Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Jeg har en papillon hann (nkk registrert, frisk, alle tester tatt og tidligere avlshund og premiert champion hund i flere land) som jeg vil legge ut for avl? Han ligger på Klubben sine sider for oppdrettere men jeg eier nå hunden. Jeg skal ikke drive noe oppdrett men vil legge han ut for avl. Hvor kan jeg gjøre dette???

Endret av Raksha
Endret ordlyden i emnetittel så den er litt mer forståelig.
Skrevet

Send mail til de som driver siden, og be de oppdatere?

Ja men saken er at tidligere eiere sa det kunne ta lang tid med omregistreringen hos nkk. Det skulle vel holde med kjøpskontrakt?

Skrevet

Nei, seriøse folk annonserer ikke sine hannhunder på finn.no. Vil du virkelig at hannhunden din skal bli brukt i avl, så er første bud å vise dere fram på utstillinger eller andre steder aktive hundefolk ferdes. Det hjelper sjelden å bare ha en annonse ute om ingen egentlig vet noe særlig om hunden.

Eierskifte hos NKK burde vel ikke ha noe å si for hva som står i annonsen din på klubbens sider.

  • Like 12
Skrevet

Jeg leste "annonsere avliving"!!! :P heldigvis feil!

Det er som oftest tispeeier/oppdretter som finner hannhund :-)

Jeg ville ikke annonsert på finn.no fordi du kommer til å bli kontaktet av mye rart regner jeg med. Da må du være flink til å sortere ut useriøse henvendelser. Og finn.no vil jeg ikke tro er riktig sted, hvor mange seriøse oppdretter søker hannhund der? :-)

Få klubben til å oppdatere (send kopi av kjøpskontrakt f.eks), omregistrering tar som oftest ikke så veldig lang tid tror jeg :-)

En annen ting som kan fremme din hund for avl er å rett og slett vise han frem! ta alle nødvendige helsetester og melde på utstilling og vis frem hunden :-) Det er masse oppdrettere på utstilling og om din hund gjør det bra så vil de legge merke til han. Så vis han frem!

  • Like 3
Skrevet

Trudde først det stod "...annonserer avliving" :teehe:

Det beste er vel om han ligger på raseklubben si side? Ser ikkje på Finn som så veldig seriøst når det kjem til å legge ut bikkjer for avl, tenker det er mange med andre rasar som ringer også(?) Så raseklubben er nok det beste :)

Skrevet

Jeg har en papillon hann (nkk registrert, frisk, alle tester tatt og tidligere avlshund og premiert champion hund i flere land) som jeg vil legge ut for avl? Han ligger på Klubben sine sider for oppdrettere men jeg eier nå hunden. Jeg skal ikke drive noe oppdrett men vil legge han ut for avl. Hvor kan jeg gjøre dette???

Som de andre sier, hvertfall ikke finn.no...Du sier "tidligere avlshund". Hva har han gitt av avkom? Hvordan ser de ut, hvordan er gemytt, hva gir han av seg selv? Det er jo noe av det en tispe eier ser på. Om du ikke har interesse av å stille ham ut videre, hva så med å ha en egen hjemmeside for ham, hvor du presenterer hunden skikkelig,og så legge link til denne ved hans kontakt info hos raseklubben din?

  • Like 1
Skrevet

Raseklubben er vel det mest seriøse. Noen har også Facebookgrupper hvor man kan annonsere hanner til avl.

Jeg har fått forespørsler stort sett ved å være aktiv med hunden min i rasemiljøet, innen hundesporter etc, utstilling er greit sted å få vist frem gode hanner på :)

Skrevet

Raseklubben er vel det feriestedet. Noen har også Facebookgrupper hvor man kan annonsere hanner til avl.

Jeg har fått forespørsler stort sett ved å være aktiv med hunden min i rasemiljøet, innen hundesporter etc, utstilling er greit sted å få vist frem gode hanner på :)

Ehm, hæ?

Ellers helt enig :)

Skrevet

Vent til du har fått eierpapirene i ditt navn, kontakt da raseklubben for å få han over på ditt navn også der under avlshannhunder.

