Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Siri og jeg delte video av en briard og en schæfer som gjeter i Akkurat nå tråden, og så tenkte jeg at kanskje flere hadde lyst til å se, og kanskje flere har videoer å vise frem av andre raser enn border collie

Her må dere ha på lyd, så hører dere hvor ekstremt lydhør denne schæferen er. Han er en lykkelig hund på jobb :wub:

  • Like 1
Skrevet

Det er så gøy å se andre raser gjete! :D Når jeg skal ha schæfer om noen år skal den definitivt prøves på sau, og nå som svigers kanskje skal ha ser berner sennen så skal jeg kanskje prøve den også! Tenk å lunte med en berner etter sauen ned fra fjellet! :D *drømmer*

  • Like 1
Skrevet

Det er så gøy å se andre raser gjete! :D Når jeg skal ha schæfer om noen år skal den definitivt prøves på sau, og nå som svigers kanskje skal ha ser berner sennen så skal jeg kanskje prøve den også! Tenk å lunte med en berner etter sauen ned fra fjellet! :D *drømmer*

I Nederland er det en berneroppdretter som bruker sin flokk til å gjete storfeet, og de er i daglig drift på gården.

Ellers vet jeg at entlebucheren brukes mer utstrakt om en tenker rase, og jeg har sett bilder av appenzeller som har psykisk kontroll på en vill steinbukk i fjellet. I USA og England er jo da også entlebucher og appenzeller i herding-group, mens berner og grosser er i working-group.

Men du må fortelle om bernergjetingerfaringene om/når du kommer så langt! Jeg kan ikke påstå at jeg har sett så mye til gjeterinstinkt i mine, men opprinnelig var jo berneren en sveitsisk gårdspotet på lavlandet, og ble brukt til det bonden trengte. Den var god trekk-kraft og vokteremne, men trengte de noe annet så fikk hunden bare være det også.

  • Like 1
Skrevet

Har en tante som gjeter med sin beuceron, vi skal på kurs sammen i slutten av juni - skal se om jeg får filmet og/eller tatt bilder av de da :)

Er morro med andre gjetere enn de som vanligvis brukes!

Guest Jonna
Skrevet

Blaze sin første og eneste helg på sau

Gjeterhundprøve i Australia, her med WK. Eller Yard trial som det heter:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor ofte blir det valper sånn ca. Etter hver parring? Skjønner det er umulig å vite men sånn ca.    Vet at det ofte går tom også.
    • Så fin hun er gratulerer! Moro med sjelden rase. Har kun truffet 1 her i Trondheim jeg. 
    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...