Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Har noen av dere tips til trekksele til Mopsene?

Jeg går jo endel båndturer i skauen, og de drar og styrer oppover fjellet, og jeg må jo begrense dragingen siden jeg ikke har funnet "den perfekte sele" til noen av de (har flere forskjellige)

Så, noen tips til sele hvor hundene kan trekke når jeg har de i magebelte uten å robbe meg fullstendig?(seleverkstedet skulle ha minst 700 kr for en sele, det blir for dyrt når jeg skal ha fire stk)

så, noen tips?

Edit: endret ett ord.

Endret av Synnøve
Skrevet

Bjørkis syr etter mål vet jeg, og jeg tror også de syr til dmå hunder. Jeg har selv akkurat bestilt sele nr 3 derfra, så jeg er godt fornøyd :)

Prismessig ligger de på ca 350 sv. kr.

Skrevet

Nomesele er vell ikke det beste med tanke på hvor bratt vinkel det blir på linen mellom hundene og deg når de er så små. Og det nest beste da blir vell en halvnome av god kvalitet, men litt usikker på hvordan trekkpunktet blir der også.

  • Like 2
Skrevet

Norsk hundeutstyr har billige seler, halvnome blir det vel. De syr på mål og. Han er vel på alle store utstillinger, så går jo an å ta turen å prøve der om de selene virker interessante.

Bruker de på alle DPene, veldig fornøyd med dem.

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Bjørkis kunne ikke lage, de mente mopsene var for små og korte til at det ble bra..

Så regner med at siden de ikke kunne sy på mål, så finnes det vel ikke noe som er godt nok =/

Skrevet

Ville satset på halvnome ala norsk hundeutstyr jeg altså. De har størrelser helt ned i chihuahua, så vil ikke tro de har noe problem med å evt sy til mops dersom de ikke passer noen standard (noe de gjerne ikke gjør, kraftig nakke og kort kropp).

Ellers så har yukon en regulerbar trekksele, som kan stilles veldig mye. Den går det evt an å prøve? :)

  • Like 1
  • 3 weeks later...
Skrevet

Den fleece-selen fra trixie kunne kanskje vært noe? Det er jo riktignok ingen trekksele, men virker jo som det ikke er laget noe som fungerer optimalt uansett, samt at den har utforming som en halvnome sånn cirkus. Den ligger lenger ned på ryggen enn mange andre seler, og er godt polstret i front. Den er heller ikke dyr, betalte vel omtrent 150 på ebay for Casper sin, en i mopsestørrelse er sikkert nesten gratis :) Husk at om hundene passer i mer enn en størrelse, skal du ta den minste av disse som er innenfor, ellers kan den bli for stor i front.

  • Like 1
Skrevet

Den fleece-selen fra trixie kunne kanskje vært noe? Det er jo riktignok ingen trekksele, men virker jo som det ikke er laget noe som fungerer optimalt uansett, samt at den har utforming som en halvnome sånn cirkus. Den ligger lenger ned på ryggen enn mange andre seler, og er godt polstret i front. Den er heller ikke dyr, betalte vel omtrent 150 på ebay for Casper sin, en i mopsestørrelse er sikkert nesten gratis :) Husk at om hundene passer i mer enn en størrelse, skal du ta den minste av disse som er innenfor, ellers kan den bli for stor i front.

Lyst å linke meg til en? siden jeg er stein dum når det kommer til å lete etter ting på nett :lol:

Skrevet

Har noe som ligner, men er dessverre for liten hodeåpning på de.. baah! :P

forskjellige merker har oftest forskjellige størrelser og utforminger på selene sine så dra rundt og prøv forskjellige.
Skrevet

Hector prøvde Ludvig sin sele fra Biltema (av alle steder), og jeg syns i grunn den passet veldig bra :ahappy: Koster jo bare 79.- så er jo verdt å prøve! Stakkars Hector måtte prøve alt av "voksenutstyret" til Ludvig sist han var her, haha :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...