Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en ung malamutetispe som koker fullstendig over ved møter med andre hunder. Hun er ikke direkte aggressiv mot andre hunder, men klarer ikke å oppføre seg ved møter. Hun blir veldig stressa og koker rett og slett over, noe som ender i utagering og overslagshandlinger.

Ser hun en annen hund på avstand på tur er det ikke noe problem, ei heller om jeg passerer med godbit i hånden og trene kontakt. Problemet er at dette ikke fungerer så veldig bra om jeg går med begge hundene. Jeg er derfor avhengig av å møte hunder på de turene da jeg kun går med Nuka. De siste ukene har jeg bevisst gått tur alene med Nuka i boligfelt og områder der det er stor sannsynlighet for å møte hund for å trene passering. Problemet er at jeg sjelden møter hunder.. For sjelden til at vi får trent noe særlig når jeg går alene med henne ihvertfall. Jeg har rett og slett ikke timer nok i uka til å vandre rundt å lete etter hunder når jeg veit jeg har en annen hund hjemme som trenger sin trening. Litt mer organiserte møter og effektiv bruk av tiden hadde derfor vært gull!

Bare for å understreke det så får Nuka ikke hilse på andre hunder på turer. Skal vi gå tur med andre får hun heller ikke hilse, men må gå rolig ved siden av meg til hun roer seg. Dette fungerer veldig bra, men vi trenger mengdetrening!

Det jeg lurer på er om det er noen som har noen tips til hvor jeg kan gå for å trene på dette? Et sted der folk ofte går tur med hundene sine (under kontroll.. vil ikke ha masse løshunder kommende bort) i Follo-området? Jeg kan gjerne kjøre litt lenger også.

Kanskje det er noen andre her på sonen som har det samme problemet, som vil trene litt med oss?

Generelt er hun en hormonell unghund på 11 mnd som jobber det hun kan med å gjøre livet mitt litt vanskelig for tiden :P Hun er også verdensmester i å skremme andre hundeeiere med sine voldsomme grizzlylyder og idiotiske oppførsel. Hun er likevel tilsnakkenes og grei å kontrollere med godbiter (men denne kontrollen har jeg altså ikke om jeg har med meg Mayah i tillegg.. Da trigger de hverandre til et større kaos - roer Nuka seg er Mayah en engel).

Skrevet

Hvis du gidder å kjøre helt til Nesodden er det mange fine løyper i skogen, og særlig rundt Bergerbanen møter du mye hunder. Der er det mye folk også, så har inntrykk av at de fleste går i bånd i lysløypene - særlig nærme banen. :)

  • Like 1
Skrevet

Hebekkskogen (tror jeg det heter) i Ski er du omtrent garantert å møte på andre hunder. Jeg har møtt noen løse hunder der, men det har ikke vært værre enn å be eierne ta de i bånd, så har det orndet seg. Det er også ikke så veldig tett skog på hver side av skogsveien der, så man har mulighet til å gå litt utenfor løypa for å skape avstand til de som passerer om man trenger det. Kan finne det frem på kart til deg om det er interessant :)

Jeg blir gjerne med å trene, vi kunne trengt litt øvelse i kontrollerte former selv! Har bil, så er ganske flyttbar :)

Skrevet

Jeg kan også bli med og trene passering i Ås :) Det som er viktig er å holde såpass lang avstand at ingen av hundene påvirkes og ta det veldig gradvis nærmere. Jeg tenker å shape inn at Kiter skal kikke bort, snuse eller se på meg - altså dempe den møtende hunden. Og samtidig fortelle ham at evt utfall er helt ikke greit. Hvis vi trener på dette et par ganger i uka fremover så kan vi kanskje lære hundene noen triks for hvordan de bør oppføre seg :) Men vi må nok mengdetrene en periode!

Når passer det for dere å trene? Imorgen (fredag) på dagtid kan jeg ihvertfall.

  • Like 1
Skrevet

Pi kunne godt trent på litt ignorering hehe. Da Holmlia er fult av kos på meg..

Også har hun vist begynt å legge seg ned og nekte å gå for t når hun see andre hunder av glede... :-P

Skrevet

Jeg er ferdig på forelesning kl 12, men kan ha med Melvin i bilen mens jeg er på skolen, så kan bli med ganske raskt etter det om dere planlegger å være i Ås :)

Skrevet

Skal vi få til en økt denne uka også? :) Jeg er i utgangspunktet nokså fleksibel. Har ikke flere forelesninger denne uka (ok, egentlig, men den gidder jeg ikke å gå på), men har et møte fra 12-14 i morgen. Ellers skal jeg bare sitte på skolen og lese, men kan tilpasse det litt eller stikke hjem og hente hund for å trene litt. :) Torsdag ettermiddag-ish er jeg i Oslo.

Skrevet

Jeg kan før klokka 14 i morgen og på dagtid på torsdag.

Nuka har løpetid, så kan jo bli litt ekstra for alle gutta :P

Hva med halv ti i morgen? :)

Så dere på fredagen som var, mens jeg lufta Alice :fear:

Det er jo bare å slenge seg med om du vil, da. :)

Skrevet

Strålende! Hvor skal vi ta det? Vi kan jo gå på Frydenhaug (skoghaugen bak Sørhellinga), der går det an å komme litt overraskende på hverandre på stien, ved vanntårnet osv (pluss at det ligger mange falne trær der oppe nå, så det er ikke så fryktelig åpent som det pleier å være. Det ser i grunnen litt ut som en slagmark der oppe nå).

Guest Michellus
Skrevet

Mulig jeg blir med! Ingen forelesning i morgen, men jeg kan ikke møte opp før nærmere 10. Men jeg finner dere nok!

Ingvild, måtte rett på forelesning, derfor jeg ikke ble med :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...