Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Altså.. Denne minien min. Har vært SÅ fornøyd med henne den siste tiden. Hun er tøffere enn noen gang, veldig blid og fornøyd og jentene mine går godt overens. Men så er det noe som har skjedd Ila juleferien da.

De siste to ukene har mini begynt å tisse og tidvis også gjøre fra seg inne. Jeg leier i kjelleren hos min mor, og døra mellom oss er åpen stort sett hele tiden. Så det hender begge hundene er enten her eller der. Men hun gjør bare fra seg oppe hos mamma. Og jeg har, bank i bordet, aldri sett henne gjøre det! Men jeg blir så lei av å få kjeft fordi hun gjør det hos noen andre. Og jeg aner ikke når!

Hun hadde løpetid rett før og litt inn i jula. Jeg vil jo tro det har noe med saken å gjøre. Men hva kan jeg gjøre med det? Jeg får meg ikke til å sperre døra igjen mellom boenhetene, da hundene er så glade i å være sammen når de er alene. Og inne hos meg foretrekker jeg å ikke ha dem når jeg ikke er der fordi det er ganske trangt og fordi Chess sin hale er flink til å rive ned ting. :P

Men ja. Tissing inne når man er over 2 år gammel. Why?? Ingen sykdomstegn forøvrig. Spiser som normalt, oppfører seg som alltid.

Skrevet

Khela har også tissa en del inne nå i jula. Men der er jeg ganske sikker på at det er stress og "dette er mitt område"-markering pga staffevalpen som har vært her og mye nye folk, og nå henger det litt igjen. Jeg har bare begynt å lufte henne kjempemasse når vi er hjemme. Er hun oppe hos tante er det ikke noe problem i det hele tatt. Så dessverre har jeg ikke noen tips eller tanker om hva det kan være. Mulig at hun har for stort område å være på? Har hørt at det kan være et problem i sammenheng med å bli husrein, om det er for mye hus å være i? At det har falt tilbake på en måte? Vill gjetning. Har ikke kilder eller noe på det, bare mener jeg har hørt det en eller annen gang.

Skrevet

Jeg ville glatt hindret hunden adgang til området hun pleier å gjøre fra seg. Hvorfor skal hun få den friheten nå, når hun ikke vet å oppføre seg der? Sett evt inn en port, sånn type babygrind, i trappen mellom dere. Da kan de se og lukte og høre hverandre bedre, begge hundene, selv om hun minste ikke får kommet seg helt opp og gjort fra seg.

Virker som hun vil markere litt oppe på den andre hundens territorium når hun har løpetid. "Se her, lukt på dette du, jeg har løpetid og jeg vil at alle hunder skal vite det" liksom :- )

Hvis du går for portløsningen, har jeg sett dem til 1000 kr og til 500 kr :- ) Jeg har hatt den til 500 kr i snart tre år nå i døråpningen til guttungens rom, så ikke hunden(e) skal gå inn der. Mye ting som ligger og flyter på gulvet osv, så der har ikke hundene adgang. Porten fungerer strålende. Er av metall, selvlukkende (blir ikke stående åpen om du går gjennom og glemmer å lukke den etter deg).

Finnes mange plasser, Biltema og Ikea f.eks.

  • Like 3
Skrevet

Ja, jeg tenker som MiO og synes det er tullete å ikke benytte seg av den mest åpenbare løsninga på dobesøk hos mora di, nemlig at Leja ikke får være der. Jeg opplevde også at ei tispe jeg kjenner omtrent mista blærekontroll andre løpetid, og det var en stor hund, så det kom jo kaskader med tiss. Jeg tipper det blir mindre/null tissing og ikkenoe bæsjing om hun bare er hjemme hos dere, for der bor hun jo.

Skrevet

Det er ikke et alternativ at Leja ikke får være hos mamma i det hele tatt, da jeg ofte er der sjøl. Litt sånn ditt hus, mitt hus. Chess bor like mye nede hos meg som oppe. Men det kunne sikkert vært en løsning å ha port når de er alene så Leja må være her hos meg og så de kan se hverandre. Hun pissa på ørelappstolen til svigermor da vi kom dit sist. De har og en tispe, nemlig. Så markering er nok den mest åpenbare årsaken. Og hun gjør det åpenbart aldri når jeg er der og ser det.

Skal høre med husrådet ang grind. Min mor hater jo sånne grinder. Men hu bør hate tiss mer.

Hierarkiet mellom de to er helt tydelig etablert da. Chess er sjefen. Men at lille troll prøver seg med å markere tror jeg såvisst. For hun er stor i hodet. Håper forøvrig det går over.

Skrevet

Dobbelposter for å si at det jo må være en åpenbart god løsning med grind. Off to ikea i morgen. At jeg ikke tenkte på det sjøl.. :P

Skrevet

Jeg kom på noe veldig dumt ang. forslaget mitt om port/babygrind i mellom de to etasjene...

Er ikke dette snakk om en liten papillon? Den smyger seg nok lett mellom sprinklene på en sånn grind, vel...? :P Søren og, tenkte ikke på det. Da må du feste noe netting eller lignende på sprinklene, så hunden ikke kan skvise seg gjennom, tror jeg.

