Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vet ikke helt hva jeg mener her jeg... Jeg forstår ikke oppførselen til hundeeier, som jeg oppfatter som provoserende på politiet om man leser artikkelen.

Alt ble liksom helt feil...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Skrevet

Hunder blir benyttet som våpen i usa, bevisst, så skjønner politiets handling

Det var jo også tydelig at eier ikke var ukjent med politiets prosedyrer, og satte hunden i bilen fordi han skulle konfronteres etter å ha drevet å filmet(?)

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Skrevet

Jeg fatter ikke hvorfor jeg er så dumm gang på gang og SER sånne videor.

Gjør jo vondt langt inn i ryggmargen.

For meg så er det hele en bagatell. (Altså det som fører til at hunden blir skutt, ikke AT hunden blir skutt)

Fyren provoserer, slenger ut noen bemerkninger om hvorfor det ikke var noen svarte politifolk der. Samtidig som han filmer.

Han får beskjed om å ta hunden i bilen, noe han gjør og stiller seg opp for de til og sette han i håndhjern.

Kunne de ikke bare bedt han forlate stedet med hund og bil?

Næ, syns ikke noe om det. Syns det er og overdramatisere noe voldsomt.

Skrevet

Man skal ikke glemme at dette er i USA hvor forholdene er helt anderledes enn her hjemme i Norge. Både når det kommer til hundehold/syn på hunder, hvordan politiet arbeider og ikke minst menneskene som lever i samfunnet generelt.

  • Like 1
Guest Kåre Lise
Skrevet

Kunne de ikke bare bedt han forlate stedet med hund og bil?

God ide, Nobels fredspris til deg. Alle med hund og bil skal slippe pågripelse, de kan jo bare forlate stedet.

facebook-like-icon.png

Skrevet

Himmel og hav. Lenge leve spydighet.

Gjorde fyren noe voldsomt?

Banket han noen?

Var han kranglete?

Nope, ikke ut ifra det jeg kan se. Så hvorfor lage så himle mye arbeid for seg selv, istedenfor å bare sende han avgårde.

NOE holdt de på med der ifra før, med tanke på førti tusen politibiler, så lenge da denne fyren ikke var trudende i sin atferd, fatter jeg ikke behovet for å fengsle fyren.

Og hvor i himlens navn skrev jeg at alle med hund og bil skal slippe pågripelse?

Herregud, les nå hva jeg skriver før du sprer om deg med spydigheter.

Skrevet

Altså, tabbe nr 1 er jo hundeieren selv som ikke SIKRER sin hund :icon_redface: Så gjør politiet tabbe nr 2 der de prøver å fange inn hunden, de prøver vell å ta tak i halsbånd 2-3 ganger og DA viser hunden aggressjon... Så skadeskyter de den, de burde i det minste ha truffet riktig! De kunne også ha latt eier fått muligheten til å fange inn hunden igjen...

Men hovedsaklig er dette eiers blemme og hunden må bøte med livet for dette... Trist og stygg video, skjønner ikke hvorfor jeg såg den :hmm: Men men... Politiet skulle ha vært utstyr med fangestav for dyr i sine biler, DET hadde vært noe! Slik som dyrepolitiet har, da kunne de fanget inn hunder lett og samtidig vært trygge for bitt fra hunden.

Sååh, USA i ett nøtteskall :|

Skrevet

At folk forstyrrer politiet i deres arbeid, er jo åpenbart et problem i Norge også, eller ihvertfall i Oslo, det var for litt siden en artikkel om at minimum bot for å forstyrre politiet i deres arbeid er 15.000 kr. Jeg må også si at den lille erfaringen jeg har med politi som ordensvakter i et forfylla sentrum, så syns jeg jo at 15.000 kr for å være atal mot politiet er helt greit. Det er merkelig hvor ****** frekke og ufine folk er mot politi som er ute og gjør en jobb. Jeg hadde ikke fiksa en sånn jobb, å måtte holde seg i ro mens folk slenger drit og trusler som om de fikk betalt for det. I en situasjon som allerede er farlig, er det nok neppe noe ålreit å ha sånne forstyrrende elementer rundt seg.

