Gå til innhold
Hundesonen.no

Gjerde inn hagen - trinn for trinn


bianka
 Share

Recommended Posts

Hva er det billigste, enkleste gjerdet jeg kan bruke for å gjerde inn tomta sånn at hundene kan gå løs? Gjerne 1.80 cm høyt - 2 meter da hundene mine er veldig spretne og hopper lett over lavere gjerder. Har dere en bruksanvisning - trinn for trinn - hvordan jeg lager gjerder selv? Det er sikkert altfor dyrt å få en fagmann til arbeidet og jeg har tusen tommeltotter så er veldig kløne der. Noen som har nettside med bilder, mål, fremgangsmåter, pris, bilde av alle delene man bruker? Gjerne helt detaljert da jeg er på bærtur i dette. Noen andre her inne som har laga gjerder?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

http://www.jula.no/gjerdenetting-1-75x25-m-793072#product-details-tab-menu

Dette gjerdet er 1,75 cm og det høyeste tror jeg som finnes i nettinggjerde kanskje eller? Hva med Biltema? Eller Felleskjøpet? Fant bare 1 meter høyde på Biltema og det blir for lavt.

Hva slags verktøy trenger jeg? Hva slags stolper trenger jeg? Utstyr? Tips?

(Gjerne en slags Fremgangsmåte sånn som det feks er når man skal sette opp ett hylleskap fra Ikea som følger med pakken i papirform.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enkleste og rimeligste er å bruke nettinggjerde, men det er jo ikke like pent som tregjerde. Såfremt man ikke har en hekk da, for da vises jo ikke nettingen. Jeg skal sette opp nettinggjerde nå, og det blir ikke mer enn et par tusen.

Naboene har nettiggjerde + alperips-hekk. Alperips er en villig hekk som blir grønn og frodig veldig tidlig på våren. Dette er min drøm. :)

alperips.jpg

(Ikke meningen å herpe tråden altså).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med mindre du bor i en spesiell kommune må det meste over 1,50 godkjennes av kommunen og av naboer!

Ellers har jula både stenger og gjerder, usikker på hvor høyt de er da, for selv skal jeg bare ha 150 (fordi jeg er lat og gidder ikke søke :P )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har påler på 2 meter fra felleskjøpet og Cintoflex netting gjerde rundt halve hagen. 100 meter kostet 3000 kr og det er meget sterkt. (kjøpte på norsk småfeservice.no) Og diskret for omgivelsene. Resten av hagen er stakitt gjerde. Dyrt det da :P

Her er bilde av deler av cintoflex gjerdet:

post-41-0-28476200-1399142023_thumb.jpg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det sånn jeg lager gjerde?

1. Først lager man hull med en jordbormaskin. http://www.jula.no/jordbor-725020 (Billigere enn de andre)

Lager hullene med to meter mellomrom.

2. Putter jeg gjerdestolper ned i hullene. http://www.jula.no/gjerdestolper-6-pk-793075 eller kanskje denne er bedre? http://www.jula.no/gjerdestolpe-793084

3. Hamrer de ned med en gjerdeklubbe: http://www.jula.no/gjerdeklubbe-793054

4. Setter jeg netting på. http://www.jula.no/gjerdenetting-1-75x25-m-793072

Bruker strips der eller? Spiker hvis jeg har tregjerdestolpene.

Og vips så er jeg ferdig?

Eller? Noe jeg har glemt?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor langt må gjerdestolpene ned under bakken? Den eneste gjerdestolpen i tre er kun 1,75 cm høy og jeg må ha høyt gjerde.

(Ang. naboene så grenser huset mot en skog. Huset til naboen grenser da mot platting siden de har det og plattingen står 30 cm høyere enn gresset vårt så da kan jeg ha stolpene høye. )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor langt må gjerdestolpene ned under bakken? Den eneste gjerdestolpen i tre er kun 1,75 cm høy og jeg må ha høyt gjerde.

(Ang. naboene så grenser huset mot en skog. Huset til naboen grenser da mot platting siden de har det og plattingen står 30 cm høyere enn gresset vårt så da kan jeg ha stolpene høye. )

Det best er jo bare å høre med dem om det er greit at du setter opp et så så høyt gjerde. Da slipper du nabokrangel.

