Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg trenger litt synspunkter på hvor jeg bør ha hunden i bilen min:

Alternativ 1:

Baksetet med sikkerhetsbeltet.

Fordeller: Lettere kontakt med hunden.

Ulemper: Sliter på interiør og opptar sitteplasser.

Alternativ 2:
Bagasjerommet med sikkerhetsbelte (på motsat side av seteryggen)

Fordeler: Lettere få hunden inn og ut, lettere rengjøring, mindre slitasje på bilens interiør

Ulemper: Litt dumt med kollisjon bakfra da bagasjerommet er lite. Blir hunden stresset om den kan titte ut av bakruta til enhver tid? Klarer hunden å hoppe opp og inn i et bagasjerom som kun er ca 60cm dypt?

Bilen er en liten Subaru Justy 5dørs. Siden hunden blir "stor", ca 30kg+ har jeg ikke plass til skikkelig bur.

Hunden er en goldendoodle. (goldenreteriver/kongepuddel)

Hva bør jeg velge? og hva er best for hunden?

post-12179-0-51410100-1368523507.jpg

Skrevet

Har du ikke plass til et bilbur bakerst? Eller i baksetet? Hvor ofte brukes baksetet som sitteplass? Et godt festet bilbur er det tryggeste. Jeg vet det finnes undersøkelser som viser at sikkerhetssele til hund ikke funker særlig bra, finner ikke link i farta.

Skrevet

Om bur virkelig ikke er et alternativ er det jo bra du bruker sele fremfor å ha hunden løs. Men anbefaler bur så fremt det er mulig (spesialtilpasset i vanskelige biler).

Skrevet

Om det er bare de to alternativene definitivt nr to, da flygende hunden mest sannsynlig gjør mindre personskade der i bagasjerommet enn rett bak sete.

Men, skriver under det Pippin&Symra skriver her, for ingen av løsningene er noe særlig gunstig om noe faktisk skjer..

Skrevet

Jeg hadde en justy før og plasserte flatten min i bur i baksetet. Det er overraskende enkelt å få bur inn i den bilen :P (enten i baksetet, eller ved å legge ned baksetene). Ellers er det plass til hunden i bagasjerommet også, min hadde ingen problemer med å hoppe inn der (han er en ganske stor flat hann).

Skrevet

Takk for svar alle sammen.

Baksetet:

Stort sett sitter det ingen andre passasjerere i baksetet, men jeg ønsker å ha plass til en der...Akuratt nå som hunden er voksende valp, bruker han 2 av 3 seter.

Bruv: Aha, det var supert å høre. Hva slags størrelse hadde du på buret du hadde i baksetet? Hvordan festet du det? Fikk du plass til andre passasjerere da?

Bagasjerommet:

Foreløpig har jeg ikke råd til spesiallaget bur. Men jeg skjønner at det hadde vært det beste...

Pleier hunder å bli stresset av å kunne titte igjennom bakruten hele tiden?

Skrevet

Takk for svar alle sammen.

Baksetet:

Stort sett sitter det ingen andre passasjerere i baksetet, men jeg ønsker å ha plass til en der...Akuratt nå som hunden er voksende valp, bruker han 2 av 3 seter.

Bruv: Aha, det var supert å høre. Hva slags størrelse hadde du på buret du hadde i baksetet? Hvordan festet du det? Fikk du plass til andre passasjerere da?

Bagasjerommet:

Foreløpig har jeg ikke råd til spesiallaget bur. Men jeg skjønner at det hadde vært det beste...

Pleier hunder å bli stresset av å kunne titte igjennom bakruten hele tiden?

Men hunden tar jo opp ett sete når den sitter i bagasjerommet også, fordi selen brukes?

Det varierer sikkert, mine kan titte ut bak og bryr seg ikke om det.

Skrevet

Det at hunden sitter bakerst med sele syns jeg er best, siden du da har baksetene ledig for passasjerer, hunden skitner ikke til setene og det blir ikke slitasje, og det er plass til bagasje der. Hunden står mer stødig bakerst, og ha et teppe så den kan ligge ned.

Skrevet

Takk for svar alle sammen.

Baksetet:

Stort sett sitter det ingen andre passasjerere i baksetet, men jeg ønsker å ha plass til en der...Akuratt nå som hunden er voksende valp, bruker han 2 av 3 seter.

Bruv: Aha, det var supert å høre. Hva slags størrelse hadde du på buret du hadde i baksetet? Hvordan festet du det? Fikk du plass til andre passasjerere da?

Jeg brukte stålbur (som jo ikke er ideelt, men bedre enn løs flat i bilen).. Tror målene er 60x90x105, det er et sånt standard stålbur som selges overalt. Det stod i spenn mellom baksetet og passasjersetet. Ellers går det vel an å kjøpe sånt gitter som sperrer mellom bagasjerommet og resten av bilen. Bagasjerommet er jo såpass lite at hunden ligger stødig der. :)

Skrevet

Jeg brukte stålbur (som jo ikke er ideelt, men bedre enn løs flat i bilen).. Tror målene er 60x90x105, det er et sånt standard stålbur som selges overalt. Det stod i spenn mellom baksetet og passasjersetet. Ellers går det vel an å kjøpe sånt gitter som sperrer mellom bagasjerommet og resten av bilen. Bagasjerommet er jo såpass lite at hunden ligger stødig der. :)

Det koster omtrent det samme for gitter som er egnet for bilen og spesialttilpasset bur. Kela lager bur til ca 2000kr. Mannen vet også å utnytte plassen, du kan dermed få et bur som bruker all plassen du har i bagasjerommet. Vips har du sikret både hund og passasjerer. Men selvom det ikke er verdens største kostnad, så er det veldig forståelig at man må sette seg ned å snu litt på kronene for å få råd.

Skrevet

Takk for mange innspill!

Jeg har kontaktet han som lager Kela burene nå, og prisen var ikke så galen om han får det til å passe bagasjerommet mitt. I mellomtiden bruker jeg bare sikkerhetsbelte og sela der i bagasjerommet.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...