Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen tips om valg av hunderase?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har bestemt meg for å skaffe meg en hund. Jeg er derrimot veldig usikker på hvilken rase jeg da skal velge. Jeg er født og oppvokst med hund, og det har vært schæfer og border collie. Vi har vært heldige med disse da de var veldig rolige. Schæferen husker jeg ikke så mye om, men Border Collien vår var egentlig bare en kosehund.

Jeg vil ha en hund som kan være aktiv, men også kople av når den er inne. Den må være lydig og lett trent, da jeg ønsker å bruke den på agility og lydighet. Jeg har også hest og det hadde vært fint om hunden kunne være med på rideturene uten å skulle "gjete" hesten.

En kort liste:

Lydig og lett lært

Aktiv (agility og lange turer)

Vennlig ovenfor andre hunder/dyr

Dette er da første gangen jeg skaffer meg en egen hund, og jeg vet også at selv om de flest innen en rase er slik og slik så kommer det ann på individet og treningen bak. Jeg er også usikker på hvilket kjønn som lønner seg første gangen. Begge hunden jeg hadde før har vært hannhunder, men disse var det jo foreldrene mine som trent opp.

Skrevet

Du skriver ikke noe om f.eks. pelsstell og hvor mye aktivitet du kan gi hunden. Likevel vil jeg anbefale å kikke på Shetland sheepdog! Etter min erfaring kjempegreie hunder som er greie å ha løs, om det er viktig for deg, og jeg tror ikke det blir noe problem med hester, men kan jo ikke garantere noe. Er med på det meste, men krever ikke så veldig mye. Veldig godt egnet til både lydighet og agility. Er mange her inne som har mye mer erfaring med rasen enn meg, som sikkert kan fortelle mer! :)

Skrevet

Lit vanskelig å anbefale deg noe i grunn, kan du utdype mer av hva du ønsker i en hund? Gjerne litt mer om hvordan du ser for deg en typisk dag med hunden kommer til å bli?

Dalmantiner er jo en skikkelig hestehund, kanskje den kan være verdt å se på? Vet ikke hvor lett lærte de er, men skal jeg dømme ifra naboens bikkje virker de veldig lydige i hvert fall :)

Sheltie, Collie og Border Collie er jo også mye av i hestemiljøet samt en god del middels store blandings bikkjer, men med blandingsene vet du jo ikke nødvendigvis hva du får da.
Ellers ser jeg mer og mer av Lagotto Romagnolo i hestemiljøet faktisk, disse kan jo være allergivennlige også. (Vurderer faktisk en slik selv om det blir ny hund etter beaglen)

Ellers kan kanskje Dansk Svensk Gårdshund være noe? De er jo litt mindre igjen da, men virker som den går godt sammen med hest.

Har også inntrykk av at alle de nevnte rasene passer relativt godt til agility, spørs jo selvfølgelig hvilket nivå du vil ligge på om du skal konkurrere.

Skrevet

Jeg har veldig liten erfaring med sheltie, men en dame på stallen ved siden av meg har to stk og de er stadig vekk med så det må jo fungere bra.

Min sheltie oppfører seg ihvertfall helt greit i forhold til hest, men jeg har aldri hatt henne med på ridetur.

Agility er jo et sted der de fleste sheltier er i sitt ess, men det kan jo være litt lyd på dem, særlig når de har det så gøy som på agilitybanen. Hun jeg har er derimot omtrent helt tyst, men det er nok mye på oppdragelsen hun hadde hos forrige eier (jeg overtok henne for to måneder siden i en alder av fire år).

Skrevet

Du skriver ikke noe om f.eks. pelsstell og hvor mye aktivitet du kan gi hunden.

Å skulle drive med pelsstell et par- tre ganger i uka gjør ingen ting, men tror ikke jeg vil klare å måtte gjøre det grundig nesten vær dag. Allikevel tror jeg at jeg vil ha en langhåret hund. Når det gjelder aktivitet vil det være morgentur på ca. 30 min., og når jeg kommer hjem. Den kan også forhåpentligvis være med i stallen hvor den kan løpe løs og være med på tur i 1-1 1/2 time, og kveldstur. I tillegg kommer trening, lek og morro.

