Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Har noen av dere tips til trekksele til Mopsene?

Jeg går jo endel båndturer i skauen, og de drar og styrer oppover fjellet, og jeg må jo begrense dragingen siden jeg ikke har funnet "den perfekte sele" til noen av de (har flere forskjellige)

Så, noen tips til sele hvor hundene kan trekke når jeg har de i magebelte uten å robbe meg fullstendig?(seleverkstedet skulle ha minst 700 kr for en sele, det blir for dyrt når jeg skal ha fire stk)

så, noen tips?

Edit: endret ett ord.

Endret av Synnøve
Skrevet

Bjørkis syr etter mål vet jeg, og jeg tror også de syr til dmå hunder. Jeg har selv akkurat bestilt sele nr 3 derfra, så jeg er godt fornøyd :)

Prismessig ligger de på ca 350 sv. kr.

Skrevet

Nomesele er vell ikke det beste med tanke på hvor bratt vinkel det blir på linen mellom hundene og deg når de er så små. Og det nest beste da blir vell en halvnome av god kvalitet, men litt usikker på hvordan trekkpunktet blir der også.

  • Like 2
Skrevet

Norsk hundeutstyr har billige seler, halvnome blir det vel. De syr på mål og. Han er vel på alle store utstillinger, så går jo an å ta turen å prøve der om de selene virker interessante.

Bruker de på alle DPene, veldig fornøyd med dem.

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Bjørkis kunne ikke lage, de mente mopsene var for små og korte til at det ble bra..

Så regner med at siden de ikke kunne sy på mål, så finnes det vel ikke noe som er godt nok =/

Skrevet

Ville satset på halvnome ala norsk hundeutstyr jeg altså. De har størrelser helt ned i chihuahua, så vil ikke tro de har noe problem med å evt sy til mops dersom de ikke passer noen standard (noe de gjerne ikke gjør, kraftig nakke og kort kropp).

Ellers så har yukon en regulerbar trekksele, som kan stilles veldig mye. Den går det evt an å prøve? :)

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

Den fleece-selen fra trixie kunne kanskje vært noe? Det er jo riktignok ingen trekksele, men virker jo som det ikke er laget noe som fungerer optimalt uansett, samt at den har utforming som en halvnome sånn cirkus. Den ligger lenger ned på ryggen enn mange andre seler, og er godt polstret i front. Den er heller ikke dyr, betalte vel omtrent 150 på ebay for Casper sin, en i mopsestørrelse er sikkert nesten gratis :) Husk at om hundene passer i mer enn en størrelse, skal du ta den minste av disse som er innenfor, ellers kan den bli for stor i front.

  • Like 1
Skrevet

Den fleece-selen fra trixie kunne kanskje vært noe? Det er jo riktignok ingen trekksele, men virker jo som det ikke er laget noe som fungerer optimalt uansett, samt at den har utforming som en halvnome sånn cirkus. Den ligger lenger ned på ryggen enn mange andre seler, og er godt polstret i front. Den er heller ikke dyr, betalte vel omtrent 150 på ebay for Casper sin, en i mopsestørrelse er sikkert nesten gratis :) Husk at om hundene passer i mer enn en størrelse, skal du ta den minste av disse som er innenfor, ellers kan den bli for stor i front.

Lyst å linke meg til en? siden jeg er stein dum når det kommer til å lete etter ting på nett :lol:

Skrevet

Har noe som ligner, men er dessverre for liten hodeåpning på de.. baah! :P

forskjellige merker har oftest forskjellige størrelser og utforminger på selene sine så dra rundt og prøv forskjellige.
Skrevet

Hector prøvde Ludvig sin sele fra Biltema (av alle steder), og jeg syns i grunn den passet veldig bra :ahappy: Koster jo bare 79.- så er jo verdt å prøve! Stakkars Hector måtte prøve alt av "voksenutstyret" til Ludvig sist han var her, haha :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...