At plattingen er 30cm høyere enn gresset har ingenting å si så vidt jeg vet.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror jeg bare hadde brukt et vanlig spett for å lage hullene til gjerdestolpene. Og hvis gjerdestolpene dine ikke er av tre, går det nok ikke å bruke kramper, men da vet jeg egentlig ikke helt hva man bruker.... Innbiller meg at man kanskje bruker ståltråd og surrer det fast...?

Og som @SiriEveline sier så spiller det nok ingen rolle hvor høy plattingen til naboen er. Skal du sette op gjerde som er høyere enn 1,5 m må du søke kommunen om byggetillatelse, og en del av denne søknaden er å sende ut nabovarsel til alle som eier eiendom som grenser opp mot din eiendom. Uavhengig av om det er skog eller plen eller hva det er som grenser opp til eiendommen deres, alle skal signere på at de synes det er greit at du setter opp gjerde. Ta kontakt med kommunen din om hva som skal til, de hjelper deg på vei :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Hvor langt må gjerdestolpene ned under bakken? Den eneste gjerdestolpen i tre er kun 1,75 cm høy og jeg må ha høyt gjerde.

(Ang. naboene så grenser huset mot en skog. Huset til naboen grenser da mot platting siden de har det og plattingen står 30 cm høyere enn gresset vårt så da kan jeg ha stolpene høye. )

osg som jeg har sakt tidligere hør med kommunen om hvor høyt gjerde du har lov til å sette opp. Det hloder at stedet er regulert til boligfelt for å få restriksjoner. Så sjekk der før du hander gjerde. KAn hende du ikke kan sette opp høyere gjærde enn 140. Og blir det da klage på for høyt gjerde må du rive det

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er ikke naboene det kan bli bråk med men kommunen. Hvis noen tilfeldigvis går forbi og ser det kan de kreve det revet. Men om naboen ikke bryr seg er det bare å fikse en godkjenning fra naboen (papirer får du fra kommunen), sende det inn, sikkert vente en 10-14 dager også er det nok godkjent :) Kjedelig å måtte rive alt om de sier nei eller oppdager det senere. Snakker av erfaring :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Snakk med kommunen og samtlige naboer før du gjør noe som helst, første og viktigste steg det :) når alt er godkjent kan du planlegge videre. Hva slags metode du må bruke vil avhenge av grunnen du setter det på og terrenget :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spett og slegge duger for å få ned stolpene. Men jeg vil på det varmeste anbefale å leie en kompressor med stolpebanker for en dag eller to. (koster ca 1500) Det sparer dere for vanvittig mye jobb, særlig hvis du skal ha ned mange stolper /langt gjerde. Og så er det mye lettere å få stolpene rette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Stolper bør ca 50 cm ned i jorda pga frost. I boligområder kan det faktisk være at man bare har lov til å sette opp 80 cm gjerde også, så jeg ville fulgt rådene om å ta kontakt med kommunen før prosjektet settes i gang.

Jeg ville snakket med de naboene som blir berørt av gjerdet. Om de synes det er OK så ville jeg ikke blandet inn kommunen. Mye enklere å be om tilgivelse enn tillatelse, og det er ikke verdens undergang å få beskjed om å ta ned gjerdet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En ting dere må tenke på før dere slår en gjerdestolpe 50 cm ned i bakken er å sjekke om det går strømledninger i bakken rundt huset. Nå blir strømledninger stort sett lagt som jordkabler og ledninger til andre hus etc kan ha blitt lagt over deres eiendom. Dersom dere er usikre ta kontakt med lokale nettselskapet og be de gjøre en kabelpåvisning. Dette skal de i prinsippet gjøre gratis og på kort varsel.

Det er flere som bare skulle ha slått ned gjerdestolper og som har slått ut strømmen i hele nabolag med dertil personlig og økonomisk risiko.

Derfor er det også viktig å søke kommunen, så har du ditt på det rene.

Ellers ville jeg spurt på byggebolig.no om fremgangsmåten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...