Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Du skriver "industrien nedskalerer som en konsekvens" - gidder du å vise meg tall på det?

Det er det artikkelen jeg først linket til handler om.

  • Svar 541
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

For meg er det en selvfølge å ikke stemme borgerlig, men om det blir SV eller AP er jeg usikker på. Tror at det i år faktisk er SV sin tur til å få en stemme fra meg, fordi de har et klinkende klart n

Har bodd et år i England, storebror har bodd et år i USA, og jeg har brukt mye tid i USA selv. Jeg kommer aldri til å stemme på et parti som ønsker samfunnet vårt i den retning. Det er samfunnstruktur

Men altså, det er jo ikke bare i lille privilegerte Norge at vi leker oss med å drømme om en miljømessig bedre verden, miljøpartiet i Tyskland har jo blitt en av de store tunge aktørene, har det ikke?

Posted Images

Skrevet

En annen grunn til at Vesten vil ha vanskeligere for å omstille seg til fornybar energi enn Kina, India og andre BRIC-land, er økende priser for folk flest i Europa og USA. Financial Times melder for eksempel i dag om økende kraftpriser i Tyskland, og hvilke problemer dette vil ha for omstillingen til fornybar energi: Germany's renewable experiment comes at a cost.

Vesten har et stort problem: Vi lever på et forbruksnivå som ikke er bærekraftig, samtidig som vi opplever økonomisk krise og utvikling hvor prisene øker og lønnsutviklingen flater ut. Det går først og fremst utover folk flest, noe f.eks. innslaget om den tyske valgkampen på Dagsrevyen i går viste. Samtidig bygger vi ned eller flytter ut industri, vi baseres oss på en misbalanse mellom finans- og realøkonomi (Norge er vel primeksempel på disse to punktene, til tross for at vi ikke har fått føle veldig på finanskrisen enda... men det vil endre seg, hvis sjeføkonom Harald Magnus Andreassen har rett i det han sier i Dagens Næringsliv i dag).

De som tror problemene som førte til finanskrisen er over, må også tro om igjen. Tallene er i dag verre enn de var da Lehmann Brothers gikk dunken.

Jeg skjønner din skeptisk mot "menneskeheten", Kanger, og er langt på vei enig i den (alle bør lese Jared Diamond sin bok Collapse, for litt innsikt i menneskets biologisk natur i forhold til forhenverende økologisk krise). Men i motsetning til deg, er jeg betydelig mer bekymret for oss her i Vesten, enn hva kinesere og indere vil finne på. BRIC-landene har i dag vesentlig mer økonomisk handlekraft, og dessuten vilje til å investere og omstille seg, enn Vesten virker kapabel til.

Valget er over... men Erna og co. står ovenfor store utfordringer, utfordringer som knapt var oppe i den svært innadvendte norske valgkampen.

Skrevet

Vet ikke hva man syns om aa holde traaden gaaende, men jeg har i hvert fall mer aa si. Leste et intervju med Kristin Clemet. Hun er ogsaa innom poenget med olje og loennsomhet. Jeg siterer:

- Politikk er en treg materie. Men når markedet begynner å virke, for eksempel i miljøets tjeneste, så kan det skje noe. Vi har vi fått en større oppmerksomhet på at Norges fossilavhengighet kan være ganske risikofylt, og det skjer mye på teknologi. Vi ser hvordan Tyskland legger om til fornybar energi, og vi har hele diskusjonen om oljefondet.

Skrevet

Må gjerne halde liv i tråden for min del. Det er jo no den verkelege spenninga byrjar. Dessutan er den dei 207 vekene MELLOM vala som betyr mest, ikkje den eine valveka...

  • Like 3
Skrevet

Men om tråden bare skal handle om fornybar energi kontra fossil brensel, så kan sikkert tråden døpes om til det?

Guest Kåre Lise
Skrevet

Ja hva blir det for en regjering?

Ingen som bryr seg om hva de har stemt på, gikk det ikke som forventet? :frantics:

Jeg tipper det ender opp med Høyre og Frp.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Høyre fikk flertall, whatever happens happens :P

Nei det gjorde de ikke. De fikk borgerlig flertall sammen med Frp, Krf og V. Nå ser det jo ut som Krf og V er ute. Demokrati?

Skrevet

Nei det gjorde de ikke. De fikk borgerlig flertall sammen med Frp, Krf og V. Nå ser det jo ut som Krf og V er ute. Demokrati?

Ja, demokrati. Det er ingen som har fått fleirtal. Vi har 8 parti som er blitt valgt inn på Stortinget, med ulik tyngde. No er det desse 8 som skal bruke tyngden dei har blitt tildelt av folket gjennom eit demokratisk val til å forhandle seg fram til ei regjering, som så skal fremje forslag til Stortinget, der alle dei 8 partia igjen får bruke sin tildelte tyngde til å påverke desse sakene. Dette er jo definisjonen på eit demokrati.

Det er meir betenkeleg med såkalla "demokrati" der ein part ha over 50% oppslutning for å kunne styre, slik det er i mange andre land, til dømes Tyskland der dette er høgaktuelt nett no. Her blir dei (i verste fall) 49,9 prosenta som stemte imot totalt overkøyrd i 4 år, utan nokon som helst moglegheit til å påverke. Er det eit betre alternativ?

  • Like 2
Skrevet

Ja, demokrati. Det er ingen som har fått fleirtal. Vi har 8 parti som er blitt valgt inn på Stortinget, med ulik tyngde. No er det desse 8 som skal bruke tyngden dei har blitt tildelt av folket gjennom eit demokratisk val til å forhandle seg fram til ei regjering, som så skal fremje forslag til Stortinget, der alle dei 8 partia igjen får bruke sin tildelte tyngde til å påverke desse sakene. Dette er jo definisjonen på eit demokrati.

Det er meir betenkeleg med såkalla "demokrati" der ein part ha over 50% oppslutning for å kunne styre, slik det er i mange andre land, til dømes Tyskland der dette er høgaktuelt nett no. Her blir dei (i verste fall) 49,9 prosenta som stemte imot totalt overkøyrd i 4 år, utan nokon som helst moglegheit til å påverke. Er det eit betre alternativ?

Det som er enda verre er at de borgerlige fikk flest stemmer ved valget i 2005 og i 2009 men fortsatt måtte Norge finne seg i 8år med rødgrønt grunnet ett skeivt valgsystem.

Skrevet

Det som er enda verre er at de borgerlige fikk flest stemmer ved valget i 2005 og i 2009 men fortsatt måtte Norge finne seg i 8år med rødgrønt grunnet ett skeivt valgsystem.

Du mister jo heile poenget med mitt innlegg.

Når det gjeld representantfordelinga frå dei ulike fylka, er det òg ein del av det demokratiske med det norske valsystemet. Det sikrar at ein stemme i Finnmark òg gjeld, sjølv om du ikkje stemmer det same som fleirtalet i fylket. Skulle Finnmark kun få sende forholdsmessig mange representantar etter innbyggjartal, ville det neppe blitt mykje meir enn ein representant derifrå (eg har ikkje innbyggjartalet i Finnmark i hovudet). Då kjem vi borti same problemet att, det eine partiet som får flest stemmer får denne representanten, medan dei som stemmer på andre parti har kasta vekk stemmen sin. Får t.d. AP 30% og dei andre sju 10% kvar, blir 70% av stemmene utan verdi.

Ein kan sjølvsagt sluke overskriftene i VG og meine at dette er eit demokratisk problem, men det er det ikkje. Dette systemet er det vel òg 100% einigheit om i Stortinget (kanskje med unntak av FrP dei dagane VG skriv om dette).

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...