Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på om vi kan ha fått med såkalt kennelhoste fra Letohallen forrige helg. Hunden har harket og brukket seg i et par dager nå, og er merkbart mer anpusten når han har løpt litt.

Jeg leste at stort sett var det hvile som gjaldt ved kennelhoste, men hva er hvile? Skal han ikke anstrenges hardt (opp i berget), skal han ikke ut på tur men ok å jogge litt fritt rundt hjemme, eller er det kun tisseturer ut som gjelder?

Allmentilstand er grei, ikke feber eller sløv, spiser og drikker som han skal, dog brekker seg og harker, og blir fort anpusten

Skrevet

Ok, takk for svar. Det var det jeg tenkte først, men lurte kanskje på om jeg var litt overbeskyttende, og at han burde få komme på tur. Ta det med ro til han ikke hoster lenger?

Skrevet

Ta det med ro til han ikke hoster lenger og hvert fall en uke etter det. Og ytterligere en stund før han får hilse på andre :) Og rolig opptrening, ikke full pupp rett etter hvileperiode :)

  • Like 1
Skrevet

Vi hilser (dessverre) ikke på så mange andre uansett, så det er greit. Han er så altfor glad i alle vi møter, så på tur hilser vi stort sett ikke på andre hunder, men trener på å ikke bry seg, og pga størrelsen er det kun et par hunder som vil leke med ham (de fleste hunder blir mest bare sinte på), og det passer ikke å treffe disse alltid heller. Så den biten skam vi klare fint :P

Slutt på hosting og ei ukes tid til. Greit :)

Skrevet

Vi fikk beskjed om 10 dagers ro, kun tisseturer i bånd og allerhelst bare noen runder i hagen vår pga smittefare for andre. (vi hadde på det tidspunktet 1 mål tomt så gikk greit å rusle rundt den noen runder.)

  • Like 1
Skrevet

Risikoen ved kennelhoste er først og fremst at viruset skal "slå seg" på hjertet. Og fysisk aktivitet vil da sammen med dette kunne utløse en hjertesvikt. Derfor hvile under og en tid etter kennelhoste. Og veldig gradvis opptrening igjen.

Skrevet

..eller sekundærinfeksjon og lungebetennelse... det fikk en av våre en gang, og det ble akuttvakt en lørdagkveld. Så en skal ta kennelhoste på alvor

  • Like 1
Skrevet

Takk for info ang risiko.

Han har ikke harket i dag, men var som sagt veldig anpusten bare etter en tur til søpledunken og tilbake (100 m hver veg) der han travet litt. Det samme når han løp omkring 100 m ut på jordet i dag tidlig for bæsj og tilbake (litt løpe-litt-rutine mellom tur, siden jeg har en sønn på 6 mnd her hjemme også). Har harket/brukket seg to-tre dager før i dag.

Er det vanlig med hoste/harkefrie dager slik, eller kan jeg håpe på at det er på bedringens veg alt?

Det er jo litt fordømt at det skulle komme akkurat nå, når sambo skal ha ferie og vi kunne kommet opp i berget en tur hver dag, og ikke bare i helgen når han er hjemme :/

Skrevet

Min erfaring med kennhoste var at d var dager der hunden ikke hostet, men var ikke bedre av den grunn.
Men kan ha noe med at hun var vanskelig og holde i ro (inne også) fordi da var hun ennda bare 9 mnd.
Men hun var hardt rammet av kennelhoste og ente med antibiotika og hoste dempende medisiner.
Håper du slipper det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...