  • Like 1
Skrevet

Hvorfor ikke Border collie? :) Kan fint ri med en BC etter, elsker Agility og mange er flinke til lydighet, kan for det meste løpe løs på gården osv :) Lett lærte og fører orienterte! :)

Skrevet

Sheltie helt klart :)

Har aldri hatt med min i stall, eller jo kanskje et par ganger, men aldri ute på ridetur. Han har ikke reagert på hester. Topp til lydighet, kan det meste før du lærer de det egentlig ;) Agility er de topp til også, men vi har ikke gjort så mye av det.

Sosiale, og lett stelte hunder er de å..

Skrevet

Jeg ville tatt en kikk på pinscher :)
Hvor lettlærte de er er kanskje litt individbasert, men ellers synes jeg at de passer kriteriene dine bra.

Har ikke pinscher selv (har dvergpinscher), men har inntrykket av at de er en del enklere enn dp'en :)

Ta en kikk på Norsk Pinscherklubbs hjemmeside: http://www.norskpinscherklubb.no/

Besøk klubbens forum: http://norskpinscherklubb.norwegianforum.net/

Og søk opp gruppa Norsk Pinscherklubb på facebook for mere informasjon :)

*sakset avsnitt fra klubbens hjemmeside*

Pinscheren ble tidligere brukt som gårds- og vakthund. De fulgte sine eiere rundt på gården og løp ved siden av hest og vogn. Man oppdaget nokså fort at denne rasen gjerne fanger mus og rotter og dette ble de etter hvert også
spesialister på. Pinscheren har fortsatt mye av sitt vaktinstinkt intakt, men den er IKKE aggressiv. I dag brukes den som en god familiehund. Det er ikke mange pinschere i Norge, men antallet har steget kraftig de siste årene.

Skrevet
Hvorfor ikke Border collie? :) Kan fint ri med en BC etter, elsker Agility og mange er flinke til lydighet, kan for det meste løpe løs på gården osv :) Lett lærte og fører orienterte! :)
Den Border Collien vi hadde var snill og veldig kosete, men jeg har vært borti noen som er helt syke. Blokkerer for alt og skal bare gjete hele tiden... Det er overhode ikke noe jeg ønsker, men vil heller ha en hund som kan skru av også. Ellers er egentlig bc'en veldig fin.
Skrevet

Hva med Australian Shepherd? Vet av endel "heste aussier"

Ikke alle Aussier er like sosiale mot mennesker, men de blir som regel hva du gjør de til, og en som "vokser opp" i en stall vil som regel innordne seg etter det som skjer der. Du får den perfekte følgesvenn på rideturer og om du mener alvor med å trene lydighet/agility så vil den fint være rolig når den ikke er "på jobb"

Eller kanskje en (korthårs) Collie?

Skrevet
Den Border Collien vi hadde var snill og veldig kosete, men jeg har vært borti noen som er helt syke. Blokkerer for alt og skal bare gjete hele tiden... Det er overhode ikke noe jeg ønsker, men vil heller ha en hund som kan skru av også. Ellers er egentlig bc'en veldig fin.

Med trening så kan du kontrollere gjetingen, min BC kan gå på jordet sammen med sau og andre dyr uten å gjete, han er med i fjøset uten å gjete dem der og (dvs, han løper ikke rundt og jeg får kontakt med det samme jeg ønsker det, men han ligger å følger med på dyra) . Han får beskjed når det er tid for å jobbe, ellers får han beskjed om att han er "ferdig" eller "gå vekk". Men jeg skjønner hva du mener, på treninger så kan Caro være vanskelig å få kontakt med, han vill mye heller følge med på hva alle andre holder på med :P

Edit: Jeg har med Caro med på rideturer også, han gjeta litt i starten, men etter att jeg sa nei (endel ganger) har han nå lært at hester ikke skal gjetes, nå løper han foran :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...