Gå til innhold
Hundesonen.no

"Dyrehold tillatt" - et umulig prosjekt?


Kinea
 Share

Recommended Posts

Hei!

Jeg leter (som flere kanskje vet) etter en hybel/leilighet i Oslo hvor jeg kan ha min kommende italienervalp jeg ønsker meg så mye. Dette er lettere sagt enn gjort... :hmm:

For tiden bor jeg i studentbolig og må nøye meg med å ha hunder på besøk (noe som er litt i grenseland angående hva som er lov iflg SiO), eller dra på besøk til foreldrene mine. Denne tilværelsen går greit enn så lenge fordi jeg trives i denne delen av byen, og hybelen er helt grei. Jeg vil ikke være i kollektiv, og vil leie alene uten samboer, men med hund. Dette er et tilnærmet umulig prosjekt har jeg erfart etter å ha sett etter, ringt på, vært på visning til og spurt utallige hybler. Få visninger, mange spørsmål om dyrehold fra min side, og mange nei fra utleiers side. :no:

Jeg forstår det godt ettersom mange er allergiske eller de er redd for ekstra slitasje på huset, men det er også litt vanskelig å kjøpe noe så tidlig i arbeidslivet så jeg får mitt eget sted. Det burde jo være en måte å løse det på? Jeg leter fortsatt og håper på at det snart er min tur til å finne et sted hvor både jeg og hund kan trives godt, noen år til!

Vet mange har bodd ulovlig med hund i studentbolig tidligere, men jeg har sendt en personlig søknad med legeerklæring for å prøve å få medhold i at jeg får ha hund her, så jeg kan ikke dra unnskyldningen om at jeg "ikke visste at det var ulovlig"... :icon_redface:

Hvordan har dere løst det?

Har du hund i byen?
Tips? Kjenner du noen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå bor ikke jeg i Oslo, men på "landet" :P Men jeg har aldri hatt problemer med å finne leilighet sammen med hunden min. Men jeg er også veldig opptatt av at han ikke skal være til bry for andre. Derfor får han ikke lov til å bjeffe unødig, ødelegge inventar eller hoppe på folk. Derfor har han også gode skussmål fra tidligere steder jeg har bodd.

Nå bor vi en tomannsbolig med hage og stortrives begge to :D

Men har du prøvd å sette inn annonse selv? Og må du bo midt i Oslo? Hva med å lete litt utenfor selve bykjernen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Du tenker vel kanskje å finne leilighet før valpen er i hus? (Noe som såklart er veldig lurt)

Men det jeg gjorde, som alt hadde godt voksen hund, var rett og slett å dra på åpne visninger med hunden. Uavhengig om det stod at dyrehold var tillatt, men droppet de der det var spesifisert ikke tillatt i annonsen.

Min erfaring er at det lønner seg iforhold til å si på tlf at man har hund, at de selv får se hvor liten og grei hund man har (for de som har dette skåklart).

Men om du som nevnt skal ha leili. før valp, legg ut annonse selv, ja. :) Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Legg ut annonse selv både på finn.no og hybel.no. Jeg bor riktignok i kollektiv, men her var det ikke noe problem å få huseier til å stryke "dyr ikke tillat" i leiekontrakten. Det handler mye om hvordan du legger det frem tror jeg.

Vi (og jeg alene) dro på mange visninger der hvor jeg tok kontakt. Da var det som regel mange om beinet, og da var det ikke særlig interessant å tillate dyr. Spesielt ikke siden jeg er student og mann i tillegg. La ut en annonse, og under en uke senere hadde vi et hus.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å ha med hunden er positivt. Om så bare i bilen så huseier har mulighet til å hilse på.

Er selv utleier og skal jeg leie ut til folk med hund synes jeg det er vel så viktig å se hunden også. :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

MÅ du bo i Oslo?

Jeg er født og oppvokst i Bærum og bor her fortsatt, har inntrykk av at det kan være litt lettere med dyrehold her.

Selv bor jeg på Stabekk som ligger ca 20min med buss til sentrum.

Akkurat her hvor jeg bor har jeg bussmuligheter til sentrum 6(!!) ganger i timen, når toget åpner igjen så har jeg også dette alternativet.

I området her som jeg bor er det også mye utleie leiligheter fordi det er veldig mange hus/villaer, vet at mange av dem godkjenner å ha hund.

