Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder forstår hverandres logring


Recommended Posts

Skrevet

"Forskere har vist at når hunder logrer mot høyre opplever de positive følelser, mens om de logrer mot venstre opplever de negative følelser. Dette reflekterer hva som foregår i hundens hjerne, skriver Escience. "

Dette er jo veldig spennende! Det vil jeg prøve å følge med på :)

Skrevet

Ingen stor overaskelse. Så veldig godt forskjell på logringen til muttene vertfall, både mot en side og rundt i proppel :)

Har du lagt merke til når de logrer til høyre og når de logrer til venstre? Er det positiv/negativ reaksjon?

Guest Christine
Skrevet

Dette har vi hatt en tråd om for lenge siden. Old news...

Nå fant jeg en artikkel som dukka opp på en annen side som "nyheter", og tenkte det kunne være interessant å dele.

Men beklager om det var så "old news" for deg at du måtte inn for å bare kommentere det ;)

Skrevet

Har du lagt merke til når de logrer til høyre og når de logrer til venstre? Er det positiv/negativ reaksjon?

Ja, alltid til høyre, og alltid når de var glade for noe. Har ikke sett/lagt merke til logring mot venstre, men Varga får gjerne stiv hale som peker litt mot venstre når hun ser noe hun er usikker/skeptisk på. Jeg hadde ikke tenkt over akkurat hva alle de forskjellige betydde, men ingen overraskelse for meg at hunder har mange måter og logre på og da med forskjellige betydninger, og vertfall ikke at andre hunder kan se forskjell. :)

  • Like 1
Skrevet

Det er kanskje ikke overraskende at hunder forstår hverandres kroppspråk, men artikkelen handler jo om forskningsresultater. Altså at det er mulig å "bevise" dette på en vitenskapelig måte (uten at jeg har lest originalartikkelen). Synes all forskning på kommunikasjon og atferd er spennende, og ikke minst viktig å publisere populærvitenskapelig! Uansett om det er gammelt nytt for enkelte... :)

Skrevet

Nå fant jeg en artikkel som dukka opp på en annen side som "nyheter", og tenkte det kunne være interessant å dele.

Men beklager om det var så "old news" for deg at du måtte inn for å bare kommentere det ;)

Slapp av, var ment som at jeg vet vi har en tråd om dette fra før. Men om the new shit er at vi kan ha flere tråder om det samme så fine by me :P

Guest bikkje1
Skrevet

"Forskere har vist at når hunder logrer mot høyre opplever de positive følelser, mens om de logrer mot venstre opplever de negative følelser. Dette reflekterer hva som foregår i hundens hjerne, skriver Escience. "

Dette er jo veldig spennende! Det vil jeg prøve å følge med på :)

Hva om halen liksom ligger på venstre side? (grisehale). :shocked:

Skrevet

Slapp av, var ment som at jeg vet vi har en tråd om dette fra før. Men om the new shit er at vi kan ha flere tråder om det samme så fine by me :P

Dette er faktisk interessant - hvor langt tilbake må en tråd ha vært inaktiv for at vi kan opprette en ny tråd om det samme emnet? Altså, hvis man lurer på noe, googler man det i forumet, eller bare stiller man spørsmål i en ny tråd?

Det er jo lurt å google konkrete ting, som seler og fôr og medisiner, men diskusjonsemner er jo interessant, fordi det er nye brukere på forumet hele tiden.

Helt OT :P Burde opprette en ny tråd...

Skrevet

Mine vipper halen fra side til side som et mekanisk ror omtrent når de logrer (dritsøtt, bør oppleves!), men har et så sinnssykt stort "vokabular" både med små nyanser i kropp og evt lyd at den logringa blir litt underordna i møtet med andre. :P

Skrevet

Dette har vi hatt en tråd om for lenge siden. Old news....

Da får du linke til tråden så vi kan slå sammen. Jeg kan ikke huske å ha lest dette.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...