Gå til innhold
Hundesonen.no

Borgerlønn, eller "gratis penger til alle"


Recommended Posts

Skrevet

Jeg kom over en interessant artikkel om dette temaet:

https://decorrespondent.nl/541/why-we-should-give-free-money-to-everyone/31639050894-e44e2c00

"We tend to think that simply giving people money makes them lazy. Yet a wealth of scientific research proves the contrary: free money helps. "

Jeg har vært tilhenger av denne ideen en stund, selv om jeg også ser at det finnes utfordringer som må overvinnes for at noe slikt skulle blitt aktuelt. Mange har nok også en nokså inngrodd følelse av at det er umoralsk å ikke "jobbe for føda", og det spørs om det finnes politisk vilje til å gjennomføre dette i Norge. Venstre har hatt det i valgprogrammet sitt tidligere, men p.d.d tror jeg bare det er Rødt og De Grønne som går inn for borgerlønn.

Sakset fra http://no.wikipedia.org/wiki/Borgerl%C3%B8nn :

"Borgerlønn, også omtalt som garantert minsteinntekt eller samfunnslønn, er betegnelse på en økonomisk ytelse til alle innbyggere i et samfunn, et minimumsbeløp som utbetales uavhengig av sosial status."

"Motivasjonen for å innføre borgerlønn kan for eksempel være et ønske om at ingen skal sulte eller fryse. Det norske velferdssamfunnet har et stort antall ordninger som gir økonomisk støtte til mange grupper vanskeligstilte personer, men disse skiller seg fra borgerlønn i at utbetalingene er betinget, behovsprøvet eller fører med seg forpliktelser."

"Ved eventuell innføring av borgerlønn kan et stort antall ytelser eller ordninger reduseres eller fjernes. Administrasjonen av disse kan da reduseres eller fjernes, med betydelig innsparing av kostnader. Av disse ordningene kan nevnes: sykepenger, attføringspenger, rehabiliteringspenger, arbeidsledighetstrygd, uføretrygd, barnetrygd,

grunnstønad, studielån, studiestipend,kunstnerlønn, landbrukstilskudd, ventelønn, etableringstilskudd,

sosialhjelp, bostøtte, husbanklån, minstefradrag for skatt, rabattordninger for vanskeligstilte, subsidieordninger for matvarer osv."

(for ordens skyld: wikipediaartikkelen har fått denne merkelappen: "Nøytralitet: Denne sidens fremstilling er bestridt. Nøytral fremstilling impliserer ofte at det er nødvendig å få større avstand til innholdet. (...).")

Skrevet

Er for borgerlønn.

I Norge er det vel primært de grønne som jobber for dette i dag, mens deler av Venstre har vært innom tanken tidligere, vet ikke hvordan de står i dag. (Visste ikke at Rødt var for.)

Skrevet

Venstre (eller om det var uv, husker ikke helt) gikk bort fra borgerlønn etter å ha regna litt bedre på det. Tanken er super, men det lar seg ikke gjennomføre økonomisk med mindre man tømmer oljefondet. V er også redde for å gjøre folk til "evige klienter", for om arbeidslinja ikke skal ødelegges, må den ligge så lavt at de havner i "fattigdomsfella".

  • Like 1
Skrevet

Siden jeg er helt grønn på alt dette: Hvorfor skal vi ha borgerlønn når vi feks har NAV? De færreste står i dag som norsk statsborger uten noen form for inntekt eller støtte, så hvorfor skal man da innføre en slik borgerlønn?

Det må da være bedre å innføre litt mer skjerpede restriksjoner slik at de som faktisk trenger penger får slik at de kan i det minste ha en verdig hverdag, og så kan alle de søte som egentlig ikke trenger støtte heller skaffe seg pengene på en annen måte..

Skrevet

Tja, de fleste har en eller annen form for inntekt tenker man kanskje?

Absurd nok har jeg, som ferdig utdannet master of science ikke rett på arbeidsledighetspenger engang, etter endt utdannelse. Jeg har ikke jobbet nok til å kvalifisere for arbeidsledighet. Ikke er man syk, og ikke er man på noe annet enn jobbsøking. Og som en ressurs for samfunnet, er man ikke berettiget ei krone :P Det er litt sykt, synes jeg, og er glad jeg har foreldre og en samboer som støtter meg økonomisk. Ellers måtte jeg gått på sosialen for å få tak over hodet og mat. Så vidt jeg har fått med meg, iallefall.

Skrevet

Absurd nok har jeg, som ferdig utdannet master of science ikke rett på arbeidsledighetspenger engang, etter endt utdannelse. Jeg har ikke jobbet nok til å kvalifisere for arbeidsledighet. Ikke er man syk, og ikke er man på noe annet enn jobbsøking. Og som en ressurs for samfunnet, er man ikke berettiget ei krone :P

Been there, done that :) Visst skal ungdommen utdanne seg her til lands, men hvis du har valgt å studere på heltid (altså ikke jobbe særlig mye ved siden av), har du ikke mye du skulle sagt når studietiden er over og det går noen uker til du finner deg fast jobb... jeg brukte selv et par måneder, og var avhengig av samboer. Jeg hadde jobbet ved siden av studiene, men aldri nok til å ha rett på arbeidsledighetspenger, kun noen helger innimellom for å spe på studielån, samt sommerjobb.

EDIT: Jeg ser en viss fornuft i å være skeptisk til borgerlønn og kostnader knyttet til de, men mener det ikke er riktig vei å gå å knyte igjen lønningsposen og sosiale rettigheter for borgere her til lands selv om økonomien kanskje har litt mer usikre utsikter nå enn for 10-20 år siden. Tvert imot, knytter vi igjen nå, er det garantert katta i sekken og over og ut for velferdsstaten Norge.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...