Selv har jeg aldri hatt problemer med å finne leilighet med Chicka, har hatt hun i 11år nå og vi har flyttet 3 ganger, jeg har fått leiligheten på første forsøk, denne leiligheten ble jeg valgt ut blandt veldig mange andre som ville ha leiligheten og de var uten hund ;)

Når du skal prate med utleier så legg vekt på at du skal ha italiener som er en liten hund, den er rolig inne (ta også med at mynder liker å ligge mye under tepper, det syntes nok de fleste er søtt), røyter lite og er stille/bjeffer lite, og ta gjerne med et par bilder som du har printet ut så de kan se hvordan hunden ser ut.

Jeg kan ikke forstå annet enn at noen folk ville være positive til å ha en italiener i leiligheten, i alle fall her, for her er det mer vanlig med hund i huset, har jeg inntrykk av.

Det er selvfølgelig utleiere her også som ikke vil ha hund i huset, det er ofte pga allergi eller noen har brukt mye penger på oppussing og vil ikke ha hund i leiligheten, det er mye pengesterke mennesker her som kanskje ikke er så vant med hund eller som tror at hunder lukter mer eller ødelegger leiligheten masse, derfor lurt med bilde, så du kanskje kan snu tankene deres ;)

De stedene jeg har leid så har det ikke vært noen merker fysisk etter Chicka (hun er stille og rolig inne, har aldri fått lov til å rase rundt inne), selvfølgelig så slipper hun litt pels, men med normal rengjøring så holder man det under sjakk.

Lykke til, håper du får leilighet som du kan ha hunden i :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hybel ledig fra juli/august :)

- Oslo Vest

- 6500,- (3 mnd depositum)

- 1 person

- Helst kun en hund, kan strekke oss til to små :)

- 25 kvm

- Stue/soverom

- lite te-kjøkken

- Bad med varmekabler

- Delvis møblert
- Vaskemaskin og tørketrommel

- Internett, tv og dekoder inkludert i prisen
- strøm kommer i tillegg

- Felles inngang med oss og rotet vårt :P


Vi søker en rolig, ikke-røykende person som ikke har fester og hæla i taket.

Skulle dette være intressant, ta kontakt med min mann på [email protected]

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi fikk drømmeleiligheten for over et år siden. Utleier sa på visning - nei til hund - vi hadde derimot katt og det var greit.

Der var det argument om sikkerhet ifht barn og lyd. Vi sa «okei - det er greit - vi vil uansett ha denne leiligheten» :P

Så fikk vi telefon - vi kunne flytte inn om noen uker. Så gikk jeg da et år og tenkte at valp ble det aldri på oss - og spekulerte på hvordan jeg kunne spørre utleier en siste gang, for å forsikre meg om at hund fortsatt var like uaktuelt.

Jeg tok mot til meg og spurte rett over nyttår - og fikk ja - vi kunne ha hund. :)

Vi bor ikke i by, men i sokkel.

jeg tror mange utleiere sier nei, fordi de er usikre på hvilken person som skal komme og bo i leiligheten - og ønsker kanskje derfor bli litt mer kjent med leietaker før de sier at hund er tillatt. De som er redde for slitasje er det bare å gi opp - der har man ikke sjans.

Et tips kan være å si at du på et tidspunkt tenker å kjøpe hund, og lurer derfor på muligheten til å ha hund i leiligheten. For en ting hadde vært om du hadde hunden nå, en annen ting er at du planlegger å kjøpe hund. :)

Fortell masse om deg selv, og forklar hvordan ditt hundehold vil bli seende ut. Vær klar på at det vil være ansvarlig, du er oppdatert på lovene vi reguleres av og ferdig med det. Ikke still så mye spørsmål - det er bedre å fortelle :)
men vær ydmyk ovenfor utleier - selv om vi som leietakere har rettigheter, så er det viktig å komme på godfot med personen! :)

Jeg vet at det finnes kollektiv i osloområdet som har hunder sammen :) Det kan være en mulighet! Let masse, ikke gi opp! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke slitt med å finne leilighet med lov til hund de to gangene jeg har flytta. Nå bor jeg så og si i sentrum av Sandnes, fikk tilbud om denne leiligheten bare to dager jeg selv la ut annonse på finn.no om at jeg og romvenninna mi trengte leilighet med fire hunder på det tidspunktet.

Nå skal jeg flytte igjen, da sammen med kjæresten og mine to hunder. Kommer til å legge ut annonse på finn på samme måte som tidligere og håper da på at det skal gå like lett denne gangen. Fikk hvert fall mange henvendelser på annonsa mi for et år siden.

