Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Husker valpen min prompet en god del da han fikk oppbløtt tørrfôr som liten. Varierer så mellom tørt og vått, men han får mest tørt, med VogH til. Men nå promper han endel igjen.. Gjør de det i perioder? Han har fått litt mer oppbløtt fôr nå i det siste, kan det være årsaken?

  • Like 1
Guest bikkje1
Skrevet

Valpis her var også en promper, men så byttet vi fra Eukanuba valpefôr til Brit valpeôr, og nå er propingen borte. :icon_redface:

Skrevet

Keiron promper ikke når han får bløtfôr, som jeg har litt ekstra vann på. Oppbløtt tørrfôr har han bare fått en gang en morgen jeg var veldig trøtt og før jeg fikk sukk for meg hadde jeg helt tørrfôret opp i vannskåla til han og katta :icon_redface::lol: Fant ut at jeg burde sove en time til. Men merket ikke at han prompet mer av det. Keiron får RC Medium Junior.

Skrevet

Varier veldig fra fór til fór her i gården. Noen ganger fiser han død og bedervelse omtrent, men sånn som nå merker jeg nada til eventuell fising. Han får nå V&H sprint.

Skrevet

Valpen her promper også titt og ofte, men er ikke dårlig i magen. Skikkelig kjekt når vi er på skolen på veiledning (et liiite rom) og det plutselig kommer en skikkelig "silent killer" som sprer seg sakte men sikkert i hele rommet... :P

  • Like 2
Skrevet

Gir du samme foret? Det kan være foret, men kanskje også at du bløter opp, viss magen ikke er vant til det så kanskje det skaper reaksjoner? Vil anta at det er litt forskjell på fordøyelse av oppbløtt for og tørt, evt kanskje i en overgang mellom vom og hundemat og tørrfor, at han kanskje sliter med og tilpasse seg forandringen. Eller det kan rett og slett være et tørrfor som ikke passer han så godt.

Skrevet

Da jeg kjøpte hund nr to, byttet jeg fôr fra oppdretters type til en helt annen type jeg bestemte selv (Orijen). De første tre til fire ukene på det nye fôret prompet valpen en hel del. Han var fast i magen, ikke noe problemer der, men det var altså en del luft i overgangsperioden. Men når "systemet" hans hadde vennet seg til det, forsvant all prompingen og ble helt borte. Første hunden min prompet bare en veldig kort periode, en ukes tid, så var det over. Men det KAN altså ta litt tid for noen å venne seg til ny meny.

Kan hende din valp også er inne i en sånn overgangsperiode, hvis du har byttet fôrtype til noe annet enn det oppdretter ga? Tror ikke oppbløtingen skal ha noe å si, for det er bare vann og alt eltes jo sammen til en røre i magen uansett.

Skrevet

Han her har fått RC mini junior veldig lenge nå, nærmere 4 mnd + valpefôret / laksefôret til VogH, så det kan ikke være fôrbytte som er årsaken, meget mulig det er det faktum at han har fått hyppige bløte måltider i det siste, han er vant til å få det i blant bare. Herrefred som han gasser...

Bør jeg sjekke han hos veterinær dersom det ikke roer seg? Han har ikke vondt ser det ut til, spiser godt og er superblid som alltid. Ferdig med tannfellinga er han også. Pr i dag får han to måltider tørrfôr, der halve middagen er VogH.

Skrevet

Ludvig promper hele tiden.. Fantastisk når han ofte ligger med rompa rett oppi ansiktet mitt ( :x ) men elsker han for det då :heart:

Vi bruker Eukanuba small breed da fryserplassen her er elendig (og igjen deles på 3 stk), men blir nok fullfôring på vom og hundemat når vi flytter eller får større fryser :rofl: Gutten elsker tyggebein - jo større jo bedre - så tenna skal nok holdes i sjakk på den måten :ahappy:

Skrevet

Han her har fått RC mini junior veldig lenge nå, nærmere 4 mnd + valpefôret / laksefôret til VogH, så det kan ikke være fôrbytte som er årsaken, meget mulig det er det faktum at han har fått hyppige bløte måltider i det siste, han er vant til å få det i blant bare. Herrefred som han gasser...

Bør jeg sjekke han hos veterinær dersom det ikke roer seg? Han har ikke vondt ser det ut til, spiser godt og er superblid som alltid. Ferdig med tannfellinga er han også. Pr i dag får han to måltider tørrfôr, der halve middagen er VogH.

Men du varierer mellom disse? Eller gir du alt sammen i samme måltid? Om du varierer mellom de, så er det fortsatt forbytte. Vom og hundemat krever noe helt annet av magen enn tørrfor feks så slikt kan føre til gass/urolig mage.

