Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
45 minutter siden, Mackenzie skrev:

Er han innekatt?

 

Stusser nemlig endel over at mange oppdrettere av rasen skriver at de utelukkende selges som innekatt, noe som er helt uaktuelt for min del. Jeg vet at katter kan ha et fint liv som nettopp innekatt og at det enkelte steder vil være uforsvarlig å ha dem som annet (med tanke på trafikk og lignende), men for min del vil jeg nok alltid føle på at man tar fra dem noe vesentlig som hører til et katteliv. Så skulle det komme en ragdoll i hus en dag, så vil det uten tvil være som utekatt, såklart da kastrert. Hvorfor er raseoppdrettere generelt så negative til dette? Ser jo bare det nevnes at "de ikke er egnet", og jeg syns da det høres utrolig merkelig ut. Spør alle her generelt altså, ikke nødvendigvis bare du som ble sitert :) 

Nå har ikke jeg hatt rasekatt noen gang, men mener å ha lest at de har avlet bort noen viktige instinkter hos enkelte katteraser som gjør at de ikke klarer seg like godt utendørs. Vil tro de har samme behovet for å bevege seg fritt som huskatter har, men kan jo hende de har avlet bort det også :sleep:

For min del står valget mellom utekatt/ingen katt, med mindre jeg hadde bygget kattegård eller lignende :)

  • Svar 1.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk  Bjørgen var hos fotograf på forrige utstilling som nybakt champion, veldig fornøyd med resultatet

Arwen er blitt en veldig pen dame  

Da har vi fått hjem snøprinsen NO*Aquaria Lion Fang Til daglig blir han å hete Melvin   Glemte å skrive at han er en Maine coon   Far: White Fang of Camusky Coon og Mor: Spellbound's Zaratus

Posted Images

Skrevet
Just now, Milius said:

Nå har ikke jeg hatt rasekatt noen gang, men mener å ha lest at de har avlet bort noen viktige instinkter hos enkelte katteraser som gjør at de ikke klarer seg like godt utendørs. Vil tro de har samme behovet for å bevege seg fritt som huskatter har, men kan jo hende de har avlet bort det også :sleep:

For min del står valget mellom utekatt/ingen katt, med mindre jeg hadde bygget kattegård eller lignende :)

Skjønner! Jeg syns jo for så vidt det er litt merkelig hvordan det skal være mer bortavlet på rasekatter enn huskatter. 

Jeg står ovenfor samme valg som deg, så dersom alle ragdoll-oppdrettere skulle mene jeg er fæl som ønsker å ha utekatt og nekte meg det, vil det nok bli uaktuelt.

Skrevet
3 timer siden, Wilhelmina skrev:

De er utsatt for HCM (hjertesykdom), men tror de fleste oppdrettere tester for dette.

 

3 timer siden, Poter skrev:

Vet dere hvordan helsa på sibirkatter er?

Vi hadde en som døde av HCM 10mnd gammel. Hadde vært svært nøye å sjekket bakover i slekta for dette. 

Sibirkatten som kom i hus etterpå er 2,5år og har vært frisk. :) 

  • Like 1
Skrevet

Nå tror jeg ikke det var HCM på vår sibirhanne (det var ihvertfall ikke det vi fikk beskrevet av veterinær), men han døde som følge av hjertesykdom. Betennelse og litt diverse når han var 5 år :/ Kom veldig kjapt og fra vi oppdaget at han var dårlig og til han ble avlivet gikk det 12 timer.

Den andre sibirkatten vår er straks 8 år og i fin form heldigvis <3 

Men det er min absolutte favorittrase. Spesielt hannene, de er milde, glade, medgjørlige og herlige katter <3 Vår Calvin var helt enestående og alle elsket han. Når vi hadde fosterkattunger, så spurte alle som kom for å se på kattungene om han var til omplassering før de flyttet blikket til kattungene, så det sier jo litt, for kattunger er noe av det skjønneste som finnes :P 

  • Like 1
Skrevet
14 timer siden, Mackenzie skrev:

Skjønner! Jeg syns jo for så vidt det er litt merkelig hvordan det skal være mer bortavlet på rasekatter enn huskatter. 

Jeg står ovenfor samme valg som deg, så dersom alle ragdoll-oppdrettere skulle mene jeg er fæl som ønsker å ha utekatt og nekte meg det, vil det nok bli uaktuelt.

Ja, vil tro de har samme behov :sleep:

Jeg tenker det kommer an på hva de sier er grunnen til at de må være innekatter. Om det for eksempel er dårlig retningssans så hadde jeg nok ikke turt å ha de utendørs. 

Skrevet
12 minutes ago, Milius said:

Ja, vil tro de har samme behov :sleep:

Jeg tenker det kommer an på hva de sier er grunnen til at de må være innekatter. Om det for eksempel er dårlig retningssans så hadde jeg nok ikke turt å ha de utendørs. 