Hvorfor skyter de hunden på videoen du linket til, Meg? Jeg så ikke at det ble forklart noe sted hvorfor hunden ble avlivet. Da blir det litt vanskelig å si noe om hvor gal denne avgjørelsen var også, syns jeg. For alt vi veit, kan bikkja ha vært farlig.

Skrevet

Et kurs i hundespråk hadde kanskje ikke vært så dumt... Hunden er helt forvirret og veksler mellom å undersøke, dempe, trekke seg og angripe. Det stod ikke akkurat om liv for å si det sånn. Om hunden beit (vaskelig å se) var det et helt klart forsvarsbitt - dempe - snappe/glefse/bite - raskt trekke seg tilbake. Den situasjonen der burde de ha håndtert med mye større ro.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Et kurs i hundespråk hadde kanskje ikke vært så dumt... Hunden er helt forvirret og veksler mellom å undersøke, dempe, trekke seg og angripe. Det stod ikke akkurat om liv for å si det sånn. Om hunden beit (vaskelig å se) var det et helt klart forsvarsbitt - dempe - snappe/glefse/bite - raskt trekke seg tilbake. Den situasjonen der burde de ha håndtert med mye større ro.

Ja det er jo lett for oss som har holdt på med og holder på med hund i det daglige å si. Er ikke det å stille litt vel høye krav og forventinger til de som har og burde ha som fokus å gjøre jobben sin, ikke passe på bikkjene til folk. Tror heller ikke sånne kurs har så mye for seg for folk som ikke er interessert for og har erfaring med hund..

Skrevet

I følge forklaringa Justisia linket til, sier to naboer i tillegg til politimennene at hunden har vært aggressiv i forkant. Eieren har fått beskjed om å få kontroll på hunden sin, ved enten å ha den i bånd eller sette på den munnkurv. Det er naboen som fikk bundet hunden og festa den bak på pickup'en, ikke eieren.

Det er alltid eiers blemme når hunder blir skutt. Det er så enkelt som det. Hadde hunden vært under kontroll fra eiers siden sånn som den skulle, så ville det ikke vært noen grunn til å ringe politiet, og det hadde ikke vært noen grunn til at den ble skutt.

Skrevet

Det er også stor forskjell på å sitte og se på en video trygt og godt hjemme, der man kan se den så mange ganger man vil, enn å stå oppi det selv og skulle ta en avgjørelse på noen få sekunder...

  • Like 3
Skrevet

Etter å ha lest diverse kommentarer i forbindelse med at politiet skyter hunder, så har jeg sett at vi har veldig mange hundekyndige som hadde bare gjort sånn og litt slik og voila, så hadde hunden vært snill som et lam, fått bånd på seg og blitt tautet pent tilbake til eier. Og med slik lang stang med løkke på, hadde det hele gått enda bedre. Vi så jo hvor villig denne hunden var til å få den på seg, men selvsagt, bare snu seg med siden til, snakke roooooolig og dempe, så voila, hunden er fanget og alt er vel.

Tenk så enkelt ting hadde vært da. Ingen ville blitt skadet av hunder da, om man bare snudde ryggen til dem. Men, hun med schnauzeren som ble bitt av en stor blandingshund nå nylig, hun snudde jo ryggen til den. Men, hun ble bitt allikevel. Ah, nå skjønner jeg, hun gjorde jo den feilen at hun løftet opp hunden sin. Hadde hun ikke gjort det, hadde nok alt gått bra :)

  • Like 4
Skrevet

Det slår meg at i USA har de eget dyrepoliti (med politirettigheter) som er trent på å takle aggressive hunder. Når hunden stod bundet til bilen (fordi naboen hadde satt den der)- og dermed foreløpig sikret, hvorfor ikke kontakte kyndige folk? kan hende de ikke fantes i området der. Ikke vet jeg. Skulle hunden uansett avlives? Noen som har lest mer om den hendelsen?

