Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Avledet av denne tråden så lurer jeg på hva slags kleskode som gjelder på vinnerutstillinger.

Bør man dresse seg mer opp siden det er gjevere titler å sloss om? Eller spiller det ingen rolle?

Og hva er pent - overdresset - too casual....?

Normalt stiller jeg i bukse og tynn genser og joggesko da jeg må kunne løpe.

Jeg skal som sikkert flere av dere til trippelen i Finland i desember og lurer på om jeg bør handle inn litt andre klær.

Skrevet

Stilte på dogs4all, litt penere kledd enn normalt. Syns i grunn det var totalt bortkasta, for det er ikke lett å løpe i skjørt :P. Så her blir det kanskje en fin jeans og ei fin skjorte eller dressjakke neste gang.

Jeg er av den oppfatningen av at det er bikkja som skal dømmes, og da skal ikke eieren være kledd på en sånn måte som tar oppmerksomheten bort i fra bikkja, enten man er veldig pent kledd, eller motsatt.

  • Like 1
Skrevet

Her må jeg følge med... På meg, som er helt ny på det med å stille, så har jeg inntrykk av ut i fra hva jeg leser her på sonen, at man stiller i akkurat det som passer en? Og hva man tar på seg er litt rasebetinget? Hahaha... Leste jo tråden du linket til:)

Selv er jeg nysgjerrig på hvordan man kler seg uavhengig av hva slags hund man har og hva slags hundemiljø man vanker i/er tilknyttet til.

Om jeg skulle tenkt ut et antrekk helt på egen hånd til min første visning i desember i Letohallen, så tror jeg at jeg hadde valgt en dressbukse (grå, siden jeg har svart hund), og hvit skjorte til. Eller så kunne jeg sett for meg en fresh turbukse type Norrønna med friske detaljer, en topp med korte eller lange ermer og en matchende vest til buksa. Eller en jakke av et slag...?

Skrevet

Følger med her jeg. Vi skal jo stille på samme trippelutstilling med omtrent samme type rase :)

Jeg tror jeg skal driste meg til å stille i skjørt for første gang på denne utstillingen, med mindre det vil se helt merkelig ut med mine pinneben :P

Skrevet

Neeh...

Stiller i dress / drakt, eller skjørt og bluse om det er svinvarmt, uansett hvor stor utstillinga er.

Kan til nøds ha en jakke eller kåpe over om det er surt og regn og vi stiller ute.

Liker å kle meg pent, og har ikke så mange andre anledninger til å gjøre det... :D

  • Like 3
Skrevet

Jeg personlig liker å pynte meg litt til alle utstillinger, men jeg ser ofte innad mopsmiljøet at vi pynter oss mer til NV utstilling.

Hvordan jeg ser på det: Ta på deg noe du føler deg vel i og som du ikke skjemmes av om du blir tatt bilder av ;)

Skrevet

Nja, kanskje litt, men egentlig ikke. Stiller i drakt uansett. Men jeg kan kanskje dra til med den fineste drakten på en litt større utstilling. Så lenge man ser pen og ren ut, syns jeg man kan gå slik som man selv vil :) Det er jo klart mer stas over en større utstilling.

Skrevet

Nei, jeg skiller mellom vær/føre og valp/voksen.

Er det ute med regn og kaldt så putter jeg på meg bukse/jakke/regnklær etter det, evt skjørt om det er pent vær.

Jeg har vært i gruppen i regnbukse og regnjakke. Man bli jo ikke dum selv om man liker kle seg pent :P Begge de bildene er tatt på to forsjellige int.utstillinger.

544596_10151891174865072_1575392367_n.jp

311066_10150821916310072_666615828_n.jpg

Med valp ofte bukse, pga de er hoppi-di-sprett og man mann må gjerne bøye og tøye mye mer enn de voksene trente hundene. Og jeg har ikke lyst på valp under skjørt jeg *ler*

295412_10152462205195072_1031255028_n.jp

Så svaret er nei, jeg skiller ikke mellom store og små utstillinger. Går i det jeg har lyst til å gå i den dagen :)

Skrevet

Jeg skiller - det jeg hadde på meg i Nesbyen i dag synes jeg blir for casual for Europavinneren i august, for eksempel.

I dag hadde jeg på meg lyserosa jeans, fordi det var meldt drittvær (altså lå skjørtet igjen hjemme) og det er en fin kontrastfarge for å framheve hunden uten at det skriker neon av meg.

Jeg stiller veldig ofte i skjørt, både fordi jeg har få bukser jeg synes er passende på alle måter, og fordi jeg liker å pynte meg såpass. Når en bruker mye av tiden ellers i turbukser og dassebukser, er det hyggelig å kunne shine seg selv opp, når en stiller en nystelt hund for en pent kledd dommer.

