Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mitt spørsmål er ganske enkelt: vi skal kjøre oppover til vestlandet i morgen. Turen tar ca 7 timer. Det jeg da lurer på er om hunden skal/bør få et fullt måltid før vi drar, og i tilfelle, hvor lenge før? Eller, hva med å gi han et måltid (kanskje et mindre) underveis når magen hans har vendt seg til turen? Hva mener dere? Spørsmålet er mest i henhold til bilsyke.

Skrevet

Vi pleier å følge vanlige rutiner når vi er på bilferie som ellers.

3 måltider om dagen.

Tur før vi kjører, små lufteturer under veis, samt en god tur midt på dagen.

Fungerer bra på våre hunder, og vi kjører ofte veeeeeeeldig langt når vi er på bilferie.

Dette med foring må du nesten se an hva som passer din hund.

Også i forhold til om den reagerer på bilkjøring?

Blir han bilsyk?

Om den ikke er vant til tidlig frokost, så er det jo kanskje like greit å gi litt utpå dagen.

  • Like 1
Skrevet

@husvarm Takk for svar. Han får 3 måltider per dag- begynt såvidt å gå over på 2. Han er 10 måneder. Reagerer ved å kaste opp hvis måltidet er ganske nærme før vi drar. Vet ikke hvordan det er om han får måltidet ett par timer før. Han har vært kun på 1 langtur siden vi hentet han i Bergen (vi bor på østlandet).

Tenkte kanskje at det kunne være en løsning å gi han et lite måltid en stund før vi drar, slik at magen ikke er helt tom? :)

Skrevet

Haha. trodde "husvarm," var et nick :icon_redface: Helt ny her i dag. Takk Hampus!

@KristinR- føler egentlig at det å ikke gi han noe passer han best. I så fall bare noe lite. Som sagt, han har tendens til å bli bilsyk, men håper det gir seg i løpet av turen siden vi nå skal kjøre ganske langt, og han får litt tid til å venne seg til bevegelsene.

Skrevet

Han har ikke vondt av å gå uten mat en dag heller, m det er slik at han blir bilsyk. Men ville gitt ham vann ofte underveis om han ikke har tilgang på det konstant, og mange luftepauser.

Skrevet

Blir han bilsyk hadde jeg ikke gitt mat før dere dro (ingen hunder tar skade av litt faste innimellom) men tilby han vann når dere stopper :)

Vi pleier å kjøre langt ofte, vi følger vanlig rutine alltid. Men ingen av mine blir bilsyke. Vi har kun et par luftepauser, men de får alltid tilbud om vann når vi stopper.

Skrevet

Jeg gir ikke mat før vi skal ut på lang biltur. Men da får han uansett med en gang vi kommer frem. Ikke alltid han spiser da heller, da han er småspist. Men han blir i hvert fall tilbudt mat :)

Skrevet

Hund er som ulv. De er egentlig konstruert for å gå perioeder uten mat. Så det å ikke gi mat på selve turen skulle kanskje være det beste. Ulver kan gå dagevis uten mat, når de har tilgang til mat spiser de mye. Mange hunder kan spise masse hvis man ikke begrenser mattilgangen. NB. Jeg er ingen hundeekspert.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...