Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Må skrive ein søknad om dyrehald i burettslaget, men har aldri skreve ein slik søknad og anar dermed ikkje korleis eg skal starte, kva relevant informasjon eg bør ha med eller noko som helst i grunn.

Einaste eg har fått beskjed om, er at eg bør ta med eit bilde av begge to i søknaden.

Nokon som har skreve ein slik søknad før, og som kan hjelpe meg litt? :)

Skrevet

Vi fylte ut en standard søknad som borettslaget hadde laget. Hvis du googler, så finner du nok et oppsett. Kan skrive litt mer senere, er på vei i et møte nå. :)

Skrevet

Hvorfor det egentlig?

Spør ikkje meg. Pappa som var opp og snakka med ho som sitter i styret, og han sa vidare til meg at bilde sikkert er bra...

Har aldri vert borti sånn her eg, så eg anar ikkje kva som bør vere med og ikkje.

Og det er alt? :)

Skrevet

Og det er alt? :)

Gudene vet, har aldri bodd i borettslag. Men antar at det er nok :) Kan jo eventuelt utvide begrunnelsen litt om du føler for det, og/eller legge til flere punkter under "erklæringer" hvis det skulle være noe du tror borettslaget ville satt pris på.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Og det er alt? :)

Det er sikkert lurt å lese vedtektene for borettslaget det gjelder i detalj å omformulere litt etter det som angår dyrehold der.

Skrevet

Iflg Emmeline loven (tror det var noe slik den het iallefall) så har de ikke lov til å nekte deg å ha dyr. Så referer gjerne til den også ;)

  • Like 1
Skrevet

Det var en tilsvarende sånn søknad jeg også fylte ut. Det er vel egentlig mer en formalitet, etter som de skal ha svært gode grunner for å nekte deg hund.

Skrevet

Det er kun hvis det bor allergikere i samme oppgang o.l. at du kan nektes hund - sånn egentlig. Og nesten ikke da heller - sånn egentlig. Men det er etter hva jeg har skjønt en litt vanskelig lov å håndtere både fra den ene og andre siden, mange smutthull? Borettlaget setter jo regler, men det skal være ganske vanskelig å nekte deg hund :)

Jeg regner med at bilde sees på som lurt fordi man for det første får se hvilken type hund det er (folk har ofte større problemer med store enn små, selv om sjansen for lyd egentlig er større med smårasene f.eks.), også gir det et inntrykk av hundeholdet, eier og hund.

Skrevet

Skriv noe om hva slags dyr evt rase, hva det betyr for deg å ha dem (ikke sånn at du elsker dem over alt på jord osv, men at de betyr at du kommer deg ut på tur, viktig for fysisk aktivitet evt psykisk), at de er renslige (evt ikke skriv hvis de ikke er de;p). Også kan du jo skrive en setning om at du forholder deg til normal høflighet og tar opp etter hundene, sørger for at de holdes i bånd i (ikke i leiligheten selvfølgelig) og utenfor blokka (hvis det er blokk).

Evt om du driver med lydighet eller andre aktiviteter med hunden(e) som bygger opp under et bilde av en lydig og stødig hund.

Går ut fra at det bare er en formalitet, så det trengs nok ikke en lang avhandling. Men det er jo sånn at de skal ha gode grunner til å avvise det hvis du har gode grunner for å ha dyr (derav setningen om hva de betyr fysisk og psykisk). Er usikker på om jeg ville henvist til Emmelinersaken i søknaden, ivertfall ikke hvis du forventer at de er positive men at dette er bare en formalitet. Da er det ikke nødvendig å være så offensiv;)

Skjønner ikke helt behovet for bilde, men vet jo at "ikkehundemennesker" ofte har et bilde på at små hunder er mer uproblematiske;p

Skrevet

Ang. bilde: det er jo logisk at det er kjekt for styret å få bilde av hunden(e), sånn at dersom den skulle være løs et sted eller volde skade, så kan "vitner" si ifra til styret og de vet hvor hunden hører til.

Skrevet

Du trenger ikke søke om å ha dyr, men du må informere styret om at du har eller vil skaffe deg dyr. Der jeg bodde før skulle de ha beskrivelse av dyret, farge/tegninger/kjønn.

Skrevet

Jeg har skrevet til to borettslag: "Informerer om at jeg har to hunder av rase ... Mvh ..."

Som flere nevner, så er denne søknaden bare en formalitet.

Det stedet der vi det var felles oppgang, så hadde vi før vi kjøpte snakket med alle naboene for å høre om det var noen som var allergiske. Viste seg at det allerede bodde flere hunder i oppgangen, så for vår del visste vi at det ikke ville være et problem unasett dette med allergi (som er eneste gyldig grunn). Borettslaget vårt har liggende ute en blokk som er dyrefri, pga sterk allergi. Så da er det bare å la hver å kjøpe der, om man vil ha dyr (annet enn innedyr).

Skrevet

Men då brukar eg den søknaden som vart linka til oppi her då. Burde vel ikkje vere noko problem uansett, er mange i burettslaget som har hund vist nok.

No er oppgangen til ytterdøra ute, så trur ikkje eg treng å tenke så mykje på allergi (?) :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...