Skrevet

Høres ut som markering, jeg ville i en kort periode stengt av hennes adgang til din mors del av huset og bare tatt henne med opp dit når du skal opp dit og kan følge med/ha henne i bånd. til hun er rolig og har vært der en stund. Tar nok ikke mange gangene før hun slutter igjen.

Det fungerte ihvertfall bra på Kodak, han hadde en periode han kunne finne på og markere inne, aldri her hjemme, men når vi var hos andre, det var forøvrig bare et problem akkurat med det samme vi kom, så om jeg bare fulgte han inn og holdt han i nærheten til vi hadde vært der en liten stund var det greit og folk vi var hos ofte ble greit hele tiden etter et par ganger. Fulgte alltid med i starten og så jeg at han så mye som tenkte på og løfte benet så fikk han beskjed om og glemme det og da var det også i orden. Det eneste problemet med den løsningen er jo at man må se dem for og få gitt beskjed.

Skrevet

I dag er grind kjøpt inn, bikkja er helt ferdig med løpetid og har (ironisk nok) ikke pissa inne på tre dager. Så løpetiden er nok det som gjør det store utslaget her. Hormonene spiller nok en stor rolle. Hun var eksepsjonelt grei på tur i dag i forhold til det hun var for bare en uke siden. Ikke så innmari gæærn :P Hva gjelder grind - ingen fare. Leja lar seg stoppe av en sytråd. Så hun lar seg stoppe av grinden hun altså. Men nå er den i alle fall installert. Og det er egentlig ok uansett, så blir det enklere å ha kontroll på hvem som er hvor og når osv. Men det ser ut til at det løser seg av seg selv. Forøvrig er Leja alltid rolig inne. Enten hun er her eller der. Så det er enkelt å ha kontroll på henne så lenge man faktisk kan se henne. Jeg tipper hun har tisset oppe når de har vært alene (da går de ofte opp begge to) eller kanskje på natta.

Hundene sover akkurat der de vil egentlig. Leja velger å sove på soverommet vårt i sengen sin, Chess sover både i min sofa, i mamma sin sofa, i sengen sin osv. I og med at det alltid står åpent mellom oss regner jeg med hundene ser hele huset som en boenhet. De har jo bodd sammen hos mamma i hele høst, da vi hadde andre leieboere nede.

Maria lager tråd igjen, også årner det seg liksom. Lenge leve hjelpesløsheten!

  • 2 weeks later...
Skrevet

Kupper tråden litt her. Har ei tispe på straks 9 mnd som nå har startet med å tisse og gjøre fra seg inne til tider, til tross for at hun er ute lenge og ofte nok. Hun har vært "tørr" i allefall siden november, så skjønner ikke dette helt..hun har ikke fått løpetid enda og hun har ingen sykdomstegn.. Hva skjer? Fersket henne idag da hun satt å krestet ut en kabel på teppet rett bak meg.. Ikke så diskre nei.. Ellers kan jeg plutselig tråkke i en dam, eller finne flere plasser hvor det er tørket tiss.. så nå går jeg hele tiden å "ser" etter noe på gulvet..

Skrevet

Kupper tråden litt her. Har ei tispe på straks 9 mnd som nå har startet med å tisse og gjøre fra seg inne til tider, til tross for at hun er ute lenge og ofte nok. Hun har vært "tørr" i allefall siden november, så skjønner ikke dette helt..hun har ikke fått løpetid enda og hun har ingen sykdomstegn.. Hva skjer? Fersket henne idag da hun satt å krestet ut en kabel på teppet rett bak meg.. Ikke så diskre nei.. Ellers kan jeg plutselig tråkke i en dam, eller finne flere plasser hvor det er tørket tiss.. så nå går jeg hele tiden å "ser" etter noe på gulvet..

Går du skikkelige turer med henne? Annet enn lufting/stå i line i hagen? :)

Ellers så kan det være hun nærmer seg løpetid, da kan noen få litt tilbakefall. Det er riktignok oftere på tissing da... Uvi kan gjøre at de tisser inne, osv. Om det bare er tilbakefall uten en tilsynelatende grunn, så ville jeg gått tilbake i renslighetstreningen.

Skrevet

Går du skikkelige turer med henne? Annet enn lufting/stå i line i hagen? :)

Ellers så kan det være hun nærmer seg løpetid, da kan noen få litt tilbakefall. Det er riktignok oftere på tissing da... Uvi kan gjøre at de tisser inne, osv. Om det bare er tilbakefall uten en tilsynelatende grunn, så ville jeg gått tilbake i renslighetstreningen.

Ja hun får skikkelige turer, 1 times tur så og si hver dag. Dersom det ikke blir tid til lang tur, så får hun i allefall en runde rundt i boligfeltet.

Har tenkt at det var løpetiden som nærmet seg, da det plutselig har blitt noen dammer inne de siste to ukene. Men bare på et par dager så har hun også gjort fra seg inne.. Selv om hun akkurat hadde vært ute både på tur og i løpestreng. Hmm.. tilbake til renslighetstrening da! :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...