Selv om det er fire uker fram, har jeg allerede begynt å tenke på hva jeg skal ha på meg på de tre utstillingene i Sveits (Europavinner, internasjonal utstilling og rasespesial) - også fordi jeg vil forsøke å pakke økonomisk, så ikke Jeanette og jeg må leie tilhenger til garderoben vår :D

Jeg liker klær jeg kan bevege meg i uten å være redd for å spjære buksebaken eller avsløre cup-størrelsen, jeg skal kunne løpe og stå og bøye meg i de. De skal ikke skjule hunden (med mindre det er noe en vil skjule...), de skal ikke ta oppmerksomheten fra hunden, og de skal tåle både sikkel, pels, poteavtrykk, jordbærsyltetøy og grønske. Fikser ikke klærne en runde på 40-60 grader i vaskemaskina, blir det igjen i butikken.

Skrevet

Jeg kler meg vel ganske likt til alle utstillinger, liker å bruke drakt. Men det har hendt at jeg har gått i jeans på mindre utstillinger og det gjør jeg nok ikke på f.eks NV.

Skrevet

Hmmm... det er jo en bitteliten sjanse for at man skal inn i BIS veteran på noen av trippeldagene og da burde man vel kanskje stæsje seg litt eller...? Føler kanskje jeans og bluse da er litt for hverdagslig...?

Skrevet

Hmmm... det er jo en bitteliten sjanse for at man skal inn i BIS veteran på noen av trippeldagene og da burde man vel kanskje stæsje seg litt eller...? Føler kanskje jeans og bluse da er litt for hverdagslig...?

Jeg hadde nok gjort det på den arenaen ja, om du bytter ut dongrien med en dressbukse feks så skal det nødvendigvis ikke sp mye mer til :) Lykke til på utstillingen!

Skrevet

Jeg kler meg stort sett bare fint på utstillinger jeg :lol:

Forrige gang stilte jeg i en plain blå kjole, uten utrigning og ikke noe kort. Den var behagelig å kommer nok til å bli brukt så lenge været tillater det.

993350_10152369840031549_107564616_n.jpg

  • Like 2
Skrevet

Jeg kler meg stort sett bare fint på utstillinger jeg :lol:

Forrige gang stilte jeg i en plain blå kjole, uten utrigning og ikke noe kort. Den var behagelig å kommer nok til å bli brukt så lenge været tillater det.

993350_10152369840031549_107564616_n.jpg

Den var veldig fin til deg. :)

  • Like 1
Skrevet

Hmmm... det er jo en bitteliten sjanse for at man skal inn i BIS veteran på noen av trippeldagene og da burde man vel kanskje stæsje seg litt eller...? Føler kanskje jeans og bluse da er litt for hverdagslig...?

Litt på siden, men på NKK Hamar i fjor høst så stilte jeg i olabukse og grønn fleecejakke. Det føltes litt vel casual når vi skulle i BIG gruppa .. Så jeg tror nok at jeg på neste NKK utstillinger velger noe litt finere, eller har en dressjakke

Dirk-4BIG.jpg

Skrevet

Litt på siden, men på NKK Hamar i fjor høst så stilte jeg i olabukse og grønn fleecejakke. Det føltes litt vel casual når vi skulle i BIG gruppa .. Så jeg tror nok at jeg på neste NKK utstillinger velger noe litt finere, eller har en dressjakke

Dirk-4BIG.jpg

Men den fargen på fleecejakka passet superfint til hunden! :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Men den fargen på fleecejakka passet superfint til hunden! :)

Tusen takk

Liker jakka veldig godt. Nå skal ikke Dirk stilles mer, så nå er det de orange/brune som skal stilles. Men kan hende jeg bruker den grønne "lykke" jakka uansett.

  • 9 years later...
Skrevet
På 8/4/2013 at 3:11 PM, Synnikken skrev:

Jeg personlig liker å pynte meg litt til alle utstillinger, men jeg ser ofte innad mopsmiljøet at vi pynter oss mer til NV utstilling.

 

Hvordan jeg ser på det: Ta på deg noe du føler deg vel i og som du ikke skjemmes av om du blir tatt bilder av ;)

Må kjoler ha en viss lengde på ermene? Regler for dette? :)

Skrevet (endret)
3 hours ago, Hundegod said:

Hei! Må man ha en viss lengde på ermer på kjoler eller kan de være kortermet?:)

Nei, du kan kle deg i det du vil! Jeg har sett alt fra de som ser ut som de kommer rett fra skogen med bruksbikkja si, schäferfolk med knallfarget t-skjorte og adidas treningsbukse til de som er stivpynta med dress og slips/drakt, kjoler og smykker etc. Både på NKK utstillinger og nasjonale utstillinger. 

I respekt for dommeren velger jeg personlig å kle meg i hele, rene klær, og hakket finere enn det jeg går i til hverdags. Om det betyr jeans og en pen topp eller kjole/skjørt og blazer etc varierer. 

EDIT; Eneste jeg kommer på som står i NKK sitt reglement er dette: "Det er ikke tillatt for utstiller under bedømmelse å bære klær o.l. med synlig kennelnavn."

Endret av Rocket

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...