Gå til innhold
Hundesonen.no

Grisehold i Norge


Recommended Posts

Guest Kåre Lise
Skrevet

Av det vi spiser mest her i landet vil jeg rangere slik:

1. Kylling

2. Gris

3. Kyr

4. Sau

Sistnevnte er ganske overlegen de tre foregående, mens førstnevnte er hinsides hva folk bør akseptere.

Da regner du ikke med all sau og lam som går tapt på beite antar jeg? For sau på beite ser jo riktig så idyllisk ut, men at bøndene ikke klarer holde orden på dyra sine og at nesten 10% bare går hen på beite spiller ingen rolle?

  • Svar 63
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ingen av fjøsene jeg har jobbet i (melk), har vært løsdriftsfjøs. Kyrne står fasttjoret. Grisefjøsene jeg har besøkt har vært sånn omtrent på linje med det første bildet til Lola. Og avfeie at Norge h

Vil bare nevne at i økologisk drift for kuer MÅ man ha løsdrift eller slippe ut alle kuene hver dag hele året. De skal ha utebeite hele sommerhalvåret. Økologiske kyllinger skal ha store uteområder me

Hvis folk bare var litt mer bevisste i butikken om hvor mye makt forbrukere har, så tror jeg alle dyr rundt om i verden hadde hatt det litt bedre. Men som regel er det bare prat når folk snakker om dy

Posted Images

Skrevet

Da regner du ikke med all sau og lam som går tapt på beite antar jeg? For sau på beite ser jo riktig så idyllisk ut, men at bøndene ikke klarer holde orden på dyra sine og at nesten 10% bare går hen på beite spiller ingen rolle?

Det er mye som kan forbedres her såklart, men - for å være helt ærlig - jeg vil heller ha litt større tap pga. rovdyr, ulendt terreng, og sykdom, enn dyr som står i sterile båser året rundt.

En helt annen sak, men samme tankegang: Jeg vil heller ha litt høyere skadestatistikker hos barn, enn barn som aldri får klatre i trær og knapt får bevege seg utenfor hagen og gårdsplassen.

  • Like 2
Skrevet

Som kjøtteter ble jeg dårlig av forholdene der og spiste ikke kjøtt på de tre årene jeg bodde der. Generelt, ikke bare grisehold. Mulig det kan se idyllisk ut på en solsinnsdag men England er faktisk ett vått land og de jeg så hadde det aldri tørrt for å nevne noe..

Jeg så aldri et sånt grise-jorde som ikke hadde rikelig med skur. Jeg sjekket såklart ikke om det var tørr halm i alle (og det er det neppe til enhver tid), men jeg likte det jeg så av grisehold der borte. Det er mulig jeg fikk et feilaktig inntrykk, jeg var ikke veldig mye borti faktisk gårdsdrift der, men jeg fikk inntrykk av at både kuer og griser er mye mer ute og har mye mer uteplass og utetid der enn her i Norge. De blir jo ikke begrenset av vinteren i særlig grad heller.

(Jeg påstår IKKE at England nødvendigvis er noe foregangsland på dyrevelferd, de har sine svin på skogen de også)

Skrevet

Sikker på at tjoring av kyr er ulovlig? Både onkel/tante(som nå heldigvis har bytta til sau) og alle i "bygden" deres har fastbundne kyr. Hele døgnet. Hele året, utenom ukene på beite om sommeren.

Nina: vet ikke hva du mener jeg har skrevet så mye feil om, men jeg hadde da virkelig gått ut ifra du kunne mer enn meg om gris, siden du faktisk går på skole, og er utplassert på en grisegård. Men du hevder andre her bare har bestemt seg for noe og ikke har noe kunnskap. Litt rart å si etter noen få kommentarer :)

Skrevet

Sikker på at tjoring av kyr er ulovlig? Både onkel/tante(som nå heldigvis har bytta til sau) og alle i "bygden" deres har fastbundne kyr. Hele døgnet. Hele året, utenom ukene på beite om sommeren.

Nina: vet ikke hva du mener jeg har skrevet så mye feil om, men jeg hadde da virkelig gått ut ifra du kunne mer enn meg om gris, siden du faktisk går på skole, og er utplassert på en grisegård. Men du hevder andre her bare har bestemt seg for noe og ikke har noe kunnskap. Litt rart å si etter noen få kommentarer :)

Får ikke til å dele quoten, men du har allerede fått to kilder på at kyr som står tjoret (i besetninger på under 35 kyr) må luftes minst to ganger i uken, helst daglig (og at de har krav på regelmessig mosjon).

Jeg synes ikke man viser imponerende mye kunnskap, når man legger ut ett bilde fra aftenposten, som er fra ett kanadisk grisefjøs og tatt i forbindelse med svineinfluensaen, og antyder at det er slik griser har det i Norge. Jeg mener ikke at kyr eller griser har det perfekt i Norge, det er stort sett alltid forbedringspotensiale uansett hva man driver med. Jeg er naturlig nok opptatt av dyrevelferd, men ofte synes jeg det er ett vanskelig tema å debattere, fordi folk baserer oppfatningene sine på følelser mer enn fakta. Det har kommet frem mye gode synspunkter i denne debatten, både på hva som er positivt og hva som er negativt ved norsk husdyrhold. Men man må faktisk forholde seg til at det skal være økonomisk lønnsomt å være bonde i Norge, noe som det for tiden svært sjeldent er. Man kan alltids ønske seg mer plass til dyrene (jeg er jo blitt skikkelig glad i flere av grisene og skulle ønske de hadde svære binger ute å kose seg i), men det må begrense seg litt av hva som faktisk økonomisk går ann. Om man lever som vegetarianer, og mener at vi ikke har behov for husdyrproduksjon, så respekterer jeg at man ikke føler at griser har det bra. Men for oss vanlige som spiser kjøtt så må vi enten akseptere at vi må betale flere ganger så mye for kjøttet vårt, eller at dyrene har det slik som de har det i dag (som antageligvis stort sett ligger på ett sted mellom bilde jeg la ut og Lola la ut). Så i stedet for å skrike ut om hvor fælt dyrene har det, så får man heller ta et stand hver gang man er og handler i butikken, og utelukkende kjøpe fra økologiske gårder hvor man vet med sikkerhet at dyrene har det bra.

