Jump to content
Hundesonen.no

Gjerde inn hagen - trinn for trinn


bianka
 Share

Recommended Posts

Hva er det billigste, enkleste gjerdet jeg kan bruke for å gjerde inn tomta sånn at hundene kan gå løs? Gjerne 1.80 cm høyt - 2 meter da hundene mine er veldig spretne og hopper lett over lavere gjerder. Har dere en bruksanvisning - trinn for trinn - hvordan jeg lager gjerder selv? Det er sikkert altfor dyrt å få en fagmann til arbeidet og jeg har tusen tommeltotter så er veldig kløne der. Noen som har nettside med bilder, mål, fremgangsmåter, pris, bilde av alle delene man bruker? Gjerne helt detaljert da jeg er på bærtur i dette. Noen andre her inne som har laga gjerder?

Link to comment
Share on other sites

http://www.jula.no/gjerdenetting-1-75x25-m-793072#product-details-tab-menu

Dette gjerdet er 1,75 cm og det høyeste tror jeg som finnes i nettinggjerde kanskje eller? Hva med Biltema? Eller Felleskjøpet? Fant bare 1 meter høyde på Biltema og det blir for lavt.

Hva slags verktøy trenger jeg? Hva slags stolper trenger jeg? Utstyr? Tips?

(Gjerne en slags Fremgangsmåte sånn som det feks er når man skal sette opp ett hylleskap fra Ikea som følger med pakken i papirform.)

Link to comment
Share on other sites

Enkleste og rimeligste er å bruke nettinggjerde, men det er jo ikke like pent som tregjerde. Såfremt man ikke har en hekk da, for da vises jo ikke nettingen. Jeg skal sette opp nettinggjerde nå, og det blir ikke mer enn et par tusen.

Naboene har nettiggjerde + alperips-hekk. Alperips er en villig hekk som blir grønn og frodig veldig tidlig på våren. Dette er min drøm. :)

alperips.jpg

(Ikke meningen å herpe tråden altså).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Med mindre du bor i en spesiell kommune må det meste over 1,50 godkjennes av kommunen og av naboer!

Ellers har jula både stenger og gjerder, usikker på hvor høyt de er da, for selv skal jeg bare ha 150 (fordi jeg er lat og gidder ikke søke :P )

Link to comment
Share on other sites

Jeg har påler på 2 meter fra felleskjøpet og Cintoflex netting gjerde rundt halve hagen. 100 meter kostet 3000 kr og det er meget sterkt. (kjøpte på norsk småfeservice.no) Og diskret for omgivelsene. Resten av hagen er stakitt gjerde. Dyrt det da :P

Her er bilde av deler av cintoflex gjerdet:

post-41-0-28476200-1399142023_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Er det sånn jeg lager gjerde?

1. Først lager man hull med en jordbormaskin. http://www.jula.no/jordbor-725020 (Billigere enn de andre)

Lager hullene med to meter mellomrom.

2. Putter jeg gjerdestolper ned i hullene. http://www.jula.no/gjerdestolper-6-pk-793075 eller kanskje denne er bedre? http://www.jula.no/gjerdestolpe-793084

3. Hamrer de ned med en gjerdeklubbe: http://www.jula.no/gjerdeklubbe-793054

4. Setter jeg netting på. http://www.jula.no/gjerdenetting-1-75x25-m-793072

Bruker strips der eller? Spiker hvis jeg har tregjerdestolpene.

Og vips så er jeg ferdig?

Eller? Noe jeg har glemt?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvor langt må gjerdestolpene ned under bakken? Den eneste gjerdestolpen i tre er kun 1,75 cm høy og jeg må ha høyt gjerde.

(Ang. naboene så grenser huset mot en skog. Huset til naboen grenser da mot platting siden de har det og plattingen står 30 cm høyere enn gresset vårt så da kan jeg ha stolpene høye. )

Link to comment
Share on other sites

Hvor langt må gjerdestolpene ned under bakken? Den eneste gjerdestolpen i tre er kun 1,75 cm høy og jeg må ha høyt gjerde.

(Ang. naboene så grenser huset mot en skog. Huset til naboen grenser da mot platting siden de har det og plattingen står 30 cm høyere enn gresset vårt så da kan jeg ha stolpene høye. )

Det best er jo bare å høre med dem om det er greit at du setter opp et så så høyt gjerde. Da slipper du nabokrangel.

