Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på om vi kan ha fått med såkalt kennelhoste fra Letohallen forrige helg. Hunden har harket og brukket seg i et par dager nå, og er merkbart mer anpusten når han har løpt litt.

Jeg leste at stort sett var det hvile som gjaldt ved kennelhoste, men hva er hvile? Skal han ikke anstrenges hardt (opp i berget), skal han ikke ut på tur men ok å jogge litt fritt rundt hjemme, eller er det kun tisseturer ut som gjelder?

Allmentilstand er grei, ikke feber eller sløv, spiser og drikker som han skal, dog brekker seg og harker, og blir fort anpusten

Skrevet

Ok, takk for svar. Det var det jeg tenkte først, men lurte kanskje på om jeg var litt overbeskyttende, og at han burde få komme på tur. Ta det med ro til han ikke hoster lenger?

Skrevet

Ta det med ro til han ikke hoster lenger og hvert fall en uke etter det. Og ytterligere en stund før han får hilse på andre :) Og rolig opptrening, ikke full pupp rett etter hvileperiode :)

  • Like 1
Skrevet

Vi hilser (dessverre) ikke på så mange andre uansett, så det er greit. Han er så altfor glad i alle vi møter, så på tur hilser vi stort sett ikke på andre hunder, men trener på å ikke bry seg, og pga størrelsen er det kun et par hunder som vil leke med ham (de fleste hunder blir mest bare sinte på), og det passer ikke å treffe disse alltid heller. Så den biten skam vi klare fint :P

Slutt på hosting og ei ukes tid til. Greit :)

Skrevet

Vi fikk beskjed om 10 dagers ro, kun tisseturer i bånd og allerhelst bare noen runder i hagen vår pga smittefare for andre. (vi hadde på det tidspunktet 1 mål tomt så gikk greit å rusle rundt den noen runder.)

  • Like 1
Skrevet

Risikoen ved kennelhoste er først og fremst at viruset skal "slå seg" på hjertet. Og fysisk aktivitet vil da sammen med dette kunne utløse en hjertesvikt. Derfor hvile under og en tid etter kennelhoste. Og veldig gradvis opptrening igjen.

Skrevet

..eller sekundærinfeksjon og lungebetennelse... det fikk en av våre en gang, og det ble akuttvakt en lørdagkveld. Så en skal ta kennelhoste på alvor

  • Like 1
Skrevet

Takk for info ang risiko.

Han har ikke harket i dag, men var som sagt veldig anpusten bare etter en tur til søpledunken og tilbake (100 m hver veg) der han travet litt. Det samme når han løp omkring 100 m ut på jordet i dag tidlig for bæsj og tilbake (litt løpe-litt-rutine mellom tur, siden jeg har en sønn på 6 mnd her hjemme også). Har harket/brukket seg to-tre dager før i dag.

Er det vanlig med hoste/harkefrie dager slik, eller kan jeg håpe på at det er på bedringens veg alt?

Det er jo litt fordømt at det skulle komme akkurat nå, når sambo skal ha ferie og vi kunne kommet opp i berget en tur hver dag, og ikke bare i helgen når han er hjemme :/

Skrevet

Min erfaring med kennhoste var at d var dager der hunden ikke hostet, men var ikke bedre av den grunn.
Men kan ha noe med at hun var vanskelig og holde i ro (inne også) fordi da var hun ennda bare 9 mnd.
Men hun var hardt rammet av kennelhoste og ente med antibiotika og hoste dempende medisiner.
Håper du slipper det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...