Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

På færøyene bruker de båter og driver flokker med grindhval inn i bestemte bukter hvor de blir møtt av en folkemasse med redskaper som dyrene blir stukket ihjel med. De regner det blant annet som en manndomsprøve å drepe hval på den måten. En av de mest motbydelige formene for jakt på noe som helst dyr, etter min mening.

EDIT: Norge bruker vel, som japan, sprengharpuner. Avliver sikkert dyret fort nok om det treffer riktig, men det er det jo ikke alltid de gjør, og det tar en hval temmelig lang tid å blø ihjel. Man kan jo bare håpe at sjokket og stresset tar livet av dem før blodtapet.

Takk for svar.. Har lest noe lignende som har gått rundt på fb, men at det da var i DK(?)..

Har nylig sett en dokumentar om grønnlandshval (om jeg ikke husker feil) så vet hvordan det grufulle jakten forgår :(

Det de sa der var at en hval som blir stukket med en harpun vil ut i fra instinkt søke mot havbunnen, og i full panikk ikke klarer å se/stoppe for bunnen. Resultatet er at de treffer bunnen i så høy fart at de knuser skallen :no:

Skrevet

Takk for svar.. Har lest noe lignende som har gått rundt på fb, men at det da var i DK(?)..

Har nylig sett en dokumentar om grønnlandshval (om jeg ikke husker feil) så vet hvordan det grufulle jakten forgår :(

Det de sa der var at en hval som blir stukket med en harpun vil ut i fra instinkt søke mot havbunnen, og i full panikk ikke klarer å se/stoppe for bunnen. Resultatet er at de treffer bunnen i så høy fart at de knuser skallen :no:

Ikke så unaturlig det, færøyene tilhører Danmark :)

Tradisjonell hvalfangst tillater ikke hvalen å stikke til bunns, det ville jo vært bortkastet, så harpunen er festet i en waier som drar hvalen inn til båten.

Skrevet

Noen som vet hva som skjer med den hvite delfinen?

Keg har sett The Cove mangen ganger. Flere år siden første gang. Den er forferdelig, men jeg mener alle brde se den.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Angel som de kaller henne er i fangenskap i Taiji sitt Whale Museum.

Her er en fryktelig trist video av henne i en utendørstank. En traumatisert og ensom babydelfin det der. :(

Skrevet

Ikke så unaturlig det, færøyene tilhører Danmark :)

Tradisjonell hvalfangst tillater ikke hvalen å stikke til bunns, det ville jo vært bortkastet, så harpunen er festet i en waier som drar hvalen inn til båten.

Ja, da er det sikkert det som har flommet rundt på fb, bare at de sier i Danmark.. Men at færøyene tilhørte DK visste jeg ikke - man lærer noe hver dag en lever :)

Ja, altså.. :P Harpunen var festet til båten med tau, men tauet var langt nok til å nå til havbunnen.. Så fisken gikk ikke tapt etter hva jeg forstod (ikke vet jeg om det praktiseres idag, men siden det er dyrenes instinkt trodde jeg det :huh: )

Skrevet

Oppdatering på "angel", den hvite albino-baby-delfinen...

http://savejapandolphins.org/blog/post/angel-in-captivity

Hjerteskjærende. For delfinens del håper jeg egentlig hun dør raskt, så hun slipper et liv i fangenskap med stress og regelrett tortur…. :cry: :cry: :(

den linken fungerer ikke/serveren sliter med å behandle forespørselen.

The cove lå på netflix også. og jeg så viaplay og mange flere servicer også får slik ut,og det er bra!

Skrevet

den linken fungerer ikke/serveren sliter med å behandle forespørselen.

The cove lå på netflix også. og jeg så viaplay og mange flere servicer også får slik ut,og det er bra!

Hele www.savejapandolphins.org sliter nå. Mulig det er japanske (myndigheter?) som har hacket/klaget siden.

Skrevet

https://www.thedodo.com/what-motivates-the-taiji-dolph-423453688.html

When you understand the profits involved in the Taiji Dolphin hunt, you can see that there are millions of reasons the Taiji Fishery Union and the Taiji dolphin brokers are determined to keep the drive hunt going despite international condemnation.

According to official trade figures, in 2013 Japan exported 78 dolphins to five different countries. And the sales price the Taiji Whale Museum got per dolphin was in the range of $41,600-$47,746.

post-5668-0-20670600-1392073163_thumb.jp

Oversetter vi dette til NOK ser vi at Taiji Whale "museum", hvilket er akvariumet hvor delfinene holdes etter de er fanget inn fra havet, tjener ca 16 millioner norske kroner på å ta frittlevende dyr fra naturen og selge de. Ikke rart de tviholder på delfinkjøtt "tradisjonen" sin. Delfindrapene er bare et skalkeskjul for handelen av ville delfiner som selges til fangenskap.

  • 1 month later...
Skrevet

Hvalkjøtt er noe jeg tar avstand fra da jeg ikke ser poenget.

Finnes det noen oversikt over hvilken parker disse delfinene blir sendt til?

Skrevet

Hvalkjøtt er noe jeg tar avstand fra da jeg ikke ser poenget.

Finnes det noen oversikt over hvilken parker disse delfinene blir sendt til?

En del til "syden" (tenerife), russland, kina, singapore etc. Jeg mener jeg postet et bilde her.

Skrevet

Ja, jeg så bildet, men jeg bare lurte på om det var noen litt mer nøye statistikk over hvilken parker eksakt som tok imot viltfangede delfiner.

  • 5 months later...
Skrevet

Jeg så The Cove for første gang nylig. Rett og slett sjokkerende å se hva som foregikk! Det er godt at slikt blir avslørt, og kommer frem i dagens lys slik at flere kan få kunnskap om hva som faktisk foregår. Slik at flere kan ta avstand fra en slik tortur, slakt og jakt på ville delfiner, og støtte opp om de som kjemper for at dette tar slutt.

Synes det er skremmende at det ligger slik manipulasjon, hjernevasken og hemmelighetskremmeri fra mennesker høyt i systemet i Japan. Dette går jo ut over menneskeliv også.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...