Gå til innhold
Hundesonen.no

Terapihunden Arthur og aspiranten Siri


Alvira
 Share

Recommended Posts

15 timer siden, Pixie skrev:

Håper det går greit at jeg spør, men hvordan starter man om man kunne tenke seg å bruke hunden til dette?

Helt greit at du spør - bare kjekt det :) Jeg tenker at det aller viktigste er miljøtrening, miljøtrening og miljøtrening. Hunden bør være trygg og stabil i mange ulike situasjoner og være komfortabel med håndtering - også "hardhendt" håndtering.  Selvfølgelig, det er ikke slik at hunden skal tåle ubehagelig håndtering på daglig basis som besøkshund, men i en testsituasjon presser de hunden litt for å se hvordan den reagerer. Ingen aggresjon, hunden får selvfølgelig lov å blir redd (for eksempel ved momentene høy lyd og truende person), men de skal ikke reagere med aggresjon og bør avreagere relativt raskt. Det aller viktigste er at hunden er sosial, og veldig glad i mennesker og kos. Grunnleggende lydighet er også forventet (sitt - bli, ligg - bli og gå pent i bånd), men det er ikke det de legger mest vekt på - fordi det kan trenes på ila kurset. Den må også håndtere å passere, og hilse på, fremmede hunder.

Det er også viktig å huske på at dette er et KURS, ikke rett på en eksamen. Det betyr at både fører og hund skal utvikle seg ila kurset :) . Men de ser etter hunder som har forutsetninger for å kunne gjennomføre kurset.

Hvis du føler deg klar, er det vel egentlig bare å melde på kurs- men hunden må være minimum 1 år gammel før den kan testes. Er hunden under 1.5 år gjennomgår den en forenklet egnethetstest hvor det ikke legges vekt på lydighetsdelen. Jeg valgte å vente helt til nå (Arthur er 3 år) fordi han han har brukt laaang tid på å bli voksen og "lande" i hodet sitt.  Det er Norske terapihundskolen som arrangerer kurs. De arrangerer i Stavanger, Bergen og Oslo. Ca ett kurs i året de forskjellige stedene (sjeldnere i Bergen - derfor tar jeg kurs i Stavanger selv om jeg bor i Bergen).

Du kan lese mer på Norske terapihundskolen og Firbent terapi sine sider på facebook og nettsider, både om egnethetstest, besøkshund- og terapihundkurs :) 

Her har jeg klippet og limt fra Norske terapihundskolen sine nettsider vedrørende egnethetstest:

Hva er en egnethetstest?
Formålet med egnethetstesten i forkant av kursstart er å undersøke hund og førers forutsetninger for å gjennomføre og bestå utdanningen. Egnethetstesten kan i så måte kalles for en opptakstest.

Testen er utarbeidet for å kartlegge om hunden takler utfordringene hundene kan utsettes for i arbeid som sosial tjenestehund. Det er en enkel mentaltest hvor vi ser på om hunden har tendens til å reagere med aggressivitet, redsel og om hunden helt enkelt vil kunne ta skade av å arbeide som besøks- eller terapihund. Hundens velferd er vår hovedprioritet. Etter gjennomført test får man en tilbakemelding på hva man burde trene mer på, eventuelt om hunden må komme tilbake å testes igjen på ett senere tidspunkt. Hunden kan få plass på kurset selv om den ikke består alle lydighetsmomentene. Enkelte momenter tillater vi ikke at hunden ikke består, som at hunden ikke er bekvem med å bli håndtert.

