Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Rasemessig ser dette ut til å være en moloss av et slag, fransk mastiff, muligens samme rase som var involvert i den angreps-episoden på en lekeplass på Sørlandet her i Norge i fjor sommer.

Artikkelen handler om en hendelse som skjedde i Leicestershire, midt i England. Barnet som ble angrepet, en fire år gammel jente, ble forsøkt reddet av sin desperate mor som stakk hunden med kniv for å få den til å slippe barnet. Det var ingen fremmed hund, men familiens egen.... :( (selv om de hadde overtatt den bare fire uker tidligere, omplasseringshund)

Ingen farlige bilder i artikkelen om noen vegrer seg for å se slikt.

http://www.tv2.no/nyheter/utenriks/lexi-4-ble-bitt-i-hjel-av-familiehunden-4151470.html

http://www.bbc.co.uk/news/uk-24831822

Dette viser vel en gang for alle at det er ikke alt av hunder som bør omplasseres....(for jeg kan ikke hjelpe for at jeg etter å ha lest dette, sitter igjen med en mistanke om at denne hunden kan ha vist aggressjon eller uønsket atferd før, og at det var grunnen til at den ble omplassert i utgangspunktet, og så har bare ikke forrige eierne opplyst om hundens lynne fordi de ville hevne at de ble fratatt hunden pga mishandling?)

PS! Ser nå at samtidig som da jeg skrev min post, var det en annen som skrev innlegg om samme hendelse her under "Hundesaker i Media". Mens jeg skrev min, postet den andre personen sin, så da ble det dobbelt. Sorry. Det var ikke noe innlegg der om saken da jeg startet å skrive mitt innlegg.

  • Like 1
Skrevet

Så ufattelig tragisk, men blit litt "sjokkert" når jeg leser kommentarene, går mye på at de ba om det når de putter en så stor hund i en liten leilighet, at dette er typisk RSPCA, uffatelig dumt av eier o.s.v! Forventet meg jo normale kommentaren som at alle skumle hunder burde avlives o.l.

Skrevet

Nei, det er nok ikke alle hunder som nødvendigvis bør få en ny sjanse. Det kan jo ligge mye rart i "mishandlet", da, så det er jo veldig lett å spekulere.

Utrolig trist, uansett.

Skrevet

Ser nå at de har oppdatert artikkelen til Daily Mail med bilde av en ny hund som sies å være den som angrep jenten. De har bekreftet at den mastiffen som det ble vist bilde av ikke var involvert i hendelsen.

Dette med hvorfor hunden ble omplassert vil jo bare bli spekulasjoner. For alt vi vet kan den ha bodd i et fantastisk hjem tidligere hvor de brått måtte omplassere hunden på grunn av uforutsette hendelser.

Litt på siden av temaet kanskje, men vi hadde en diskusjon her forleden om dette med å omplassere friske hunder som kommer inn til avlivning. Noen av studentene på kullet mitt er av den oppfatning av at "alt" skal reddes, selv tilfeller der hunder kommer inn fordi de har vist aggressive tendenser mot barn. Noen mente at dette greit kunne løses ved å omplassere til et hjem uten barn. Personlig ville jeg ikke omplassere slike hunder for man har jo ingen garanti for at disse aldri kommer i kontakt med barn. Jeg vil ikke være delaktig/ansvarlig for at et barn blir skadet for livet fordi jeg hjalp til med å omplassere en hund som egentlig skulle vært avlivet pga. aggressjon.

I samme diskusjon fikk jeg høre en trist historie fra en veterinær som hadde fått en hund inn til avlivning. Det var en hund som hadde glefset etter/kjeftet på et barn. De voksne var i naborommet og hadde ikke sett situasjonen, men hørte bare rabalderet. Barnet sa at hunden bet, men det var ingen skade på barnet. De bestemte seg for å ikke ta noen sjanser, og dro til veterinæren og avlivet hunden. Da veterinæren etter å ha avlivet hunden skulle flytte den, så oppdaget de at barnet hadde stiftet hunden i øret med en stiftemaskin...

Skrevet

Så ufattelig tragisk, men blit litt "sjokkert" når jeg leser kommentarene, går mye på at de ba om det når de putter en så stor hund i en liten leilighet, at dette er typisk RSPCA, uffatelig dumt av eier o.s.v! Forventet meg jo normale kommentaren som at alle skumle hunder burde avlives o.l.

Størrelsen på leiligheten har da vel ingenting med saken å gjøre?

Skrevet

Størrelsen på leiligheten har da vel ingenting med saken å gjøre?

Mange av kommentarene gjentar dette, bare litt uvant i forholf til kommentarene som ville ha kommet i Norge!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilke hunderaser kan jeg sammenligne med Chodsky Pes? Er de sånn som langhåret og korthåret Collie?
    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...