Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det virker som en liten overflod med 2013 valper her på sonen. Er det mange av dem som har funnet/skal finne sin vei til Bergen? Malgus på åtte uker kunne tenke seg litt playdates innimellom med jevnaldrede kompiser og venninner!

Eldre, stødige hunder hadde også vært greit!

Han har fått møte en huskyfrøken allerede, og det gikk veldig fint. Han var ganske forsiktig av seg rundt henne, så jeg vil gjerne at han skal møte flere voksne hunder som går fint sammen med valper uten å interessere seg så alt for mye i dem slik at han kan ta ting litt i sitt eget tempo.

  • Svar 188
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Har en som runder fem måneder nå

Jeg får en i begynnelsen av september Jeg er gjerne med på playdates, spesielt med en så spennende rase som din

Synes dere kunne tatt noen bilder fra treffene jeg da

Posted Images

Skrevet

Har en som runder fem måneder nå :)

Det kan funke om min tøffer seg litt opp og får vokse litt mer først!

Jeg får en i begynnelsen av september :) Jeg er gjerne med på playdates, spesielt med en så spennende rase som din :D

Ja, jeg møter gjerne dere! Har aldri møtt en kelpie før, så det blir spennende.

Huhu, jeg har faktisk møtt deg før jeg. Du var på opplæring i butikken vår i Strandgaten!

  • Like 1
Skrevet

Det kan funke om min tøffer seg litt opp og får vokse litt mer først!

Så ikke hvilken rase du hadde da jeg svarte, men det kunne sikkert være lurt. Min kan bli litt voldsom i starten :P Han er kjent med nakenhunder, da, og syns de er kjempemorsomme. Men har kun truffet voksne.

Skrevet

Det kan funke om min tøffer seg litt opp og får vokse litt mer først!

Ja, jeg møter gjerne dere! Har aldri møtt en kelpie før, så det blir spennende.

Huhu, jeg har faktisk møtt deg før jeg. Du var på opplæring i butikken vår i Strandgaten!

Haha, så morsomt! :D Klarer ikke helt å koble hvem du er da :P

  • 5 weeks later...
Skrevet

Jeg har en whippetgutt på nesten 9 uker som gjerne vil møte andre valper, evt. også stødige, trygge voksne hunder :) Bor på Nesttun :)

Skrevet

Jeg har en whippetgutt på nesten 9 uker som gjerne vil møte andre valper, evt. også stødige, trygge voksne hunder :) Bor på Nesttun :)

Jeg funderer litt på om vi to bor i samme område :P

Skrevet

Jeg funderer litt på om vi to bor i samme område :P

Kanskje? Er ikke særlig kjent her, men om du gir meg litt mer å gå på (enten i tråden eller på PM) så kan vi sjekke det opp :)

Skrevet

Liten valp på snart 9 uker her :D

Vi bor ved Vadmyra i Loddefjord, men er titt og ofte i både byn og på motsatt side (Eidsvåg/Åsane) :ahappy:

Skrevet

Kanskje? Er ikke særlig kjent her, men om du gir meg litt mer å gå på (enten i tråden eller på PM) så kan vi sjekke det opp :)

Jeg bor på Valle, ikke langt fra Nesttun ;)

Skrevet

Jeg bor på Valle, ikke langt fra Nesttun ;)

Ahaa. Det aner jeg ikke hvor er :P

Kunne vi ha fått til et sonen-valpetreff?

Skrevet

Oj, her var det skjedd ting siden sist, lenge siden jeg har vært innom!

Nå har lille bitetrynet straks rukket å bli 13 uker. Og det viser seg at han er en liten tøffing som jeg tror kan bli litt for tøff i trynet for de litt mindre valpene. Men et valpetreff en dag hadde vært veldig koselig! :D

Skrevet

Jeg er forøvrig relativt ny i Bergen og kjenner området lite (i alle fall de hundevennlige stedene), så jeg trenger nok litt "stedsforklaring for dummies" om noen har forslag til plass :D

Skrevet

Jeg er med på fredag etter kl. 14 :) Gjerne etter kl. 17, for da kan jeg kanskje/sannsynligvis kjøre bil til dit vi skal være, og sambo kan bli med om han er keen etter jobb :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...