Gå til innhold
Hundesonen.no

Fjerning av stor-cert?


xxx12345
 Share

Recommended Posts

  • Svar 112
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vi må ikke være så naive å tro at ikke NKK sørger for å få inn sine penger uansett antall utstillinger som arrangeres.. Hvis halvparten (eller 75%) av alle utstillinger nå forsvinner (eller bli sk. uo

Det jeg synes er uforståelig, er at NKK blir brukt som syndebukken når en er misfornøyd med dommerstanden. NKK er ikke de som autoriserer og utdanner all verdens dommere, kun de norske. Hva med å krit

Vi får lp titler da. Woho!

Jøss!!

Visste ikke det var snakk om det engang, jeg...

Men da får vi håpe at NKK i alle fall dobler antallet cert - DET har de i alle fall myndighet til. Tre småcert vil på de fleste middelsstore/små raser være ALT for enkelt å oppnå for at en champ.tittel skal være verdt noe som helst.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da syns jeg alle cert på små utstillinger burde droppes og de utstillingene som tidligere ga stor cert burde bli litt flere samt disse er de eneste man kan få Cert på. De resterende små utstillingene burde være rene kvalitetsbedømmelser ala det vi ser i hesteverdenen. (Bare bytt ut ride og kjøre prøver med bruks/jakt etc prøver på de rasene det gjelder hos)

Å være champion BURDE være et kvalitetsstempel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjett om høringen til NKK kom og beit dem i ræva da...

Skal det reduseres på antall cert pr år da?

Det trur jeg ikke de har kommet frem til noe svar på enda ihvertfall ikke fra kilden min..Elghund klubben ville ha den fjernet fra 2014,men man fikk utsatt det til 2015..

Men jeg trur kanskje det vil bli som i Sverige kanskje med en hel hæv med uoffisielle utstillinger og få cert utstillinger i året..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men DETTE har ikke vært på høring!!!

Saksgang og håndtering av saker med så stor betydning blir bestemt uten medlemers mulighet til å argumentere og debattere.

Dette et rett og slett latterlig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men DETTE har ikke vært på høring!!

Saksgang og håndtering av saker med så stor betydning blir bestemt uten medlemers mulighet til å argumentere og debattere.

Dette et rett og slett latterlig!

Men… har ikke NKK alltid vært litt sånn? :) Jeg har vært utmeldt i 4 år nå, with good reason føler jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men DETTE har ikke vært på høring!!

Saksgang og håndtering av saker med så stor betydning blir bestemt uten medlemers mulighet til å argumentere og debattere.

Dette et rett og slett latterlig!

Det har du rett i - dette må ha blitt "glemt".. Selv om fuglehundklubbene og elghundklubben er "svære" i NKK-organisasjonen, så er vel ikke alle andre klubber så små at de ikke engang skal få uttale seg?

Snodig...

Susanne

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg regner med at det vil bli gjort noe med antall certgivende utstillinger, hundenorge ønsker vel kvalitetssikring av certet? Men da må det jo bli litt vanskelig å få folk til å stille på uoffisielle utstillinger, hvordan funker dette i Sverige egentlig?

Og, bare for å roe ned meg selv: jeg regner med at man må ta tre småcert etter 2015 for å bli champ etter de nye reglene, det holder ikke å ha tre småcert fra før, sånn som Symra har? :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel omtrent bare Norge som har delt certet inn i stort og lite. Det er vel ikke akkurat lavere kvalitet på svenske hunder selv om de ikke har stortcert. Dette forslaget har blitt sendt inn av fkf og har ligget i sakslistene og bør ha vært diskutert av styret i raseklubbene som kan representeres og komme med innspill på rs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et er mulig jeg har misforstått helt, men skal ikke cert gis til hunder som har den kvalitet som kreves? I så fall bør ikke konkurranse ha noe. Innvirkning. Om det er konkurranse som avgjør hvem som blir Champion så bør man kanskje starte forandringen av bedømmingen i DEN enden?

Det er jo bare en i hvert kjønn som får certet, da vil det jo være lettere å få det i Snåsa enn på NKK Oslo.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tom jeg har hørt snakk om fjerning av storcertet bla for å gjøre ting likt i Norden, og det kom opp igjen ifb med høringen om å redusere antall cert. Så at styrer/klubber ikke har fått det med seg syns jeg er underlig, iom at det har stått på sakslista iflg borderen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo bare en i hvert kjønn som får certet, da vil det jo være lettere å få det i Snåsa enn på NKK Oslo.

Men hvis utstilling er så fortreffelig at dommere kun skal gi hunder som er av cert-kvalitet et cert, skal det jo ikke ha noe å si hvor mye konkurranse det er….? Enten er man bra nok, eller så er man ikke det. Eller viser det seg at utstilling ikke har så mye om kvalitet å gjøre, som med antall påmeldte hunder, hvem som er dommer og konkurranse, mer enn kvalitetskontroll på hundene våre? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvis utstilling er så fortreffelig at dommere kun skal gi hunder som er av cert-kvalitet et cert, skal det jo ikke ha noe å si hvor mye konkurranse det er….? Enten er man bra nok, eller så er man ikke det. Eller viser det seg at utstilling ikke har så mye om kvalitet å gjøre, som med antall påmeldte hunder, hvem som er dommer og konkurranse, mer enn kvalitetskontroll på hundene våre? :)

Men kjære deg - om det er 15 hunder av championkvalitet så vil det jo være vanskeligere å få det enn om det er to. Kvaliteten på hundene er ikke dårligere av den grunn, men det er flere om beinet.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo bare en i hvert kjønn som får certet, da vil det jo være lettere å få det i Snåsa enn på NKK Oslo.

Nja, kanskje flere vil stille på små utstillinger fordi de er nærmere enn NKK/spesialer (som da reduseres tilsvarende)? Og dermed blir konkurransen jevnere fordelt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...