Gå til innhold
Hundesonen.no

Burtilvenning


Gjest
 Share

Recommended Posts

Jeg har søkt, men fant bare en tråd som handlet om burtilvenning og den var driiitlang og mest orientert rundt "du er kjip som bruker bur" og "du er kjip som synes de som bruker bur er kjipe", så da starter jeg en ny :)

Meesha skal i en periode være i bur når han er alene hjemme. Jeg har satt buret der soveplassen hans var i stua, og lagt sovetingene hans inni buret. Det er såpass stort at han kan ligge utstrakt, stå oppreist og snu seg, med god plass "til overs". Jeg satte det opp nå i kveld først, og har selvfølgelig ikke tenkt at han skal venne seg til å være der innen vi legger oss :P

Jeg lurer på hvordan jeg på en enkel, effektiv og hyggelig måte kan venne han til å være i buret. Han vil være der mellom 1 og 8 timer i døgnet, i – som nevnt – en periode nå mens han er unghund og "kreativ". Foreløpig har jeg satt matskålen hans inni det, og lokket han inn med godbiter. Han er litt skeptisk, men kom seg inn etterhvert og fikk masse snacks. Da han gikk helt inn la han seg rett ned. Jeg lukket døren, gikk på do med åpen dør (slik at han så meg), og da stod han oppreist. Jeg kom tilbake, han la seg, han fikk godbit, jeg åpnet døren, han ventet på frisignal slik han gjør i bilburet og så gikk han ut. Null lyd, ingen tegn til stress annet enn at han var litt "på vakt" i blikket.

Jeg har søkt opp crate games på det o store internett, og det er noe vi skal bruke. Jeg har en uke med eksamenslesing hvor jeg kan være mye hjemme og venne han til å være i buret.

Hva tenker Sonen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med Falcon var det egentlig ganske enkelt.

1. Lokket i buret med godbiter.

2. Lukket døren i to minutter mens jeg satt i sofaen fem meter unna.

3. Da han la seg åpnet jeg buret.

4. Fortsatte med å la han være i buret mens jeg gikk på do.

5. Da han la seg etter jeg kom tilbake åpnet jeg buret.

6. Øket gradvis.

7. Med økningen startet han å pipe. Da gikk vi ett steg tilbake, men slapp han ikke ut før han lå.

8. Når han kunne være i buret i en time mens jeg svinset rundt i huset, begynte jeg å gå ut.

9. Hadde han tatt av i buret mens jeg gikk ut hadde jeg igjen tatt det ett steg tilbake igjen.

Etter å ha klart en time, klarte han "alt" mer eller mindre. Hvis han er i buret i...la oss si tre timer, ligger han og slapper av når jeg kommer hjem.

Nå er det ikke noe leker eller overvekt av godis i buret mens han er der. Han vet at han skal inn, og han vet at han ikke slipper ut før han er rolig. "Dulling" gjorde det bare vanskeligere for min iallefall :) Ikke drikker han når jeg ikke er hjemme heller, men han har tilgang på vann. Ellers er det kun to tepper i buret og kanskje et griseøre, men det gidder'n sjeldent røre hvis ikke jeg er tilstede.

Tror cluet er å ta det gradvis og bare tenke at "der skal du være når vi ikke er hjemme". Prøv deg frem og se hva som skjer!

*Forøvrig har jeg også brukt buret til å få han rolig i de mest hypre tilfellene hvor han mest sannsynlig har vært overtrøtt. Spesielt i perioden da han kunne gå to dager før han la seg rolig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det jeg gjorde var å ta hunden i buret, lukke døra og slippe han ut når han sovnet (mens han var valp, de sovner jo lett :P). Med voksen hund ville jeg ventet til hunden feks la seg, så slippe den ut, så vente til den så tydelig avslappet ut, så slippe den ut og så vente til den sovnet før jeg slapp den ut slik at bur = slappe av/sove :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Husker ikke hvordan jeg gjorde det, men tror jeg bare ba han gå inn, og så gjorde han det :P Uten så mye dill liksom :)

Haha, kjekt :lol: Meesha er vant til at et knips med hånda + "gå inn" betyr at han skal hoppe inn i bilburet, kanskje det fungerer innendørs også :) Ser liksom ikke helt hvorfor det ikke skal fungere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eller krøll opp teppet slipp ned godbiter og lahan gå på oppdagelsesferd inni buret

Lurt tips! Takk :) Det skal vi kose oss med i morgen. Får han snacks for å gjøre noe går han gjennom ild og vann.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med basenjien min gjorde jeg omvendt. La allverdens godsaker inni buret, stengte døra og lot henne gå og glo på herlighetene hele dagen.. så fikk hun lov å komme i buret som belønning når hun hadde vært veldig flink med annen trening. Da var det veldig stas å gå i buret. Jeg pleide å lukke døra mens hun koste seg, og i førsten, slapp jeg henne ut når hun var ferdig. Etterhvert fikk hun et nytt grise øre eller et nytt tyggeben når hun var ferdig med det hun hadde fått (mengden godsaker i buret ble jo redusert etterghvert), og så måtte hun vente lenger på å få den ekstra godsaken osv. Hun elsket bur hun, men fikk sjeldent ligge i det.. kun når vi hadde besøk som hun ikke fikset e.l. Men buret var alltid gigastas! Hundene her har jeg egentlig ikke vendt til bur.. vet ikke om jeg ville brukt samme metoden på dem. Shy elsker å ligge i bur helt av seg selv hun, mens Strider kan sikkert være en verre nøtt å knekke, muligens

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er fan av burleker :) Jeg har klikkertrent det inn med begge mine. Først bare se på buret, klikk og godbit, deretter snuse på det, så en fot inni, to føtter, alle føttene, bli stående inni buret og tilslutt legge seg inni buret. Blondie syns burleker er super morsomt! Hun stormer inn og legger seg rett ned. Tidi har jeg såvidt trent litt med, men på utstillingen i helgen lå hun helt fin i buret mens jeg gikk rundt på utstillingsplassen. Jeg er så vandt med å kunne gjøre det med Blondie at jeg tenkte ikke på at Tidi ikke var vandt med det :P Heldigvis lå hun helt fint :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har aldri hatt noe problem med å bare putte en hund i bur, og vips så er de "burtilvendt" :P Om det er i bilen, eller i huset for noen timer en gang i mellom - av nødvendige årsaker.... Kan ikke egentlig huske at noen har protestert på det, eller hatt problemer med å roe seg når døra lukker bak dem. Det enkle er ofte det greieste?? :innocent:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...