sovetingene hans inni buret. Det er såpass stort at han kan ligge utstrakt, stå oppreist og snu seg, med god plass "til overs". Jeg satte det opp nå i kveld først, og har selvfølgelig ikke tenkt at han skal venne seg til å være der innen vi legger oss :P

Jeg lurer på hvordan jeg på en enkel, effektiv og hyggelig måte kan venne han til å være i buret. Han vil være der mellom 1 og 8 timer i døgnet, i – som nevnt – en periode nå mens han er unghund og "kreativ". Foreløpig har jeg satt matskålen hans inni det, og lokket han inn med godbiter. Han er litt skeptisk, men kom seg inn etterhvert og fikk masse snacks. Da han gikk helt inn la han seg rett ned. Jeg lukket døren, gikk på do med åpen dør (slik at han så meg), og da stod han oppreist. Jeg kom tilbake, han la seg, han fikk godbit, jeg åpnet døren, han ventet på frisignal slik han gjør i bilburet og så gikk han ut. Null lyd, ingen tegn til stress annet enn at han var litt "på vakt" i blikket.

Jeg har søkt opp crate games på det o store internett, og det er noe vi skal bruke. Jeg har en uke med eksamenslesing hvor jeg kan være mye hjemme og venne han til å være i buret.

Hva tenker Sonen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med Falcon var det egentlig ganske enkelt.

1. Lokket i buret med godbiter.

2. Lukket døren i to minutter mens jeg satt i sofaen fem meter unna.

3. Da han la seg åpnet jeg buret.

4. Fortsatte med å la han være i buret mens jeg gikk på do.

5. Da han la seg etter jeg kom tilbake åpnet jeg buret.

6. Øket gradvis.

7. Med økningen startet han å pipe. Da gikk vi ett steg tilbake, men slapp han ikke ut før han lå.

8. Når han kunne være i buret i en time mens jeg svinset rundt i huset, begynte jeg å gå ut.

9. Hadde han tatt av i buret mens jeg gikk ut hadde jeg igjen tatt det ett steg tilbake igjen.

Etter å ha klart en time, klarte han "alt" mer eller mindre. Hvis han er i buret i...la oss si tre timer, ligger han og slapper av når jeg kommer hjem.

Nå er det ikke noe leker eller overvekt av godis i buret mens han er der. Han vet at han skal inn, og han vet at han ikke slipper ut før han er rolig. "Dulling" gjorde det bare vanskeligere for min iallefall :) Ikke drikker han når jeg ikke er hjemme heller, men han har tilgang på vann. Ellers er det kun to tepper i buret og kanskje et griseøre, men det gidder'n sjeldent røre hvis ikke jeg er tilstede.

Tror cluet er å ta det gradvis og bare tenke at "der skal du være når vi ikke er hjemme". Prøv deg frem og se hva som skjer!

*Forøvrig har jeg også brukt buret til å få han rolig i de mest hypre tilfellene hvor han mest sannsynlig har vært overtrøtt. Spesielt i perioden da han kunne gå to dager før han la seg rolig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det jeg gjorde var å ta hunden i buret, lukke døra og slippe han ut når han sovnet (mens han var valp, de sovner jo lett :P). Med voksen hund ville jeg ventet til hunden feks la seg, så slippe den ut, så vente til den så tydelig avslappet ut, så slippe den ut og så vente til den sovnet før jeg slapp den ut slik at bur = slappe av/sove :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Husker ikke hvordan jeg gjorde det, men tror jeg bare ba han gå inn, og så gjorde han det :P Uten så mye dill liksom :)

Haha, kjekt :lol: Meesha er vant til at et knips med hånda + "gå inn" betyr at han skal hoppe inn i bilburet, kanskje det fungerer innendørs også :) Ser liksom ikke helt hvorfor det ikke skal fungere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eller krøll opp teppet slipp ned godbiter og lahan gå på oppdagelsesferd inni buret

Lurt tips! Takk :) Det skal vi kose oss med i morgen. Får han snacks for å gjøre noe går han gjennom ild og vann.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med basenjien min gjorde jeg omvendt. La allverdens godsaker inni buret, stengte døra og lot henne gå og glo på herlighetene hele dagen.. så fikk hun lov å komme i buret som belønning når hun hadde vært veldig flink med annen trening. Da var det veldig stas å gå i buret. Jeg pleide å lukke døra mens hun koste seg, og i førsten, slapp jeg henne ut når hun var ferdig. Etterhvert fikk hun et nytt grise øre eller et nytt tyggeben når hun var ferdig med det hun hadde fått (mengden godsaker i buret ble jo redusert etterghvert), og så måtte hun vente lenger på å få den ekstra godsaken osv. Hun elsket bur hun, men fikk sjeldent ligge i det.. kun når vi hadde besøk som hun ikke fikset e.l. Men buret var alltid gigastas! Hundene her har jeg egentlig ikke vendt til bur.. vet ikke om jeg ville brukt samme metoden på dem. Shy elsker å ligge i bur helt av seg selv hun, mens Strider kan sikkert være en verre nøtt å knekke, muligens

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er fan av burleker :) Jeg har klikkertrent det inn med begge mine. Først bare se på buret, klikk og godbit, deretter snuse på det, så en fot inni, to føtter, alle føttene, bli stående inni buret og tilslutt legge seg inni buret. Blondie syns burleker er super morsomt! Hun stormer inn og legger seg rett ned. Tidi har jeg såvidt trent litt med, men på utstillingen i helgen lå hun helt fin i buret mens jeg gikk rundt på utstillingsplassen. Jeg er så vandt med å kunne gjøre det med Blondie at jeg tenkte ikke på at Tidi ikke var vandt med det :P Heldigvis lå hun helt fint :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har aldri hatt noe problem med å bare putte en hund i bur, og vips så er de "burtilvendt" :P Om det er i bilen, eller i huset for noen timer en gang i mellom - av nødvendige årsaker.... Kan ikke egentlig huske at noen har protestert på det, eller hatt problemer med å roe seg når døra lukker bak dem. Det enkle er ofte det greieste?? :innocent:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...