Det som er viktig, når du legger ut annonse, er å legge stort fokus på at hunden ikke skal være til bry og at du er svært samarbeidsvillig. Hunden skal ikke på noen måte være til sjenanse, og om det skulle skje, så vil du selvfølgelig ta fullt ansvar og fikse det eller komme fram til en løsning. Jeg brukte over halve annonsen bare til å forsikre om at vi var seriøse hundeeiere og brukte hundene aktivt i trening og sport. Huseier er storfornøyd med oss og sier hun knapt merker det bor så mange hunder vegg i vegg med henne. (vertikaldelt leilighet).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om du er villig til å ha en "room mate", (samboer, funker det i denne forstanden? lol på norskkunnskapene mine for tiden) og dere deler leien har du mange flere muligheter, som inkluderer større og mer sentrale leiligheter med bedre standard til samme prisen. Har søkt endel rundt på finn nå fordi jeg kunne tenke meg å flytte til Oslo med hund for å studere selv, og det er igrunn det valgmulighetene dine er; a) betale i bøtter og spann for en veldig liten leilighet/hybel du bor i alene, få er sentrale eller har særlig god standard, b) betale samme pris ved å skaffe deg room mate, og få en større, sentral leilighet med god standard. Sistnevnte er det faktisk endel av, som har skrevet i annonsen at tillater dyrehold. Noen nevner at katt og smådyr er tillatt men ikke hund - men der tror jeg du kan ha god sjangs til å overtale den om at en italiener er liten og søt og ikke til mer sjenanse enn en katt :) Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hybel ledig fra juli/august :)

- Oslo Vest

- 6500,- (3 mnd depositum)

- 1 person

- Helst kun en hund, kan strekke oss til to små :)

- 25 kvm

- Stue/soverom

- lite te-kjøkken

- Bad med varmekabler

- Delvis møblert

- Vaskemaskin og tørketrommel

- Internett, tv og dekoder inkludert i prisen

- strøm kommer i tillegg

- Felles inngang med oss og rotet vårt :P

Vi søker en rolig, ikke-røykende person som ikke har fester og hæla i taket.

Skulle dette være intressant, ta kontakt med min mann på [email protected]

Har sendt en mail! :-)

Tok bare litt tid før jeg rotet meg inn på hundesonen igjen, men dette kan jo absolutt høres bra ut! Tusen takk, vi får snakkes videre på mail! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Trenger du et sted nå? Har ei venninne som leier ut et rom på Kjelsås nå, bor en whips og en lodott der fra før av, kan sette deg i kontakt om du vil? :)

Er ingen hast.

Jeg har faktisk tittet litt ekstra på den annonsen, det var en fin leilighet og virket som veldig kurrante folk! :-) Og - en whips! :wub:

Jeg er dog litt skeptisk til bofellesskap ettersom jeg trives med en del alenetid og liker å kunne disponere kjøkken/stue osv som det best passer meg - men det er jo ett av de mer aktuelle bofellesskapene jeg har sett! Kjelsås er ikke så dumt det heller, faktisk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

MÅ du bo i Oslo?

Jeg er født og oppvokst i Bærum og bor her fortsatt, har inntrykk av at det kan være litt lettere med dyrehold her.

Selv bor jeg på Stabekk som ligger ca 20min med buss til sentrum.

Akkurat her hvor jeg bor har jeg bussmuligheter til sentrum 6(!) ganger i timen, når toget åpner igjen så har jeg også dette alternativet.

I området her som jeg bor er det også mye utleie leiligheter fordi det er veldig mange hus/villaer, vet at mange av dem godkjenner å ha hund.

Selv har jeg aldri hatt problemer med å finne leilighet med Chicka, har hatt hun i 11år nå og vi har flyttet 3 ganger, jeg har fått leiligheten på første forsøk, denne leiligheten ble jeg valgt ut blandt veldig mange andre som ville ha leiligheten og de var uten hund ;)

Når du skal prate med utleier så legg vekt på at du skal ha italiener som er en liten hund, den er rolig inne (ta også med at mynder liker å ligge mye under tepper, det syntes nok de fleste er søtt), røyter lite og er stille/bjeffer lite, og ta gjerne med et par bilder som du har printet ut så de kan se hvordan hunden ser ut.

Jeg kan ikke forstå annet enn at noen folk ville være positive til å ha en italiener i leiligheten, i alle fall her, for her er det mer vanlig med hund i huset, har jeg inntrykk av.

