Gå til innhold
Hundesonen.no

Nordlysguide angrepet av hundeflokk: - Jeg stakk for å drepe


Recommended Posts

Skrevet

Itromsø- artikkelen hadde generelt et litt mer oversiktlig hendelsesforløp, synes jeg.

Men ja... Det er vel ikke helt uten grunn at utvida båndtvang på Kvaløya (pga rein) har blitt diskutert.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Itromsø- artikkelen hadde generelt et litt mer oversiktlig hendelsesforløp, synes jeg.

Men ja... Det er vel ikke helt uten grunn at utvida båndtvang på Kvaløya (pga rein) har blitt diskutert.

Det kan være fornuftig det, men idioteiere er idioter utvida båndtvang eller ikke :hmm:

Skrevet

Det kan være fornuftig det, men idioteiere er idioter utvida båndtvang eller ikke :hmm:

Ja, det er sant. Egentlig mente jeg at forslaget muligens kom som en konsekvens av nettopp slike episoder. :hmm:

Skrevet

Jeg synes det hørtes litt ekstremt ut at han knivstakk hunden, men jeg kan sikkert bare ikke forestille meg helt hvor farlige hundene var.

Hva ville du gjort da om to kjempestore og en mindre stor gikk etter strupen på dyra dine? Tviler på at en "Nei, slutt med det tullet" funker.

Skrevet

Jeg synes det hørtes litt ekstremt ut at han knivstakk hunden, men jeg kan sikkert bare ikke forestille meg helt hvor farlige hundene var.

Du har tre hunder like store som reinen de angriper, i tillegg har du med deg utenlandske turister som du har ansvar for. Hva hadde du gjort? Alene, med ansvar for andre mennesker og flere rein som er fastspent, mot tre gigantiske hunder?

  • Like 4
Skrevet

Jeg hørte det på radioen i mårres og jeg tenkte: Wow! Er det mulig? For en opplevelse, særlig for turistene! Høres jo helt sykt ut at eierne oppførte seg sånn etterpå. Klart, jeg kunne da nok ha blitt sint med en gang hvis jeg hadde kommet til en scene hvor hunden var blitt knivstukket uten å vite helt hva som har skjedd. Men normal folkeskikk er jo å høre hva som har skjedd og prøve å ordne opp.

Skumle hunder, den størrelsen og så "vill". ikke bra..

Skrevet

Hva ville du gjort da om to kjempestore og en mindre stor gikk etter strupen på dyra dine? Tviler på at en "Nei, slutt med det tullet" funker.

Du har tre hunder like store som reinen de angriper, i tillegg har du med deg utenlandske turister som du har ansvar for. Hva hadde du gjort? Alene, med ansvar for andre mennesker og flere rein som er fastspent, mot tre gigantiske hunder?

Jeg prøvde abbsolutt ikke å si at jeg hadde hatt noen bedre løsning.

Skrevet

Ekstremt og knivstikke når man har 3 digre hunder som har angrepet (og bitt hull) både dyra dine og deg selv? Iflg artikkelen dro han heller ikke kniv før han ble bitt selv og hadde 3 hunder på seg, det synes jeg ikke er det minste ekstremt.

Mulig hundeeierne også var i sjokk osv, men ikke en spesielt grei håndtering av situasjonen. Om det var sjokk som var grunnen til spesiell reaksjon så håper jeg ihvertfall de melder seg senere. For slikt går jo ikke an.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...