At plattingen er 30cm høyere enn gresset har ingenting å si så vidt jeg vet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jeg tror jeg bare hadde brukt et vanlig spett for å lage hullene til gjerdestolpene. Og hvis gjerdestolpene dine ikke er av tre, går det nok ikke å bruke kramper, men da vet jeg egentlig ikke helt hva man bruker.... Innbiller meg at man kanskje bruker ståltråd og surrer det fast...?

Og som @SiriEveline sier så spiller det nok ingen rolle hvor høy plattingen til naboen er. Skal du sette op gjerde som er høyere enn 1,5 m må du søke kommunen om byggetillatelse, og en del av denne søknaden er å sende ut nabovarsel til alle som eier eiendom som grenser opp mot din eiendom. Uavhengig av om det er skog eller plen eller hva det er som grenser opp til eiendommen deres, alle skal signere på at de synes det er greit at du setter opp gjerde. Ta kontakt med kommunen din om hva som skal til, de hjelper deg på vei :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest lijenta

Hvor langt må gjerdestolpene ned under bakken? Den eneste gjerdestolpen i tre er kun 1,75 cm høy og jeg må ha høyt gjerde.

(Ang. naboene så grenser huset mot en skog. Huset til naboen grenser da mot platting siden de har det og plattingen står 30 cm høyere enn gresset vårt så da kan jeg ha stolpene høye. )

osg som jeg har sakt tidligere hør med kommunen om hvor høyt gjerde du har lov til å sette opp. Det hloder at stedet er regulert til boligfelt for å få restriksjoner. Så sjekk der før du hander gjerde. KAn hende du ikke kan sette opp høyere gjærde enn 140. Og blir det da klage på for høyt gjerde må du rive det

Link to comment
Share on other sites

Er ikke naboene det kan bli bråk med men kommunen. Hvis noen tilfeldigvis går forbi og ser det kan de kreve det revet. Men om naboen ikke bryr seg er det bare å fikse en godkjenning fra naboen (papirer får du fra kommunen), sende det inn, sikkert vente en 10-14 dager også er det nok godkjent :) Kjedelig å måtte rive alt om de sier nei eller oppdager det senere. Snakker av erfaring :P

Link to comment
Share on other sites

Snakk med kommunen og samtlige naboer før du gjør noe som helst, første og viktigste steg det :) når alt er godkjent kan du planlegge videre. Hva slags metode du må bruke vil avhenge av grunnen du setter det på og terrenget :)

Link to comment
Share on other sites

Spett og slegge duger for å få ned stolpene. Men jeg vil på det varmeste anbefale å leie en kompressor med stolpebanker for en dag eller to. (koster ca 1500) Det sparer dere for vanvittig mye jobb, særlig hvis du skal ha ned mange stolper /langt gjerde. Og så er det mye lettere å få stolpene rette.

Link to comment
Share on other sites

Stolper bør ca 50 cm ned i jorda pga frost. I boligområder kan det faktisk være at man bare har lov til å sette opp 80 cm gjerde også, så jeg ville fulgt rådene om å ta kontakt med kommunen før prosjektet settes i gang.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Stolper bør ca 50 cm ned i jorda pga frost. I boligområder kan det faktisk være at man bare har lov til å sette opp 80 cm gjerde også, så jeg ville fulgt rådene om å ta kontakt med kommunen før prosjektet settes i gang.

Jeg ville snakket med de naboene som blir berørt av gjerdet. Om de synes det er OK så ville jeg ikke blandet inn kommunen. Mye enklere å be om tilgivelse enn tillatelse, og det er ikke verdens undergang å få beskjed om å ta ned gjerdet.

Link to comment
Share on other sites

En ting dere må tenke på før dere slår en gjerdestolpe 50 cm ned i bakken er å sjekke om det går strømledninger i bakken rundt huset. Nå blir strømledninger stort sett lagt som jordkabler og ledninger til andre hus etc kan ha blitt lagt over deres eiendom. Dersom dere er usikre ta kontakt med lokale nettselskapet og be de gjøre en kabelpåvisning. Dette skal de i prinsippet gjøre gratis og på kort varsel.

Det er flere som bare skulle ha slått ned gjerdestolper og som har slått ut strømmen i hele nabolag med dertil personlig og økonomisk risiko.

Derfor er det også viktig å søke kommunen, så har du ditt på det rene.

Ellers ville jeg spurt på byggebolig.no om fremgangsmåten.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...