Skrevet

Valper promper som regel mer enn voksne, da mage og tarm fortsatt vokser ;) Det gjør at de fordøyer mat periodevis dårligere, fordi tarmen allerede er "opptatt med sitt". Men, å ha VOH og tørrfôr i samme måltid fører også ofte til promp, da det er vidt forskjellig behandling og fordøying av det. Om du vil gi begge deler, gi de i hvert sitt måltid, da vil garantert prompinga bli litt bedre.

  • Like 1
Skrevet

Jeg gir dem sammen ja, han får ett rent tørrfôrmåltid om dagen, og ett måltid med litt tørrfôr (ofte oppbløtt) og resten VogH. Fikk anbefalt denne "fordelingen" av veterinæren vår, men dersom han promper mindre av "rene" måltider med VogH, så vil jeg jammen prøve å gi han f.eks. ren "VogH-frokost", og tørrfôr til kvelds f.eks., for å se om det blir bedre. Kan av ulike årsaker ikke fullfôre med vom pga. liten fryser og at vi er veldig ofte på farten, men skal prøve det tipset :)

Skrevet

Får han kun to måltider dagen? Da bør det være et system i prompinga, er det verst på dagen eller på kvelden? Det sier hvilket måltid han sliter mest med, dvs det som var 12-18 timer før prompinga ;)

Skrevet

Får han kun to måltider dagen? Da bør det være et system i prompinga, er det verst på dagen eller på kvelden? Det sier hvilket måltid han sliter mest med, dvs det som var 12-18 timer før prompinga ;)

Vi har akkurat gått over til to måltider (han er 6 mnd). Han fikk fire i starten, deretter tre, men han spiste aldri det måltider midt på dagen (da mener jeg ALDRI), så nå får han to, og han spiser opp begge. Han promper mest etter det måltidet som er blandet, så da skal jeg prøve å gi han et rent tørrfôrmåltid og et rent VogH.

  • Like 1
  • 6 months later...
Skrevet

Noen som har tips til prompefritt for? :P Det er helt forferdelig om dagen, snart må bikkja flytte ut på terrassen! Gir RC 4800 tror jeg. Fikk den gratis, men det funker ikke så bra! Hun er mye løs i magen også, selv om vi bare gir henne tørrfôr. Ikke mulighet til råforing.

Guest Belgerpia
Skrevet

Noen som har tips til prompefritt for? :P Det er helt forferdelig om dagen, snart må bikkja flytte ut på terrassen! Gir RC 4800 tror jeg. Fikk den gratis, men det funker ikke så bra! Hun er mye løs i magen også, selv om vi bare gir henne tørrfôr. Ikke mulighet til råforing.

Helt vanlig RC

Det er jo ikke rart at hunden din promper - den blir jo fora med krutt. Ekstremt høyenergifor som svært få hunder har behov for med mindre de løper maraton hver dag.

Jeg har fora med helt vanlig RC i 15 år eller noe, og aldri hatt hunder som har vært på prompern....... med mindre det er andre ting som har gitt gass

Skrevet

OFF topic, men: jeg leste: "vi som fiser" og tenkte: "det var da også en tråd..." og trodde det gjaldt mennesker :lol:

ON topic: My (aussie tispe på 6år) fiser om hun får tørrfor. Eller sånne store billige hundepølser fra dagligvaren... Pedigree går bra. Er nok noen ingredienser de får luft i magen av. Tørrfor er det mye luft i og tar tid å fordøye, og det kommer jo veldig mye avføring... Og fising.

Forer med 70-90% V&H og ellers tørrfor eller andre ting, og da slipper jeg fising :)

Skrevet

Mine promper lite på vom & hundemat, taste of the wild tørrfôr og vanlig rc (den med Jack russell på pakken). Prøve orijen en stund, men da var det fjertebonanza hjemme, så vi droppet det fôret :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • 3 weeks later...
Skrevet

Vår gjør det innimellom :P spiser pedigree 2-15 mnd, vi prøve oppbløtt men da spiste han ikke like mye. Vi ringte til dyrlegen og vi trengte visst ikke bløte opp det foret, da spiste han som bare det :D

Guest Bølla
Skrevet

Dersom man har bikkjer som er hjerneskadet ift mat (som oss) så svelges det ofte mye luft i hvert måltid. Det meste av promping forsvant da vi gikk over til en slow-eat-bolle med hindringer.

Skrevet

Noen som har tips til prompefritt for? :P Det er helt forferdelig om dagen, snart må bikkja flytte ut på terrassen! Gir RC 4800 tror jeg. Fikk den gratis, men det funker ikke så bra! Hun er mye løs i magen også, selv om vi bare gir henne tørrfôr. Ikke mulighet til råforing.

Harly fikk RC junior tidligere (i tillegg til v&h), men da var han rett og slett ikke til å ha i hus :x

Byttet til Pro plan med laks og da endret det seg totalt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...