Skrevet

Men hva er egentlig problemet med å skyte en aggressiv hund? Å skyte en hund er faktisk en human måte å avlive hunder på. Ofte mer humant enn å ta den til veterinær. Men folk reagerer følelsesmessig ved å se det, uten å tenke før de skriver.

Det er ikke uvanlig i jegermiljøer at gamle / og eller syke hunder skytes ute i terregnet. F eks den gamle fuglehunden som står i stand, og får ei kule bak øret. Det er en human måte å avlive på.

Skrevet

Men hva er egentlig problemet med å skyte en aggressiv hund? Å skyte en hund er faktisk en human måte å avlive hunder på. Ofte mer humant enn å ta den til veterinær. Men folk reagerer følelsesmessig ved å se det, uten å tenke før de skriver.

Hva er egentlig problemet med å skyte et aggressivt menneske? Det er faktisk en human måte å ta livet av mennesker på. Mer humant enn dødsstraff, which has been proven. Men folk reagerer jo så himla følelsesmessig så fort det er snakk om mennesker, og ikke disse puny, verdiløse dyrene som man overhodet ikke skal tilegne verdi, følelser eller individsrett.

Skrevet

Hva er egentlig problemet med å skyte et aggressivt menneske? Det er faktisk en human måte å ta livet av mennesker på. Mer humant enn dødsstraff, which has been proven. Men folk reagerer jo så himla følelsesmessig så fort det er snakk om mennesker, og ikke disse puny, verdiløse dyrene som man overhodet ikke skal tilegne verdi, følelser eller individsrett.

I min verden er det svært stor forskjell på et dyr og et menneske.

Skrevet

I min verden er det svært stor forskjell på et dyr og et menneske.

I min verden har alle levende individer individsrett, og dette lever jeg etter helt fint uten å være hverken veganer eller hippie. Uansett om du er afrikansk, amerikansk, homofil, heterofil, høyfjellsgorilla, rhesusape, pygmegeit eller meitemark er det ingen grunn til å ta noens liv uten å ha en klar mening bak det. "Bare fordi man kan" er ikke en klar mening. Å skyte en forvirra hund fordi du er en rimelig triggerhappy amerikansk politibetjent, går for meg innunder "gir ikke mening", annet enn mening fra den ubehagelige sannhet. Den med at når du har en pistol i hånda og blir livredd så bare skyter du, særlig på hva populærkulturen kaller "mindreverdige".

Skrevet

I min verden har alle levende individer individsrett, og dette lever jeg etter helt fint uten å være hverken veganer eller hippie. Uansett om du er afrikansk, amerikansk, homofil, heterofil, høyfjellsgorilla, rhesusape, pygmegeit eller meitemark er det ingen grunn til å ta noens liv uten å ha en klar mening bak det. "Bare fordi man kan" er ikke en klar mening. Å skyte en forvirra hund fordi du er en rimelig triggerhappy amerikansk politibetjent, går for meg innunder "gir ikke mening", annet enn mening fra den ubehagelige sannhet. Den med at når du har en pistol i hånda og blir livredd så bare skyter du, særlig på hva populærkulturen kaller "mindreverdige".

Man har vel så vidt jeg kan lese meg til i dette tilfelle hatt en "klar mening bak". Denne hunden har vel også vært noe mer en "forvirret"? Så vidt jeg kan lese meg til? Politiet her virker vel heller ikke særlig livredd? Tvert i mot så bruker de tid på oppdraget, før hunden skytes målbevisst og rolig.

Hvis det stemmer at hunden har utgjort en fare for andre folk og hunder, slik at den skal avlives, så synes jeg det er helt greit at den avlives slik som videoen vises. Er en sprøyte bedre enn et skudd?

Skrevet

Avlivningsmetode er ikke relevant, det er selve tapet av liv som er relevant for min del.

Ellers er det vel opp til øyet som ser :)

Skrevet

Avlivningsmetode er ikke relevant, det er selve tapet av liv som er relevant for min del.

Ellers er det vel opp til øyet som ser :)

Skal alle hunder reddes ? Og i tilfelle til hva?

Eller det det bedre at noen hunder avlives? (Og da tenker jeg selvsagt ikke på av medisinske grunner).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...