Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Han har nok fullstendig rett. :-) Men jeg er allikevel veldig glad for at jeg aldri har møtt på noen bjørn, akkurat bjørn (og grevling) er jeg så redd for!

Skrevet

Alene er jeg ikke spesielt redd for noen ville dyr. Litt ubehagelig om jeg har med Tequila. Khela er det ikke stress med, for hun putter jeg i jakka uansett. Har møtt elg (ku, ku med kalv, okse, ungdyr, osv), grevling og slikt hundreogsnørrogførti ganger uten problem. Det er jeg realtivt avslappa på. Pulsen hadde nok gått "et par" hakk fortere om jeg møtte ulv eller bjørn, da, men selv om vi har bjørn her ofte er jeg ikke så veldig bekymra. Det har hendt jeg har tatt med luftpistolen når det har vært sett bjørn der vi ferdes en del, sånn at jeg kan skyte skremmeskudd om vi skulle bli for nære.

Jeg er derimot pissredd kjøttfe, sa bondejintaxoxo :lol::lol:

Skrevet

Alene er jeg ikke spesielt redd for noen ville dyr. Litt ubehagelig om jeg har med Tequila. Khela er det ikke stress med, for hun putter jeg i jakka uansett. Har møtt elg (ku, ku med kalv, okse, ungdyr, osv), grevling og slikt hundreogsnørrogførti ganger uten problem. Det er jeg realtivt avslappa på. Pulsen hadde nok gått "et par" hakk fortere om jeg møtte ulv eller bjørn, da, men selv om vi har bjørn her ofte er jeg ikke så veldig bekymra. Det har hendt jeg har tatt med luftpistolen når det har vært sett bjørn der vi ferdes en del, sånn at jeg kan skyte skremmeskudd om vi skulle bli for nære.

Jeg er derimot pissredd kjøttfe, sa bondejintaxoxo :lol::lol:

Det skjønner jeg godt. Sint kjøttfe skal man søren ikke spøke med altså! En del av de kuene er ikke helt tamme. Jeg er mye mer redd for å møte på kjøttfe ute på tur, enn jeg er for å møte både elg og ulv og det som er. Sa veterinærstudenten. :lol:

Skrevet

Det skjønner jeg godt. Sint kjøttfe skal man søren ikke spøke med altså! En del av de kuene er ikke helt tamme. Jeg er mye mer redd for å møte på kjøttfe ute på tur, enn jeg er for å møte både elg og ulv og det som er. Sa veterinærstudenten. :lol:

Haha, ja fyfarken. Det kryr av dem overalt her, vi er faktisk helt omringet på alle kanter. Har blitt angrepet av ei kjøttførkje før, det vil jeg helst unngå igjen.

De er ikke så fryktelig glade i spannet vårt av en eller annen uforståelig grunn :lol:

Skrevet

Kyrne vi møter på har så langt heldigvis ALLTID vært på andre siden av gjerder. Jeg er ikke komfortabel med kyr i det hele tatt! Men det hender jeg har vært ute en kald vinterdag og tenkt at "nå skulle det jammen gjort seg med en varm tarm å stikke armen inn i"

Skrevet

Ville dyr har jeg aldri vært noe redd for. Jeg husker veldig godt en gang jeg var i Yellowstone og snek meg innpå en diger bison (det var motvind) for å ta bilder og nye synet. Noen år etter kom jeg ganske nær en gissly bjørn som gå og gnagde på en rot i samme område. Bjørnen så meg, snudde rompa til og tuslet bak en busk. Fantastisk opplevelse som jeg aldri vil glemme. Jeg har desverre ikke vært så heldig å oppleve noe liknende i Norge, trolig fordi jeg stort sett alltid går med hund og lager mye mer lyd i tillegg til at jeg ikke har vært i de riktige områdene. Det jeg er redd for er hai og andre greier i havet. Jeg er egentlig redd for hval også og tenker alltid på det med hjertet i halsen når jeg kiter og vinden stilner mens jeg ligger midtfjords :P

