Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva er det billigste, enkleste gjerdet jeg kan bruke for å gjerde inn tomta sånn at hundene kan gå løs? Gjerne 1.80 cm høyt - 2 meter da hundene mine er veldig spretne og hopper lett over lavere gjerder. Har dere en bruksanvisning - trinn for trinn - hvordan jeg lager gjerder selv? Det er sikkert altfor dyrt å få en fagmann til arbeidet og jeg har tusen tommeltotter så er veldig kløne der. Noen som har nettside med bilder, mål, fremgangsmåter, pris, bilde av alle delene man bruker? Gjerne helt detaljert da jeg er på bærtur i dette. Noen andre her inne som har laga gjerder?

Skrevet

Enkleste og rimeligste er å bruke nettinggjerde, men det er jo ikke like pent som tregjerde. Såfremt man ikke har en hekk da, for da vises jo ikke nettingen. Jeg skal sette opp nettinggjerde nå, og det blir ikke mer enn et par tusen.

Guest lijenta
Skrevet

Du må sjekke noen forskrifter i kommunen menr jeg å huske når gjærdet skal være så høyt

Skrevet

http://www.jula.no/gjerdenetting-1-75x25-m-793072#product-details-tab-menu

Dette gjerdet er 1,75 cm og det høyeste tror jeg som finnes i nettinggjerde kanskje eller? Hva med Biltema? Eller Felleskjøpet? Fant bare 1 meter høyde på Biltema og det blir for lavt.

Hva slags verktøy trenger jeg? Hva slags stolper trenger jeg? Utstyr? Tips?

(Gjerne en slags Fremgangsmåte sånn som det feks er når man skal sette opp ett hylleskap fra Ikea som følger med pakken i papirform.)

Skrevet

Enkleste og rimeligste er å bruke nettinggjerde, men det er jo ikke like pent som tregjerde. Såfremt man ikke har en hekk da, for da vises jo ikke nettingen. Jeg skal sette opp nettinggjerde nå, og det blir ikke mer enn et par tusen.

Naboene har nettiggjerde + alperips-hekk. Alperips er en villig hekk som blir grønn og frodig veldig tidlig på våren. Dette er min drøm. :)

alperips.jpg

(Ikke meningen å herpe tråden altså).

  • Like 1
Skrevet

Med mindre du bor i en spesiell kommune må det meste over 1,50 godkjennes av kommunen og av naboer!

Ellers har jula både stenger og gjerder, usikker på hvor høyt de er da, for selv skal jeg bare ha 150 (fordi jeg er lat og gidder ikke søke :P )

Skrevet

Jeg har påler på 2 meter fra felleskjøpet og Cintoflex netting gjerde rundt halve hagen. 100 meter kostet 3000 kr og det er meget sterkt. (kjøpte på norsk småfeservice.no) Og diskret for omgivelsene. Resten av hagen er stakitt gjerde. Dyrt det da :P

Her er bilde av deler av cintoflex gjerdet:

post-41-0-28476200-1399142023_thumb.jpg

  • Like 2
Skrevet

Er det sånn jeg lager gjerde?

1. Først lager man hull med en jordbormaskin. http://www.jula.no/jordbor-725020 (Billigere enn de andre)

Lager hullene med to meter mellomrom.

2. Putter jeg gjerdestolper ned i hullene. http://www.jula.no/gjerdestolper-6-pk-793075 eller kanskje denne er bedre? http://www.jula.no/gjerdestolpe-793084

3. Hamrer de ned med en gjerdeklubbe: http://www.jula.no/gjerdeklubbe-793054

4. Setter jeg netting på. http://www.jula.no/gjerdenetting-1-75x25-m-793072

Bruker strips der eller? Spiker hvis jeg har tregjerdestolpene.

Og vips så er jeg ferdig?

Eller? Noe jeg har glemt?

  • Like 1
Skrevet

Hvor langt må gjerdestolpene ned under bakken? Den eneste gjerdestolpen i tre er kun 1,75 cm høy og jeg må ha høyt gjerde.

(Ang. naboene så grenser huset mot en skog. Huset til naboen grenser da mot platting siden de har det og plattingen står 30 cm høyere enn gresset vårt så da kan jeg ha stolpene høye. )

Skrevet

Hvor langt må gjerdestolpene ned under bakken? Den eneste gjerdestolpen i tre er kun 1,75 cm høy og jeg må ha høyt gjerde.

(Ang. naboene så grenser huset mot en skog. Huset til naboen grenser da mot platting siden de har det og plattingen står 30 cm høyere enn gresset vårt så da kan jeg ha stolpene høye. )

Det best er jo bare å høre med dem om det er greit at du setter opp et så så høyt gjerde. Da slipper du nabokrangel.

