Gå til innhold
Hundesonen.no

Vegvesen: viltgater


Recommended Posts

Skrevet

Noen som kjenner til hvordan svenskene gjør det med vilt som ønsker å passere europavegen? Jeg har kjørt nesten hele E4 i Sverige og kan ikke å huske en eneste viltovergang eller noen form for mulighet til viltet å passere vegen, med unntak av et par områder uten viltstängsel (gjerder på vegen, noe svenskene er vanvittig mye flinkere til enn oss å ha langs motorvegene…).

Hvordan avgjør man om det er "nok" med bare en pause i gjerdene? Når trengs det viltovergang? Skjønner jo at kostnaden av et overbygg er høy og at man unngår det så langt man kan.

Skrevet

Håper jeg og, men det er vel et par flere som har jobbet / jobber i vegvesen og i annen forvaltning.

Alle de rare tingene man lurer på når man sitter og filosoferer og ser i en vegg…. :D

Skrevet

Svenskene har - tro det eller ei - langt færre slike vilttiltak enn det vi har her i Norge. Det de gjerne har, er lengre bruer, der det er mulig for viltet å gå under (som også oftest er det billigste tiltaket). Det er gjerne ikke sånt man legger så godt merke til, det er jo helst overgangene for vilt man faktisk SER når man er ute og kjører. Jeg er sikker på at de færreste noen sinne har sett at det f eks på strekningen sør for Kolomoen på E6 i Hedmark er hele 3 underganger for vilt. De er omtrent helt usynlige fra veien :).

Hvordan avgjør man om det er "nok" med bare en pause i gjerdene? Når trengs det viltovergang? Skjønner jo at kostnaden av et overbygg er høy og at man unngår det så langt man kan.

Jeg er litt usikker på hvilke "regler" svenskene forholder seg til mht dette, men vi har en tommelfingerregel om at på veier med ÅDT (årsdøgntrafikk) på over 10 000 SKAL det være viltgjerder OG over- eller underganger som viltet kan bruke til trygg passering av veien. På mindre trafikkerte, 2-felts veier kan vi gå for sluser i gjerdene (dvs bare opphør av gjerde og mulighet for dyrene å krysse veien - og bli påkjørt....), men risikoen for påkjørsler er jo alltid til stede da.

Helst vil vi jo unngå viltgjerder, da de er en total barriere for større vilt, så tiltak som rydding av skog i et belte på 10-15 m på hver side av veien er det samfunnsøkonomisk beste tiltaket på mindre veier her til lands :).

  • Like 1
Skrevet

Fullstendig (!) off topic, men.. :offtopic:

*Får skikkelig flashbak til den gangen jeg så Siri in action på viltstengselseminar da jeg var på utplassering hos Asplan Viak*

Hvordan er egentlig forekomsten av storvilt i Sverige kontra i Norge? Og ikke minst ulykkesstatistikkene? Det er vel nokså avgjørende faktorer ved en behovsvurdering ift. viltstengsler og gater.

Skrevet

Litt OT kanskje, men for et par år siden så jeg en hjort i Sverige som hadde forvillet seg til innsiden av viltgjerdene på en svært trafikkert vei (Oslo-Karlstad et sted). Den var superstresset ettersom bilene suste forbi, og det var nok potensielt veldig farlig. :(

Skrevet

Fullstendig (!) off topic, men.. :offtopic:

*Får skikkelig flashbak til den gangen jeg så Siri in action på viltstengselseminar da jeg var på utplassering hos Asplan Viak*

Hvordan er egentlig forekomsten av storvilt i Sverige kontra i Norge? Og ikke minst ulykkesstatistikkene? Det er vel nokså avgjørende faktorer ved en behovsvurdering ift. viltstengsler og gater.

:lol: :lol: Det husker jeg... herregud, det må være noen år siden nå :)

Meget interessant. Har dere noe bilder av undergangene? Ble litt nysgjerrig :P

Jeg har ikke bilder på PC'n her, men fant et gammelt foredrag jeg holdt for noen år siden med noen bilder - det er printscreen-bilder da, så bær over med kvaliteten :lol:

post-611-0-95515600-1392140393_thumb.jpg

post-611-0-07601500-1392140407_thumb.jpg

post-611-0-00672200-1392140419_thumb.jpg

post-611-0-66087000-1392140435_thumb.jpg

Litt OT kanskje, men for et par år siden så jeg en hjort i Sverige som hadde forvillet seg til innsiden av viltgjerdene på en svært trafikkert vei (Oslo-Karlstad et sted). Den var superstresset ettersom bilene suste forbi, og det var nok potensielt veldig farlig. :(

Ja, det der er også et problem her i landet. Vi greier jo aldri å få 100% sikkerhet selv med viltgjerder, for det er alltid åpninger der dyrene kan komme inn (i kryssområder, der gjerdene slutter etc etc). Derfor er det også viktig at vi har porter i gjerdene med jevne mellomrom som gjør at vi kan få jaget dyrene ut fra vegen (det er porter som er dobbelthengslet og som lett kan åpnes av viltnemnda f eks). Dyra blir veldig stresset i slike situasjoner, og handler da gjerne irrasjonelt. Derfor er det viktig å få dem ut så fort som mulig, før de skaper trøbbel i trafikken.

  • Like 1
Skrevet

Utrolig kult, har alltid tenkt det går en liten bekk eller noe sånt når slike underganger forbikjøres. Elsker at alt gir mening :shifty:

Skrevet

Utrolig kult, har alltid tenkt det går en liten bekk eller noe sånt når slike underganger forbikjøres. Elsker at alt gir mening :shifty:

Ofte gjør det det også altså - evt traktorveier for bønder og for skogbruket. Flerbruk :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...