Det er selvfølgelig utleiere her også som ikke vil ha hund i huset, det er ofte pga allergi eller noen har brukt mye penger på oppussing og vil ikke ha hund i leiligheten, det er mye pengesterke mennesker her som kanskje ikke er så vant med hund eller som tror at hunder lukter mer eller ødelegger leiligheten masse, derfor lurt med bilde, så du kanskje kan snu tankene deres ;)

De stedene jeg har leid så har det ikke vært noen merker fysisk etter Chicka (hun er stille og rolig inne, har aldri fått lov til å rase rundt inne), selvfølgelig så slipper hun litt pels, men med normal rengjøring så holder man det under sjakk.

Lykke til, håper du får leilighet som du kan ha hunden i :)

Jeg MÅ ikke bo i Oslo, men jeg "må" bo vest/nord av byen fordi jeg går på Høgskolen (Pilestredet), jobber på Grefsen óg i Hønefoss, derfor vil det bli litt for lang reisevei til Hfs hvis jeg må helt på andre siden av byen for å komme meg hjem... Har altså tittet en del på Lilleaker og helt ut mot Haslum-området. Akershus er ikke uaktuelt, men da bør det være en grei pris ettersom kollektiv transport vil øke med 3-4-500 kroner mer i måneden jo lenger utenfor byen jeg kommer, og det er grenser for hvor mye jeg har råd til å betale i faste utgifter som ung student... :no:

Du har jo sånt som dette, hvor dyr tillates og det ligger sentralt. Men du betaler jo òg for det, særlig tatt i betraktning til størrelsen.

edit: men så er jo og strøm, internett, tv inkludert i prisen, pluss at det er møblert. Flytter jeg til Oslo vil jeg bo der :aww:

Ja, igjen, her kommer problemet med å være student inn. Jeg får 7k i stipend, og da vil det bli litt knapt hvis jeg må bruke mye av lønning også på faste utgifter...

Om du er villig til å ha en "room mate", (samboer, funker det i denne forstanden? lol på norskkunnskapene mine for tiden) og dere deler leien har du mange flere muligheter, som inkluderer større og mer sentrale leiligheter med bedre standard til samme prisen. Har søkt endel rundt på finn nå fordi jeg kunne tenke meg å flytte til Oslo med hund for å studere selv, og det er igrunn det valgmulighetene dine er; a) betale i bøtter og spann for en veldig liten leilighet/hybel du bor i alene, få er sentrale eller har særlig god standard, b) betale samme pris ved å skaffe deg room mate, og få en større, sentral leilighet med god standard. Sistnevnte er det faktisk endel av, som har skrevet i annonsen at tillater dyrehold. Noen nevner at katt og smådyr er tillatt men ikke hund - men der tror jeg du kan ha god sjangs til å overtale den om at en italiener er liten og søt og ikke til mer sjenanse enn en katt :) Sent from my iPhone using Tapatalk

Ja, det er det jeg håper på, at jeg ikke HAR hund, men har planer om å få en hund - og at den i tillegg er liten... Og søt! :innocent:

Samboer/bofellesskap er jeg noe skeptisk til ettersom jeg er introvert med et stort behov for alenetid. Dette virker kanskje sært, men det er jo faktisk sannheten. Spesielt ettersom jeg allerede er vant til å bo alene og kan disponere alt når jeg ønsker det, og ikke trenger å forholde meg til andre i særlig stor grad når jeg er hjemme hos meg selv.

Ser selvfølgelig fordelene ved at det blir billigere og eventuelt kan man bytte litt på hundepass, matlaging eller lignende.

Hvis jeg flytter fra studentboligen ila 2014 eller tidlig 2015 vil det nok bli hund ila 2015 - og det er jo det jeg ønsker at jeg skal få til. Da vil jeg flytte med en plan om å bo der i hvert fall (så lenge alle forhold er avklart og i orden med husleier, og at jeg er fornøyd) til jeg har fullført bacheloren min og vesle italieneren har blitt litt større.

Tror neste sted blir å legge ut en "Ønskes leid"-annonse, men jeg tror jeg drøyer det til litt nærmere sommeren i håp om at Oslos boligmarked blomstrer samtidig med våren. Det er jo lov å håpe! Uansett blir det nok en annonse hvor jeg presenterer ting som det er, og sier at jeg med tiden vil ha en liten hund i huset. Jeg er glad for at jeg ikke har dårlig tid, for da kan jeg ta meg tid til å finne et sted jeg faktisk tror jeg kan trives fremfor å ta en forhastet beslutning!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...