Sist jeg omregistrerte tok det seks dager fra vi ordnet det på dogweb til stamtavlen lå i min postkasse.

Edit: Jeg finner han ikke i raseklubbens registrer, sjekker da NPPK sin hjemmeside.

Skrevet

Jeg har selv papillon. Den beste måten å vise frem hunden sin er rett og slett å gjøre seg kjent i miljøet. Det behøver ikke være ved å selv stille ut hunden, men ved å stifte bekjentskap med andre som driver med rasen. Dersom du etterhvert blir kjent med flere som driver med rasen kan det jo tenkes noen finner din hannhund interessant.

Men når det er sagt - det er faktisk ikke slik at man som hannhundeier kan gå ut og annonsere at man har en hannhund tilgjengelig for avl. Det synes i alle fall ikke jeg. Selv vurderer jeg kull på min papillontispe (overhode ikke sikkert det blir noe av!), og jeg sitter da og leter på nett og kikker på utstilling samt snakker med bekjente oppdrettere og andre. Jeg bruker mye tid på å kikke på ulike linjer og eventuelle hannhunder som passer til akkurat min tispe. Finner jeg en hann jeg liker sender jeg forespørsel om avl til eieren av denne. Det er altså ikke så vanlig at hannhundeier oppsøker tispeeiere for avl såvidt jeg vet.

En ting du kan gjøre er jo å lage en blogg/hjemmeside om deg og hunden din. Der kan du skrive opp alt hunden har av meritter og helsetester samt litt om hva dere driver med. Da kan det tenkes at dere er søkbare for tispeeiere som er på utkikk etter en hann akkurat som din. ;) Husk i så fall også å nevne at han er avlet på tidligere, hva han har gitt av avkom og med hvilke tisper. Og oppgi fullt stamtavlenavn, registreringsnummer og legg ut stamtavla hans - da er det lettere for andre å søke ham opp i dogweb etc. Det hele blir en mer passiv form for "markedsføring". Mer sånn at du viser at han finnes uten at du "pusher" ham på noen, om du skjønner.

  • Like 9
Skrevet

Finn er definitivt ikke stedet. Tror ikke du får så mange seriøse der fra,

Selv ville jeg ventet til omregistreringen var i boks med å annonsere pga papirer osv.

Du må selv være medlem i raseklubben for å annonserer der.

Kontakt i miljøet (de som avler seriøst) er vel kanskje også mye via utstilling.

Hjemmeside med god presentasjon er viktig.

Mulig om du melder deg inn i "Papillonringen" (svensk papillon klubb ar du kan stå på l"hannhund register" der? Papillonringen

Ellers så er det ei FB siden papillon Phalene for sale

AV annet;

Forvent ikke ett "renn" av interesserte.

En mye brukt han kan være "oppbrukt" med tanker på linjer.

  • Like 1
Skrevet

Ser du allerede har annonse ute, men ville gjort som folk skriver. Vært i miljøet og blitt "kjent" slik :) En annonse på Finn tiltrekker seg nok mest useriøse folk.

Kostet han seriøst 56.000?? :shocked:

Skrevet

Ser du har lagt ut annonse på finn..

Må virkelig si at jeg stusser på pris.. 2500 pluss 12000,- 12000 til 15000 kr er vel mer for raser som frå større kull?

Fra 5-6 og oppover?

På paillon er det VELDIG mye.

Ikke uvanlig med 1000 -1500.- For sprang og 1000-1500,.pr levende valp etter 14 dager.

Som eksempel var jeg i kontakt med en veldig kjent kennel i Sverige.

De tok hennholdsvis 7 og 8000,- totalt ut fra hvilken hund man valgte.. og de har fler tittler enn den du har.

Skrevet

Hunden er norsk finsk og Canadisk Champ pluss FInsk vinner 06

Har sjekket dogweb og finske Korianet.

Det er en bra hund, det er ikke det.

Skrevet

Sånn uten å kjenne mer til hunden enn det som opplyses så kan dette være en hann som kan ha noe å bidra med i avlen. Men det mest nærliggende må vel være å spørre tidligere eier som har brukt han i avl før hva han har tatt? Eller spørre raseklubben hva som er normal pris?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...