Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen tips til hvor jeg får kjøpt sporsløyfer i gul/grønt? Som disse, bare ikke oransje (det har jeg)

03023_Sporsl_yfer_1.jpg

Eller evt hvor jeg kan få kjøpt gule/grønne bånd jeg kan mekke sporsløyfer av selv??

Skrevet

Kjøp en rull merkebånd på Felleskjøpet. Finnes i mange farger. Gult, oransje er best, blått og grønt viser ikke igjen i skogen. En rull koster vel en femtilapp?

  • Like 1
Skrevet

Et kanskje dumt spørsmål, men hva gjør man med disse båndene? merker opp slik at vi vet hvor sporet går eller?

Ja, når jeg går spor, enten for egen hund eller for andre, så må jeg for egen del merke sporet slik at jeg vet hvor det går. Proffene trenger sikkert ikke merke så mye, men jeg er nybegynner :)

Skrevet

Mamma har faktisk fikset etpar til meg… Klippet om en refleksvest, "brent" kantene på et stearinlys slik at de ikke løsner, og festet de med strips fra Biltema i klesklyper. Yey!

Skrevet

Av nysgjerrighet, hvorfor vil du ha gul/grønn?

Har alt i oransj, men vil ha andre farger for å kunne markere gjenstander, kryssninger, vinkler... Fikk anbefalt det siden både jeg og hunden er ferske :)
Skrevet

Ikke merk for synlig for hunden bare, hilsen hun som hadde sporer som så etter merkebånd :lol:

Jeg bruker små dotter med lettoppløslig tørkwpapir:) da er det ikke så ille om de blåser ned og jeg ikke får plukket de med.

Skrevet

Jeg har gule, kjøpt på Jami Hundsport. Dessverre synes disse mye dårligere enn de oransje, så de er nesten ikke i bruk.

Hos meg blir forøvrig bare start og slutt markert, og det er kjedelig å lete etter sporstart ;)

Skrevet

Har alt i oransj, men vil ha andre farger for å kunne markere gjenstander, kryssninger, vinkler... Fikk anbefalt det siden både jeg og hunden er ferske :)

Husk å ikke bli for avhengig og markere alt for mye. Er viktig å stole på hunden og lese den. Og det er lett å henge seg opp i at men hey merket er der borte! Men så har sporgaten flyttet seg pga vind ol
  • Like 1
Skrevet

Har alt i oransj, men vil ha andre farger for å kunne markere gjenstander, kryssninger, vinkler... Fikk anbefalt det siden både jeg og hunden er ferske :)

Aha!

Et tips til vinkler er å feste båndet på den siden som vinkelen går. Går du rett frem fester du på midten.

Signerer også Anette, hilsen hu som sammen sporlegger dro vofsen av sporet... Hunden hadde rett stakkar.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...