Likevel synes jeg ikke det er greit med rovdyr som går helt oppi folk og tar hunder og andre husdyr (men debatten hører til en annen tråd

  • Like 2
Skrevet
De er ikke så fryktelig glade i spannet vårt av en eller annen uforståelig grunn :lol:
Kyr liker ikke bikkjer(har jeg hørt fra mange bønder og erfart selv). Mange bikkjer(i bånd og løse) som har blitt angrepet av kyr. Og en del spann også. Ku i spannet må være ******.. Min onkel og tante drev med kjøttfe. Og han sa alltid at kuene er mye farligere og uforutsigbare enn oksene(mot mennesker). Da vi var på tur på stølen mens kyrene og årskalvene gikk på beite der, måtte vi skjerme hundene fordi kuene ble rasende og kom løpende mot dem. Syke dyr :P Sent from my iPhone using Tapatalk
Skrevet

Kyr liker ikke bikkjer(har jeg hørt fra mange bønder og erfart selv). Mange bikkjer(i bånd og løse) som har blitt angrepet av kyr. Og en del spann også. Ku i spannet må være ******..

Min onkel og tante drev med kjøttfe. Og han sa alltid at kuene er mye farligere og uforutsigbare enn oksene(mot mennesker). Da vi var på tur på stølen mens kyrene og årskalvene gikk på beite der, måtte vi skjerme hundene fordi kuene ble rasende og kom løpende mot dem. Syke dyr :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ironi, derfor " :lol: " på slutten av setningen. Jeg er bondejente midt i bondeland, så akkurat dette med kyr/hund vet jeg ;) Vi har hatt ku (både melkeku og kjøttfe), sau og elg i spannet, heldigvis har det gått bra. Når vi trener med bil er vi vanligvis to, slik at den ene kan løpe ut og jage unna dyrene før det skjer noe. Men av og til kommer de jo så helsikkes fort på :shocked:

Skrevet

Ja, er det ikke merkelig at det stort sett alltid er bevæpnede 'turgåere' som blir angrepet av diverse rovdyr...? Slik at de blir 'nødt' til å skyte de i nødverge..

Når det gjelder storfe derimot.. Jeg vil helst slippe å møte storfe og da særdeles hunnkjønn, når jeg er ute på tur med hund.. Ganske mange har blitt drept av storfe, bare i Norge, ( hovedsaklig bønder dog) merkelig at ikke media hiver seg på dette, og skaper hysteriske tilstander?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
    • Det er ikke kun dynene som lukter men også hele madrassen stinker.
    • Har sett alle de episodene til Maren i mange år. De går opp av sengene sine mens jeg sover og står utenfor rommet å bjeffer høyt. Helt til jeg lukker opp siden jeg ikke får sove.
    • Det første og viktigste er å ta valpen ofte nok ut, så det ikke er behov for å å gjøre fra seg inne. Også om natta. Jeg ville sendt dynene til rens for å få de rengjort skikkelig. Er hundene vante til å sove på soverommet? Isåfall må dere lære dem å slappe av og sove et annet sted. Her er det mye inspirasjon å hente fra Maren og Bølle til Bestevenn. Gi de faste liggeplasser i stua eller annet rom og lær de å ligge der og slappe av. Det kan hjelpe med å bruke kompostgrinder eller barnegrinder til å begynne med, for å begrense dem litt, og evt. i soveromsdøren.
    • Etter jeg fikk valpen som har tissa flere ganger i senga og på dynene så begynte de andre to også å gjøre det samme. Vi har sprayet på Urin Off og andre spray noe som ikke har funka. Vi har også gjort sånn at hundene ikke kommer inn på soverommet vårt men da står de utenfor å bjeffer sammenhengende i flere timer og det går ikke siden de ikke kan vekke nabolaget her. Nå stinker det tiss og bæsj i hele senga og på dynene og de fortsetter å markere. Må vi kjøpe en ny seng og nye dyner og alt? Men bjeffinga slutter de ikke med når de vet at vi er inne på soverommet. Har dere noen tips? Vi er helt desperate her.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...