Skrevet

Vil bare nevne at i økologisk drift for kuer MÅ man ha løsdrift eller slippe ut alle kuene hver dag hele året. De skal ha utebeite hele sommerhalvåret. Økologiske kyllinger skal ha store uteområder med vegetasjon. Økologiske griser skal få gå ute. Alle dyrene skal ha større områder enn i konvensjonell drift. Dere kan sikkert bla opp en haug med eksempler på at dyr har det grusomt i øko-drift, men som utdannet på området kan jeg i hvertfall forsikre om at reglene i fremmer velferd i større grad enn hva som er minstekravene ved konvensjonell drift. Det kan være en grei forsikring for forbrukerne om ikke annet.

Selv har vi har melkekuer i løsdrift siden midten av 90-tallet og det er svært vanlig med løsdrift på denne kanten. Helt siden år 2000 eller noe rundt der ble alle som bygger nye fjøs/pusser opp gamle fjøs pålagt å legge over til løsdrift.

  • Like 4
Skrevet

Nina, følelser og ikke fakta? Jeg har jobbet som avløser over flere år og gått jordbruksskole, og jeg er ikke videre imponert over norsk husdyrhold. Det er ikke bøndene sin feil alene. Så lenge vi spiser kjøtt har vi alle et ansvar og det er vanskelig å overleve økonomisk som bonde når kravene ikke står i stil til inntekten.

  • Like 2
Skrevet

Hvis folk bare var litt mer bevisste i butikken om hvor mye makt forbrukere har, så tror jeg alle dyr rundt om i verden hadde hatt det litt bedre. Men som regel er det bare prat når folk snakker om dyrevelferd, og pølse-pakka på tilbud er den som havner i kurven, uten videre tanke om hvordan den grisen levde sitt liv...

Her er et av våre sommerprosjekt, og årets juleribber. De har en stor hage å tusle rundt på, med bademuligheter og et lite hus. Liker å leke og løpe rundt omkring, og elsker en dusj i hageslangen!

post-11048-0-36779300-1374962659_thumb.j

  • Like 4
Skrevet

Forbrukere har makt ja, og forbrukere vil heller ha billig mat enn mat som har stått på utegang og fått økologisk mat.

Skrevet

Jeg kjøper alltid økologisk kjøtt utelukkende pga dyrevelferden (gir beng i at det er uten tilsetningsstoffer, og gir beng i økologiske grønnsaker, er kun dyrevelferden som betyr noe for meg), men jeg har jo råd til det, så da kan jeg ihvertfall gjøre mitt for å følge opp den siden så godt jeg kan.

Selv synes jeg Norge ikke er god nok på dyrevelferd generelt, vi kunne blitt så mye bedre og har råd til det også. Hadde det vært opp til meg, skulle det lages løsfdriftfjøs med luftegårder/utegang, romslige grisehus, også med utegang, hos alle melke/kjøttbønder på statens regning. Bønder som ikke hadde arealer til slik utegang skulle heller ikke ha lov å drive. Det ville ikke koste så sykt mye, vi er tross alt et lite land med meget god råd. (Man kunne tatt pengene som skal brukes til å bygge ut vei/jernbane. Pengene til vei/jernbane henter man isteden fra oljepengene utenfor handlingsregelen. Vei/jernbane må betraktes som investering i infrastruktur, hvilket vil være svært lønnsomt samfunnsmessig på sikt. Videre er ikke slik infrastruktur-utbyggelser inflasjonsdrivende heller såvidt jeg har forstått - så akkurat den regningen kunne gå utenfor handlingsregelen, men nå snakker jeg meg bort..)

Norske bønder blir hele tiden presset på pris med derpåfølgende krav om ekstrem produktivitet - man vil aldri kunne ivareta dyrevelferd når dyrehold industrialiseres hos oss. Husdyrene våre må fores om vinteren og holdes varme om vinteren, sånn sett har vi ikke natur-forutsetningene for å ha "vanlige" husdyr hvis vi ikke kan fravike effektivitetskravene som samfunnet stiller. Men det synes jeg vi skal. Fokus i lønnen til bønder bør være kvalitet, utelukkende kvalitet, fremfor kvantitet.

  • Like 4
Guest Gråtass
Skrevet

* Snip * masse fornuftig

TonjeM- nå er jeg skikkelig glad i deg altså, mer enn vanlig :-P !!!

Skrevet

Hva er kravene som gjør et kjøtt økologisk?

Melkekyr som får gå ut på vinterstid, er vel veldig utsatt for jurbetennelse?

Sent fra min iMobil med Tapatalk 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...