Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har overtatt (prøvetid, men ser ut som han blir!) en labradorhann på nesten 3 år. Kort fortalt er han bittelitt lubben, men har også dårlig kondis/lite muskler. Han henger bakpå etter 20-30 min i skogen.. Til nå har vi kun gått korte turer i ulendt terreng, samt løpt bajas med whippeten.

Har dere gode tips til hvordan jeg kan få opp kondis/styrke uten å overbelaste?

Skrevet

Svømming må jo være midt i blinken hvis du har mulighet til det. Det finnes innendørs tilbud - men labradoren min badet i fjorden året rundt hun. :P

Ellers ville jeg fortsatt som du gjør nå, jeg. Det tar tid å bygge opp god grunnkondis, men turer i ulendt terreng er det beste som finnes - så får det heller være at de blir relativt korte i starten. På sikt vil han jo bygge opp mer kondis og takle det bedre. Også gjelder det selvfølgelig å være nøye med hva han får av mat (også godbiter, tyggebein osv).

Andre tips kan være å løpe i sandtak e.l. (være to personer som han løper mellom - det går det jo an å gjøre andre steder også), bruke kløv (men da er det viktig å ikke drepe turlysten hans helt) og ta ham med på skiturer når snøen kommer.

Skrevet

Hva med leking i løssnø? Jeg selv blir "utslitt" av å gå på mel-snø, så da ville jeg trodd at lek i snø ville tatt på kondisen. :)

Skrevet

Tusen takk for tips! Er fortsatt plussgrader her, så dårlig med snø.. Men svømming, at jeg ikke kom på det selv, haha. Det må vi gjøre, han elsker jo vann!

Skrevet

Om han er lubben og utrent hadde jeg ikke begynnt med trekk eller kløv. Det er for hunder med en god grunnkondis.

Svømming er helt ideelt. Tur i terreng hvor han må løfte bena - ha han i bånd så han ikke få sette ned tempo selv.

Ta med "lette" godis eller dagens matrasjon som motivasjon når han begynner henge (for eksempel trene kontakt så han må holde følge når dere går).

Hadde heller ikke begynnt med noe ballkasting eller "løpe etter" interevaller før han hadde en grunnmuskelatur til å støtte kroppen ved brå bevegelser e.l. (alt etter hvor intens han er da).

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hvis du fortsetter som du gjør nå, så tar det nok ikke så lang tid før han er klar for mer belastning tenker jeg da. Prøv å øk lengden på turene litt.

Skrevet

Ja, nå har han vært hos oss snart tre uker, og jeg ser allerede at muskulatur i lårene kommer til syne samt at buklinjen er en aning mer opptrukket. Han orker også mer, løper i steinrøys og ur nå - fremfor å snuble. Kjempegøy!

  • Like 4
Skrevet

Nå er dere jo på god vei, men 2 eller 3 kortere turer pr dag er gjerne mer effktivt enn 1 lengre. De presser seg gjerne litt mer totalt ila dagen fordi det er oppdelt med pause til og hente seg inn litt imellom og selv om de pusher seg mer så vil det være snillere på muskler fordi de får litt restitusjonstid imellom.

Ellers så tåler de jo litt, det er ikke farlig og bli litt sliten, men blir det skikkelig hardt en dag så ta en roligere dag etterpå så kroppen får restituert seg. Jeg tror stort sett jeg bare ville startet med og gå tur jeg og ha bikkja løs der den kan så den kan styre litt selv og se hva det fører til (og mindre mat selvfølgelig).

Svømming og trekk om man vil ha litt ekstra belastning, kløv ville jeg ventet med til hunden ikke er lubben lenger.

  • 1 month later...
Skrevet

Var faktisk litt artig å ta til seg en utrent hund, for her så man rask framgang! Hunden som hang bakpå og snublet over hindringer, han er nå LETT med på flere km skitur, jogging, trekker akebrettet til ettåring osv. Han har også bra vekt nå, men trenger noe mer muskler. Det beste er at han disponerer kreftene sine bedre: Helt rolig inne, propell ute (litt omvendt de første par ukene, haha). Takk for tips hvertfall!

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...