At plattingen er 30cm høyere enn gresset har ingenting å si så vidt jeg vet.

  • Like 1
Skrevet

Jeg tror jeg bare hadde brukt et vanlig spett for å lage hullene til gjerdestolpene. Og hvis gjerdestolpene dine ikke er av tre, går det nok ikke å bruke kramper, men da vet jeg egentlig ikke helt hva man bruker.... Innbiller meg at man kanskje bruker ståltråd og surrer det fast...?

Og som @SiriEveline sier så spiller det nok ingen rolle hvor høy plattingen til naboen er. Skal du sette op gjerde som er høyere enn 1,5 m må du søke kommunen om byggetillatelse, og en del av denne søknaden er å sende ut nabovarsel til alle som eier eiendom som grenser opp mot din eiendom. Uavhengig av om det er skog eller plen eller hva det er som grenser opp til eiendommen deres, alle skal signere på at de synes det er greit at du setter opp gjerde. Ta kontakt med kommunen din om hva som skal til, de hjelper deg på vei :)

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

Hvor langt må gjerdestolpene ned under bakken? Den eneste gjerdestolpen i tre er kun 1,75 cm høy og jeg må ha høyt gjerde.

(Ang. naboene så grenser huset mot en skog. Huset til naboen grenser da mot platting siden de har det og plattingen står 30 cm høyere enn gresset vårt så da kan jeg ha stolpene høye. )

osg som jeg har sakt tidligere hør med kommunen om hvor høyt gjerde du har lov til å sette opp. Det hloder at stedet er regulert til boligfelt for å få restriksjoner. Så sjekk der før du hander gjerde. KAn hende du ikke kan sette opp høyere gjærde enn 140. Og blir det da klage på for høyt gjerde må du rive det

Skrevet

Er ikke naboene det kan bli bråk med men kommunen. Hvis noen tilfeldigvis går forbi og ser det kan de kreve det revet. Men om naboen ikke bryr seg er det bare å fikse en godkjenning fra naboen (papirer får du fra kommunen), sende det inn, sikkert vente en 10-14 dager også er det nok godkjent :) Kjedelig å måtte rive alt om de sier nei eller oppdager det senere. Snakker av erfaring :P

Skrevet

Snakk med kommunen og samtlige naboer før du gjør noe som helst, første og viktigste steg det :) når alt er godkjent kan du planlegge videre. Hva slags metode du må bruke vil avhenge av grunnen du setter det på og terrenget :)

Skrevet

Spett og slegge duger for å få ned stolpene. Men jeg vil på det varmeste anbefale å leie en kompressor med stolpebanker for en dag eller to. (koster ca 1500) Det sparer dere for vanvittig mye jobb, særlig hvis du skal ha ned mange stolper /langt gjerde. Og så er det mye lettere å få stolpene rette.

Skrevet

Stolper bør ca 50 cm ned i jorda pga frost. I boligområder kan det faktisk være at man bare har lov til å sette opp 80 cm gjerde også, så jeg ville fulgt rådene om å ta kontakt med kommunen før prosjektet settes i gang.

  • 1 month later...
Skrevet

Stolper bør ca 50 cm ned i jorda pga frost. I boligområder kan det faktisk være at man bare har lov til å sette opp 80 cm gjerde også, så jeg ville fulgt rådene om å ta kontakt med kommunen før prosjektet settes i gang.

Jeg ville snakket med de naboene som blir berørt av gjerdet. Om de synes det er OK så ville jeg ikke blandet inn kommunen. Mye enklere å be om tilgivelse enn tillatelse, og det er ikke verdens undergang å få beskjed om å ta ned gjerdet.

Skrevet

En ting dere må tenke på før dere slår en gjerdestolpe 50 cm ned i bakken er å sjekke om det går strømledninger i bakken rundt huset. Nå blir strømledninger stort sett lagt som jordkabler og ledninger til andre hus etc kan ha blitt lagt over deres eiendom. Dersom dere er usikre ta kontakt med lokale nettselskapet og be de gjøre en kabelpåvisning. Dette skal de i prinsippet gjøre gratis og på kort varsel.

Det er flere som bare skulle ha slått ned gjerdestolper og som har slått ut strømmen i hele nabolag med dertil personlig og økonomisk risiko.

Derfor er det også viktig å søke kommunen, så har du ditt på det rene.

Ellers ville jeg spurt på byggebolig.no om fremgangsmåten.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...