Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Håper noen har gode råd til meg her :)

Saken er den at valpen på 6 1/2 mnd ikke lenger trives i bilen.. Tidligere hoppet hun opp med frambena og jeg løftet bakparten opp i bilen. Hun gikk villig inn i buret og satte seg/la seg ned med en gang, og sovnet eller lå i ro hele bilturen. Har gått helt smertefritt i ca 4 mnd.

Nå klarer hun ikke å finne roen, hun puster og peser, legger seg aldri ned men sitter og lener seg inntil veggen på buret og hun ser rett og slett veldig utilpass ut. Når bilen står i ro eller stopper begynner hun fort å pipe, og piper litt når hun har kommet ut av bilen også. Det ser ut som hun ikke helt vet hvor hun skal gjøre av seg på en måte. Det er akkurat samme reaksjon om jeg kjører sakte eller fort, kort eller langt, temperaturen i bilen, om det er lyst eller mørkt, om jeg har på musikk eller ikke, om der er andre i bilen, om hun har blitt aktivisert først eller ikke osv..

Noen som har tanker om hva dette kan være og tips til hva jeg kan gjøre? Får litt vondt av henne når hun sitter baki der og peser som om hun har løpt en maraton.. :hmm:

Skrevet

Takk for svar dere :)

Kan så klart være forventning til at noe artig skal skje. Er min første hund, så er noob på absolutt alt. Veldig greit å høre om råd her inne :P Har prøvd å variere med hvor langt vi kjører og at det av og til skjer noe gøy, noen ganger må hun vente mens jeg gjør ærend, og noen ganger skjer det absolutt ingenting. (Lest på sonen at det er lurt for å prøve å unngå denne forventningsgreia :cool: )

Skal stikke til dyrlegen i morgen og sjekke ut bilsyketablett! Har rett og slett ikke tenkt på at det kan være det, men det kan jo godt være det i og med hun ser så utilpass ut. Får håpe vi får ordnings på det fort! :)

  • Like 1
Skrevet

Har du flyttet buret? Tenker om du har flyttet det fra baksete til bagasjerom eller omvendt?

Nei, buret står der det alltid har stått - i bagasjerommet. Der kan hun se ut om hun sitter.

Skrevet

Har du prøvd å legge et teppe over buret mens dere kjører, så hun ikke kan se ut?

Nei, det har jeg ikke prøvd. Vil det kunne hjelpe mot bilsyke? Eller er det for å senke evt. forventninger?

Tenker at det kanskje kan bli fort varmt og tung luft der inne da? Har polarhund, så hun trives best i kulde :thumbs:

Buret er for øvrig et slikt trønderbur, så det er delvis tett på tre av sidene.

Har vært å fått tak i bilsyketablett nå, og skal teste ut senere :)

Skrevet

Hvis tabeletten ikke virker og hunden ikke virker syk (sikler,kvalm) så er det nok kanskje stress i forbindelse med forventning. Med tiden har hunden lært at å kjøre bil fører til noe morsomt og hunden blir veldig gira/stresset. Har hatt noen slike selv.

Men vanskelig å si uten å se det selv. Kan jo godt være at hunden er dårlig, kanskje for varm som du sier?

Skrevet

Nei, det har jeg ikke prøvd. Vil det kunne hjelpe mot bilsyke? Eller er det for å senke evt. forventninger?

Tenker at det kanskje kan bli fort varmt og tung luft der inne da? Har polarhund, så hun trives best i kulde :thumbs:

Buret er for øvrig et slikt trønderbur, så det er delvis tett på tre av sidene.

Har vært å fått tak i bilsyketablett nå, og skal teste ut senere :)

Det kan være verdt å prøve i alle fall. Først og fremst mot bilsyke, eller generelt at de blir litt roligere når de slipper å se alle bevegelsene som farer forbi i full fart. Hunder er forskjellige der, men det skader i alle fall ikke å prøve for å se om det hjelper. Du legger ikke teppet over hele buret, men bare øverst, der hvor hun har sikt ut. Jeg prøvde tilsvarende med labradoren min (som også hadde Trønderbur) da hun i en liten periode ulte i bilen som valp. Det hjalp. :)

Skrevet

Tusen takk for tips alle sammen :)

Da skal vi prøve ut tabletten, og hvis ikke det hjelper vil jeg tro det er forventninger som dere sier. Da får vi legge et teppe øverst og øve på å bare kjøre uten at det skjer noe spesielt :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Dekk til hele buret med teppe, ta deg en valium og kjør *ler* (eller ikke) - men mitt poeng er at DU må slappe av, hun merker at du spenner deg og blir bekymret og det smitter over. Det kan være at hun første gang dere opplevde dette var litt smådårlig/kvalm og så har du gjort det til ett større problem fordi du stresser med det.

1. Dekk til hele buret

2. Kjør til ett sted hvor hun kan ha det gøy

3. Ikke snakk til hunden underveis (da merker hun at du stresser med at hun stresser osv.)

4. Pust med magen.

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...