Testmomenter
Når vi utfører testen ser vi på din og din hunds allmenne lydighet. Hunden skal kunne sitt og bli, ligg og bli, gå pent i båndet og takle møte med fremmed hund. Vi ser på hvordan hundens sosialitet både med deg tilstede og alene med testleder, vi ser på hundens evne til å samarbeide, lydhørhet, miljøsikkerhet og lek. Vi ser også på hvordan hunden tar i mot godbiter, hvordan den takler en person med annerledes kroppsspråk og røff håndtering.
Ta med hundens favorittleke. Dersom lokalet tillater det ser vi også på om hunden trives med å kjøre heis (dersom dette ikke kan utføres på grunn av lokalet blir det gjort i løpet av kurset)

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 238
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hei og hopp! Nå er vi godt i gang med besøkshundkurset, og siste helgesamlig er i slutten av januar. Samlingene har vært veldig kjekke, og Arthur har oppført seg eksemplarisk. Vi har fått god inn

Da er det på tide med en oppdatering som faktisk er relatert til trådens tittel!  Advarsel: skryteinnlegg!  I dag har Arthur vært på egnethetstest, første steg på veien mot besøkshund og dere

Ok, så nå har jeg vært litt vill og gal ? Jeg har henta hjem en ny hund - på prøve riktignok  Relativt impulsivt var det også, så annonsen, og to dager etter hev jeg meg i bilen og kjørte t/r over fje

Posted Images

  • 4 months later...

Hei og hopp!

Nå er vi godt i gang med besøkshundkurset, og siste helgesamlig er i slutten av januar. Samlingene har vært veldig kjekke, og Arthur har oppført seg eksemplarisk. Vi har fått god innføring i mange ulike tema , og hundene har fått trent på ulike øvelser som er viktig for en besøkshund - slik som å hilse pent og å rygge. Kursholder Helle fra Firent terapi er fantastisk grei og dyktig, og alle de andre deltakerne er herlig. Skikkelig koselige hundehelger, rett og slett! Vi har fartet tur/retur Bergen - Stavanger en del helger nå, og jeg gleder meg litt til det er over :P Det er litt slitsomt å hive seg i bilen rett etter endt arbeidsuke og returnere søndag kveld etter en innholdsrik helg.

Det nærmer seg straks prakisperiode (15 besøk), og jeg har, etter intens lobbyvirksomhet de siste 2 årene, fått godkjent prakis på jobben! :D Jeg jobber i TSB (tverrfaglig spesialisert rusbehandlig) og gleder meg til å kunne tilby dyreassisterte aktiviteter på jobben. Arthur ble tatt meget godt i mot da han fikk godkjent prakis. Noen av mine kjære kolleger endret posthyllen min til å inkludere hans navn, og la alt av "nyansattmateriell" (inkludert taushetserklæring med poteavtrykk som signatur) og gave med gratulasjonskort :wub: i posthyllen vår.

Etter endt besøkshundkurs er planen å starte med terapihundkurs så snart som mulig! Håper det blir ila året det også :) 

 

Legger ved to bilder fra samlingene :) 

IMG_6391.JPG

IMG_6568.JPG

  • Like 19
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 weeks later...

Ok, så nå har jeg vært litt vill og gal ? Jeg har henta hjem en ny hund - på prøve riktignok :D Relativt impulsivt var det også, så annonsen, og to dager etter hev jeg meg i bilen og kjørte t/r over fjellet for å hente Frøken dings. Hun er en clumber spaniel på 3 år, planen er at hun også skal bli terapihund. Jeg må bare finne ut om hun passer til det først, derfor prøvetiden. Hun er helt herlig! Rolig, trygg og veldig ukomplisert - og ikke minst vakker! Hun har også gjort det bra på utstilling. Jeg kom over annonsen ved en tilfeldighet, og tenker litt at dette er skjebnehunden min! Enn så lenge ser det ut til at hun har alt jeg leter etter: en rase jeg liker (er ikke så mange av dem), terapihund-gemytt og nydelig eksteriør! Også en dritsøt liten egenrådig, litt arrogant prinsesse som elsker kos :wub:. Har hatt henne i snart to uker nå, to igjen av prøvetiden. Jeg er 95 % sikker på at jeg beholder henne, derfor tør jeg å skrive her :P

IMG_6720.JPG

IMG_6748.PNG

IMG_6728.JPG

  • Like 16
Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 timer siden, Siri skrev:

Å, men så herlig! Grattis :) 

 

Takk! Hun heter forresten også Siri :lol:

7 timer siden, Mardina skrev:

Så søt :) Clumber spaniel har jeg alltid vært så facinert av, de virker så herlige :heart: :wub:

Takk! Ja, jeg også! Så gøy å ha en i hus, herlige vesen ?

