Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

jeg sliter med å finne ut hvor mye jeg skal skatte.. Per dags dato er jeg sykemeldt med en vesentlig mindre inntekt en da jeg var i jobb.

Nå tjener jeg ca 26000 før skatt. Altså 286000 i året. Hvor mye skal man da skatte?

Skrevet

Man skatter hvertfall ikke 36% uansett inntekt, min deltidsjobb i fjor hadde jeg f. eks 10% skatt fordi det var ekstremt liten stilling og ikke forventet at jeg kom til å tjene så mye det året.

Ikke særlig hjelpsomt for trådstarter, men..

Jeg måtte bestille nytt skattekort nå, fordi det ikke gikk automatisk å få det elektroniske. Det var hvertfall inne på skatteetaten sine sider at jeg kunne legge inn tallene og da regnet den selv ut hvor mye jeg må skatte. Det enkleste er nok å ringe dem, han jeg snakket med var veldig hjelpsom hvertfall :) . Var ikke lang ventetid på telefonen heller, men det kan jo hende det er verre i disse selvangivelsestider :D .

  • Like 2
Skrevet

Et par spørsmål før jeg kan komme med innspill:

1) Er du selvstendig næringsdrivende og betaler forskuddskatt?

2) Er du ansatt?

Ikke selvstendig lenger.

Ansatt i privat bedrift.

Skrevet

Regner det ikke ut seg selv når man bestiller skattekort og velger prosentkort da? :P

Jeg har prosentkort men har vært selvstendig samt ansatt og tjent veldug mye de siste årene, nå tjener jeg "ingenting" i forhold men skatter like mye:P

Skrevet

Jeg har prosentkort men har vært selvstendig samt ansatt og tjent veldug mye de siste årene, nå tjener jeg "ingenting" i forhold men skatter like mye:P

Ok. Men man leverer jo inn skattekortet sitt, sant? og må bestille nytt når det er endringene. Du går inn på skatteetaten.no, logger deg inn og bestiller skattekort tenker jeg. Da fyller du inn hvor mye du forventer å tjene i år. Dette kan du forandre hele tiden :) Husk å hak av for prosentkort hvis det er det du ønsker. Hvis ikke blir det tabelltrekk. Det er helt ok også :)

Her er en sånn kalkulator http://www.skatteetaten.no/no/Person/Skattekort-og-forskuddsskatt/Skatteberegning/

  • Like 2
Skrevet

Jeg har prosentkort men har vært selvstendig samt ansatt og tjent veldug mye de siste årene, nå tjener jeg "ingenting" i forhold men skatter like mye:P

Men tenk så mye penger du får igjen neste år da :lol: (jepp, skikkelig seriøs!)

Skrevet

Men tenk så mye penger du får igjen neste år da :lol: (jepp, skikkelig seriøs!)

Joda men jeg har en del restskatt jeg betaler i mnd (10k) så da blir det ikke mye å leve for :lol:

Skrevet

Ok. Men man leverer jo inn skattekortet sitt, sant? og må bestille nytt når det er endringene. Du går inn på skatteetaten.no, logger deg inn og bestiller skattekort tenker jeg. Da fyller du inn hvor mye du forventer å tjene i år. Dette kan du forandre hele tiden :) Husk å hak av for prosentkort hvis det er det du ønsker. Hvis ikke blir det tabelltrekk. Det er helt ok også :)

Her er en sånn kalkulator http://www.skatteetaten.no/no/Person/Skattekort-og-forskuddsskatt/Skatteberegning/

Takker :heart:

Edit: Skatter hvertfall noen tusen for mye. Fint og flott det men da skal jeg sette ned litt iogmed at jeg går ned i lønn fra april av :)

  • Like 2
Skrevet

Du kan også endre dersom du blir selvstendig igjen (eller i tillegg) og ikke ønsker å styre med forskuddsskatt. Da kan du endre skattekortet ditt og legge inn personinntekta fra næring, slik at du trekker skatten fra ordinærlønna di. :)

  • Like 1
Skrevet

men skal du ikke begynne i ny jobb? Kan jo være greit å tenke på hvilken inntekt du får der.

Jo, lavere. 50% stilling. Nav betaler resterende

Skrevet

Samboern min skattet 36%. Det førte til 34 000 i baksmell..

så man skatter ikke 36% uansett :P :P

Hvordan er det mulig?

Skrevet

Toppskatten er vel mer enn 36%? Så hvis du tjener så mye at du skal betale toppskatt, kan du vel få skattesmell selv om du har skatta 36 %.

Skrevet

Toppskatten er vel mer enn 36%? Så hvis du tjener så mye at du skal betale toppskatt, kan du vel få skattesmell selv om du har skatta 36 %.

Muttern betaler 42% skatt og selv da får a baksmell..

Skrevet

Muttern betaler 42% skatt og selv da får a baksmell...

Ja, nemlig. 36% er ikke maks av hva man skatte, dermed kan man få baksmell selv om man skatter mer :)

Skrevet

Ja, nemlig. 36% er ikke maks av hva man skatte, dermed kan man få baksmell selv om man skatter mer :)

Og det er sjukt hvor mye man må skatte på en kommunal lønn i et arbeid som samfunnet balanserer på. Skulle ikke vært lov :(

Guest Gråtass
Skrevet

Og det er sjukt hvor mye man må skatte på en kommunal lønn i et arbeid som samfunnet balanserer på. Skulle ikke vært lov :(

Dette skjønte jeg ikke. Hvis man har en samfunnsnyttig jobb så bør man ha lavere skatt? Men de som har høy skatt har det som regel fordi de har høye verdier, ikke nødvendigvis inntekt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...