Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor langt kan et flexi-bånd være?


Guest bikkje1
 Share

Recommended Posts

Guest bikkje1

Jeg vurderer å kjøpe meg et flexi-bånd som er så langt som mulig, siden det virker litt mer handy enn en langline når det er vått ute. Jeg vet bare om sånne bånd som er 5 meter, men jeg ville gjerne hatt et som var rundt 10 meter eller mer, om det finnes da. Link? :innocent:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest bikkje1

Jeg tror 10 meter er sånn ca. perfekt lengde. Har en langline på 15 meter, men den er 5 meter for lang (syns jeg..), OG er i nylon, så det blir kjempetungt når det blir slept rundt i regn. :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest bikkje1

Finnes ihvertfall ett på 10m men det er SVÆRT.

Ellers er 8 det lengste jeg har sett i brukbar størrelse.

Hva mener du med brukbar størrelse?

Er det selve den tingen du holder i som da blir giga? :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest bikkje1

Jeg tenker å bruke båndet som turbånd (i skog osv), som et alternativ til langline. Så jeg vil helst ha et som er så langt at han får litt frihet, og ikke MÅ vasse i føttene mine når vi er ute å går på ordentlig tur. :jump:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Hva mener du med brukbar størrelse?

Er det selve den tingen du holder i som da blir giga? :icon_confused:

Hvor stor hund har du da? Og vil du ha sånn tynn snor eller bredt bånd hele veien? Jeg syns de med bare tynt bånd er håpløse, men de gjør jo at klossen blir mye mindre og mer praktisk. Bredt bånd, for store hunder og 8m gir en gigaboks under håndtaket :P

Bare søk på flexi classic 8 m om du vil ha sånt med tynn snor :) Jeg syns 5 meter holder i massevis jeg :) Skal de løpe finner jeg et sted de kan gå løs, men flexien gir litt mer frie og naturlige bevegelser i bånd enn kort bånd gjør for store hunder :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest bikkje1

Jeg har en jrt-blanding, så han er ikke så stor. Men er ikke 5 meter litt lite, hvis det på en måte skal være et bånd hvor han skal kunne føle at han går fritt.

Jeg gikk en tur for noen dager siden, i regnvær med en annen bikkje foran, og med et kobbel på 1 meter ble det ikke akkurat en veldig hyggelig tur.. :no:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Jeg har en med tynn snor på 8 meter for hunder opp til 25 kg, den er liten og grei.

stemmer nok det, 8m er opp til 25kg. Diskriminering! for meg som skal ha over 25 er det bare den svære kolossen som er alternativet over 5m mener jeg huske. Ozzy er eksperten :-) funker greit med 5m bruker aldri noe annet lenger med en hund. Noe lenger blir bare surr må såfall være å bruke på vidda.. Da tenker jeg heller langline er bedre.
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har et 8m Flexi Classic, altså med tråd, liggende å slenge. Blir ikke brukt her i hus, men lille snuppa på 10kg tok deg uten vansker siden det er så lett å dra ut. Ute på tur i skogen kan det jo være smart med sporsele i tillegg, så ser ingen vansker med et slikt et til dere! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Jeg syns disse tynne med bare en snor er litt skumle til store hunder jeg. Egentlig alle til alle. Det er umulig å se hvor snora er og gjør absurd vont å få den rundt seg. Både i fht at de brenner veldig og at de er tynne og gnager seg inn i huden om de strammes rund en. Jeg er ikke mot flexibånd i det hele tatt jeg, men jeg har fått litt for mange sånne tynne bånd rundt meg til at jeg klarer å være komfortabel med dem. Og for all del. La aldri hunden hilse på andre hunder i sånn flexi. Den brede kan jo selvfølgelig komme rundt folk og dyr den og, det er heller ikke behagelig, men den gjør ihvertfall ikke like vondt og er lettere å holde i om det skjer. Men skal du bare gå helt alene, ikke hilser på noen og hunden kommer kjapt på innkalling, så går det sikkert bra med den tynne snora også

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...