6 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

Gurimalla, de der clumberne er så innmari rare, altså! :lol: Livet er best med to hunder, så dette var en veldig hyggelig oppdatering å lese. :) 

Ja, de ER det! :wub: nå bor jo jeg med @Emilie og hennes monstre, så egentlig er det slik at livet er bedre med 4 hunder og 2 katter :P

5 timer siden, Toril skrev:

Så herlig å lese de siste oppdateringene!!! Arthur:wub: går jo rundt som en av mine favoritter!! Nydelig Dings også,det blir stas for gutta med egen dame :ahappy:.

Takk! :wub: Ja, de synes det er veldig kjekt - og hun har stålkontroll på dem. Naturligvis :sleep:

5 timer siden, Kokospaniel skrev:

Ta gjerne frøkna med på Myrbø en torsdag på spanieltreff. Lenge mellom hver gang jeg ser clumbere...

Det skal jeg gjøre! :)

5 timer siden, Poter skrev:

For et skjønt vesen! 

Takk :wub:

1 time siden, WelshenNemi skrev:

Gratulerer :)

Takk! :):) 

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

SUPRISE SUPRISE! Jeg beholdt Siri :P Fy fader den hunden er fantastisk! Helt totalt head over heels forelska! :wub: Hun imponerer meg mer og mer, og jeg ser frem til egnethetstest for terapihundutdannelsen til sommeren. Jeg skal teste henne samme dag som Arthur skal ta eksamen - det blir en nervepirrende dag! 

Arthur er for tiden i praksis på jobben min, og han imponerer meg hver eneste gang! Han viser seg fra sin beste side hver gang og gjør ting med pasientene han ikke gidder å gjør med meg - som å leke :P Vi har fremdeles noen utfordringer, som overdreven slikking og det å hilse pent. Dette er spesielt vanskelig fordi pasientene liker å ase ham opp :P Han er flink å hilse når mennesket ikke hopper og spretter og snakker med babystemme.

Bildespam av nykommeren

Som liten valp :wub: (HAP foto)IMG_7018_zpsqwwpkkox.png

IMG_7017_zpsfzq4y0qm.png

Store Arthur og pittelille Siri

IMG_7014_zpsto01hhpd.jpg

IMG_6975_zpsw5sa7bgn.jpg

Vakker! 

IMG_6924_zpsx3i8dmxw.jpg

IMG_6863_zpsoxrw8w7c.jpg

 

 

 

 

  • Like 11
Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 minutter siden, Siri skrev:

Med så fint navn er hun selvfølgelig helt fantastisk :ahappy:

Naturligvis :aww:

10 minutter siden, SandyEyeCandy skrev:

Hun er dritsøt, og det blir spennende å følge teamet deres videre. :heart: Har du røntga henne enda? 

Takk! :D Du, hun ble røntget av gamle eier - B. Så det er supert! :D Drømmer om et kull på henne om hun viser seg egnet!

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

56 minutes ago, Alvira said:

Naturligvis :aww:

Takk! :D Du, hun ble røntget av gamle eier - B. Så det er supert! :D Drømmer om et kull på henne om hun viser seg egnet!

Så godt å høre at hoftene er fine! Om hun fortsetter å være like super, så skjønner jeg at du vurderer det! :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 minutter siden, SandyEyeCandy skrev:

Så godt å høre at hoftene er fine! Om hun fortsetter å være like super, så skjønner jeg at du vurderer det! :) 

Ja :D Ja, jeg tenker hun har mye positivt å tilføre -  meget bra eksteriør, god helse, god apportlyst og nese og viktigst av alt, mentalt meget godt skrudd sammen. Så jakter allerede litt på en passende hannhund... :P

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...