Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder forstår hverandres logring


Recommended Posts

Skrevet

"Forskere har vist at når hunder logrer mot høyre opplever de positive følelser, mens om de logrer mot venstre opplever de negative følelser. Dette reflekterer hva som foregår i hundens hjerne, skriver Escience. "

Dette er jo veldig spennende! Det vil jeg prøve å følge med på :)

Skrevet

Ingen stor overaskelse. Så veldig godt forskjell på logringen til muttene vertfall, både mot en side og rundt i proppel :)

Har du lagt merke til når de logrer til høyre og når de logrer til venstre? Er det positiv/negativ reaksjon?

Guest Christine
Skrevet

Dette har vi hatt en tråd om for lenge siden. Old news...

Nå fant jeg en artikkel som dukka opp på en annen side som "nyheter", og tenkte det kunne være interessant å dele.

Men beklager om det var så "old news" for deg at du måtte inn for å bare kommentere det ;)

Skrevet

Har du lagt merke til når de logrer til høyre og når de logrer til venstre? Er det positiv/negativ reaksjon?

Ja, alltid til høyre, og alltid når de var glade for noe. Har ikke sett/lagt merke til logring mot venstre, men Varga får gjerne stiv hale som peker litt mot venstre når hun ser noe hun er usikker/skeptisk på. Jeg hadde ikke tenkt over akkurat hva alle de forskjellige betydde, men ingen overraskelse for meg at hunder har mange måter og logre på og da med forskjellige betydninger, og vertfall ikke at andre hunder kan se forskjell. :)

  • Like 1
Skrevet

Det er kanskje ikke overraskende at hunder forstår hverandres kroppspråk, men artikkelen handler jo om forskningsresultater. Altså at det er mulig å "bevise" dette på en vitenskapelig måte (uten at jeg har lest originalartikkelen). Synes all forskning på kommunikasjon og atferd er spennende, og ikke minst viktig å publisere populærvitenskapelig! Uansett om det er gammelt nytt for enkelte... :)

Skrevet

Nå fant jeg en artikkel som dukka opp på en annen side som "nyheter", og tenkte det kunne være interessant å dele.

Men beklager om det var så "old news" for deg at du måtte inn for å bare kommentere det ;)

Slapp av, var ment som at jeg vet vi har en tråd om dette fra før. Men om the new shit er at vi kan ha flere tråder om det samme så fine by me :P

Guest bikkje1
Skrevet

"Forskere har vist at når hunder logrer mot høyre opplever de positive følelser, mens om de logrer mot venstre opplever de negative følelser. Dette reflekterer hva som foregår i hundens hjerne, skriver Escience. "

Dette er jo veldig spennende! Det vil jeg prøve å følge med på :)

Hva om halen liksom ligger på venstre side? (grisehale). :shocked:

Skrevet

Slapp av, var ment som at jeg vet vi har en tråd om dette fra før. Men om the new shit er at vi kan ha flere tråder om det samme så fine by me :P

Dette er faktisk interessant - hvor langt tilbake må en tråd ha vært inaktiv for at vi kan opprette en ny tråd om det samme emnet? Altså, hvis man lurer på noe, googler man det i forumet, eller bare stiller man spørsmål i en ny tråd?

Det er jo lurt å google konkrete ting, som seler og fôr og medisiner, men diskusjonsemner er jo interessant, fordi det er nye brukere på forumet hele tiden.

Helt OT :P Burde opprette en ny tråd...

Skrevet

Mine vipper halen fra side til side som et mekanisk ror omtrent når de logrer (dritsøtt, bør oppleves!), men har et så sinnssykt stort "vokabular" både med små nyanser i kropp og evt lyd at den logringa blir litt underordna i møtet med andre. :P

Skrevet

Dette har vi hatt en tråd om for lenge siden. Old news....

Da får du linke til tråden så vi kan slå sammen. Jeg kan ikke huske å ha lest dette.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...