Ja, nå endte jeg faktisk opp med å spørre på en gruppe for rasen på facebook. Vil vel kanskje ikke akkurat si jeg ble stort klokere, noen av svarene kunne jeg jo på en måte forstå selv om jeg personlig kanskje ikke tenker slik. Mens en del andre svar følte jeg ble dratt litt sånn ut fra løse lufta. Var blandt annet et som gikk på det at det ikke var greit å "lære opp" katten til å være utekatt - mens når jeg prøvde å snu på det og spørre hvorfor det da var noe greiere å lære opp til å være innekatt, som jo behøver langt mer aktiv innblanding fra vår side for å få til, så fikk jeg vel egentlig ikke noe svar. Det ble også sagt at dersom man lar barna sine gå ute i all slags vær i tide og utide så får man barnevernet på nakken, så hvorfor skulle det være noe bedre bare fordi disse barna har pels? Og da merker jeg at jeg melder meg litt ut altså... 

  • Like 1
  • Haha 1
Skrevet

@Mackenzie De fleste rasekatter er avlet målrettet i mange tiår som innekatter, der målet er eksteriør, farger og selskapelighet (kontaktsøkende, tillitsfull). Noen raser skal også være rolige og sedate. Selvfølgelig har da mange av disse rasene helt andre egenskaper enn huskatter.

Mange rasekatter er ikke egnet til å være utekatter, nei. Veldig mange er uredde for biler og hunder for eksempel, altså lite street smart. Et annet problem er at de er veldig tillitsfulle, ikke bare med eiere, men absolutt alle. De tar kontakt med alle mennesker de møter på sin vei. De følger etter, kommer bort, eier "mister" dem til folk som tror de er hjemløse, de blir matet og tatt inn hos folk i nabolaget ++. Vil du ha mye styr og bekymringer er det bare å slippe ut en sånn katt i et vanlig nabolag.

Dette gjelder alle de individene av sibir, hellig birma og abyssiner jeg kjenner til. Ragdoll er jo kjent for å være enda «dummere og deiligere» på dette området enn de tre nevnte. Den eneste rasen jeg kjenner til som er velfungerende som utekatt er maine coon, antagelig fordi de individene jeg kjenner er generelt mer sky.

Er innekatt uaktuelt vil jeg heller anbefale en huskatt, maine coon eller kanskje norsk skogkatt. Sibir sies skal kunne fungere som utekatter, men det er ikke min erfaring, så der må man være nøye på linjer i så fall.

  • Like 1
  • 4 months later...
  • 3 months later...
Skrevet
Akkurat nå, frk-franzen skrev:

Heisann :) søsteren min har katter fra dyrebeskyttelsen, de har katteaids. Kan jeg overta klorestativ etter henne til mine katter, eller vil de være smittebærere?

Katter med FIV kan fint dele utstyr med andre katter uten å smitte ?

Står litt om det her.

  • Like 1
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Skrevet

Da har vi vært å testa Pelle. Han tok røntegen og skylleprøve. På røntegen ser man alt for tydelig juleteet i lungene, i tillegg til en mulig utposning på hjertet. Ingen ulyder. Skylleprøven resulterte i masse masse slim. 

Så da blir det å vente på svar på Skylleprøven, og mest sannsynlig forstøverapparat. ?

Snapchat-1627685868.jpg

Snapchat-1701273726.jpg

Skrevet
7 timer siden, Kristin_nord skrev:

Da har vi vært å testa Pelle. Han tok røntegen og skylleprøve. På røntegen ser man alt for tydelig juleteet i lungene, i tillegg til en mulig utposning på hjertet. Ingen ulyder. Skylleprøven resulterte i masse masse slim. 

Så da blir det å vente på svar på Skylleprøven, og mest sannsynlig forstøverapparat. ?

Snapchat-1627685868.jpg

Snapchat-1701273726.jpg

God bedring til puselusken!

Hvordan gir man forstøverapparat til katt?

Skrevet
Akkurat nå, Poter skrev:

God bedring til puselusken!

Hvordan gir man forstøverapparat til katt?

Takk ❤️ 

Det er visst en liten ganske fiffig sak, du får den opp om du søker aerokat :)

  • Like 1
  • 4 years later...
Skrevet (endret)

Snapchat-1792375984.thumb.jpg.d58f879766893d5223873e5545fbce08.jpg20231204_005238.thumb.jpg.4981cdee96d35a6ce679cafe7869c54a.jpgLitt forskjellige spørsmål.

Har fóret katten vår Archimedes med eukanuba tørrfór siden han var liten. Når det gjelder våtfór derimot så har vi vært litt usikkre på hva som egentlig er 'bra nok' for han. Per i dag så får han 2x latz, 1 morgen og 1 kveld. Han har utrolig fin pels og god mage. Han har også pleid å få kyllingfilet (for katter, kjøpes på dyrebutikk) i ny og ne og kosttilskudd (antiplakk, lakseolje osv.). Vi er studenter så er greit om våtforet ikke er sånn alt for dyrt. :)

også har vi et problem med at han åpner dører! Han kan både låse opp og lukle opp ytterdøren som er det største problemet her. Han har sluppett inn nabokattene utallige ganger, og er ute på natten, noe jeg personlig ikke liker. Kjøkkenskapene har vi barne sikret, men han åpner fortsatt fryser og kjøleskap😂 Noen tips? Går heller ikke ann å være på do uten at han åpner døren hahah. Er forøvrig ytterdøren som er verst da han åpner den når vi ikke er hjemme osv.😅 Han er en utrolig morsom og smart katt da i hvertfall. Aldri en kjedelig dag slik han holder på😂

Endret av ostesmørbrød

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...