Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder forstår hverandres logring


Recommended Posts

Skrevet

"Forskere har vist at når hunder logrer mot høyre opplever de positive følelser, mens om de logrer mot venstre opplever de negative følelser. Dette reflekterer hva som foregår i hundens hjerne, skriver Escience. "

Dette er jo veldig spennende! Det vil jeg prøve å følge med på :)

Skrevet

Ingen stor overaskelse. Så veldig godt forskjell på logringen til muttene vertfall, både mot en side og rundt i proppel :)

Har du lagt merke til når de logrer til høyre og når de logrer til venstre? Er det positiv/negativ reaksjon?

Guest Christine
Skrevet

Dette har vi hatt en tråd om for lenge siden. Old news...

Nå fant jeg en artikkel som dukka opp på en annen side som "nyheter", og tenkte det kunne være interessant å dele.

Men beklager om det var så "old news" for deg at du måtte inn for å bare kommentere det ;)

Skrevet

Har du lagt merke til når de logrer til høyre og når de logrer til venstre? Er det positiv/negativ reaksjon?

Ja, alltid til høyre, og alltid når de var glade for noe. Har ikke sett/lagt merke til logring mot venstre, men Varga får gjerne stiv hale som peker litt mot venstre når hun ser noe hun er usikker/skeptisk på. Jeg hadde ikke tenkt over akkurat hva alle de forskjellige betydde, men ingen overraskelse for meg at hunder har mange måter og logre på og da med forskjellige betydninger, og vertfall ikke at andre hunder kan se forskjell. :)

  • Like 1
Skrevet

Det er kanskje ikke overraskende at hunder forstår hverandres kroppspråk, men artikkelen handler jo om forskningsresultater. Altså at det er mulig å "bevise" dette på en vitenskapelig måte (uten at jeg har lest originalartikkelen). Synes all forskning på kommunikasjon og atferd er spennende, og ikke minst viktig å publisere populærvitenskapelig! Uansett om det er gammelt nytt for enkelte... :)

Skrevet

Nå fant jeg en artikkel som dukka opp på en annen side som "nyheter", og tenkte det kunne være interessant å dele.

Men beklager om det var så "old news" for deg at du måtte inn for å bare kommentere det ;)

Slapp av, var ment som at jeg vet vi har en tråd om dette fra før. Men om the new shit er at vi kan ha flere tråder om det samme så fine by me :P

Guest bikkje1
Skrevet

"Forskere har vist at når hunder logrer mot høyre opplever de positive følelser, mens om de logrer mot venstre opplever de negative følelser. Dette reflekterer hva som foregår i hundens hjerne, skriver Escience. "

Dette er jo veldig spennende! Det vil jeg prøve å følge med på :)

Hva om halen liksom ligger på venstre side? (grisehale). :shocked:

Skrevet

Slapp av, var ment som at jeg vet vi har en tråd om dette fra før. Men om the new shit er at vi kan ha flere tråder om det samme så fine by me :P

Dette er faktisk interessant - hvor langt tilbake må en tråd ha vært inaktiv for at vi kan opprette en ny tråd om det samme emnet? Altså, hvis man lurer på noe, googler man det i forumet, eller bare stiller man spørsmål i en ny tråd?

Det er jo lurt å google konkrete ting, som seler og fôr og medisiner, men diskusjonsemner er jo interessant, fordi det er nye brukere på forumet hele tiden.

Helt OT :P Burde opprette en ny tråd...

Skrevet

Mine vipper halen fra side til side som et mekanisk ror omtrent når de logrer (dritsøtt, bør oppleves!), men har et så sinnssykt stort "vokabular" både med små nyanser i kropp og evt lyd at den logringa blir litt underordna i møtet med andre. :P

Skrevet

Dette har vi hatt en tråd om for lenge siden. Old news....

Da får du linke til tråden så vi kan slå sammen. Jeg kan ikke huske å ha lest dette.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...