Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen tips om valg av hunderase?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har bestemt meg for å skaffe meg en hund. Jeg er derrimot veldig usikker på hvilken rase jeg da skal velge. Jeg er født og oppvokst med hund, og det har vært schæfer og border collie. Vi har vært heldige med disse da de var veldig rolige. Schæferen husker jeg ikke så mye om, men Border Collien vår var egentlig bare en kosehund.

Jeg vil ha en hund som kan være aktiv, men også kople av når den er inne. Den må være lydig og lett trent, da jeg ønsker å bruke den på agility og lydighet. Jeg har også hest og det hadde vært fint om hunden kunne være med på rideturene uten å skulle "gjete" hesten.

En kort liste:

Lydig og lett lært

Aktiv (agility og lange turer)

Vennlig ovenfor andre hunder/dyr

Dette er da første gangen jeg skaffer meg en egen hund, og jeg vet også at selv om de flest innen en rase er slik og slik så kommer det ann på individet og treningen bak. Jeg er også usikker på hvilket kjønn som lønner seg første gangen. Begge hunden jeg hadde før har vært hannhunder, men disse var det jo foreldrene mine som trent opp.

Skrevet

Du skriver ikke noe om f.eks. pelsstell og hvor mye aktivitet du kan gi hunden. Likevel vil jeg anbefale å kikke på Shetland sheepdog! Etter min erfaring kjempegreie hunder som er greie å ha løs, om det er viktig for deg, og jeg tror ikke det blir noe problem med hester, men kan jo ikke garantere noe. Er med på det meste, men krever ikke så veldig mye. Veldig godt egnet til både lydighet og agility. Er mange her inne som har mye mer erfaring med rasen enn meg, som sikkert kan fortelle mer! :)

Skrevet

Lit vanskelig å anbefale deg noe i grunn, kan du utdype mer av hva du ønsker i en hund? Gjerne litt mer om hvordan du ser for deg en typisk dag med hunden kommer til å bli?

Dalmantiner er jo en skikkelig hestehund, kanskje den kan være verdt å se på? Vet ikke hvor lett lærte de er, men skal jeg dømme ifra naboens bikkje virker de veldig lydige i hvert fall :)

Sheltie, Collie og Border Collie er jo også mye av i hestemiljøet samt en god del middels store blandings bikkjer, men med blandingsene vet du jo ikke nødvendigvis hva du får da.
Ellers ser jeg mer og mer av Lagotto Romagnolo i hestemiljøet faktisk, disse kan jo være allergivennlige også. (Vurderer faktisk en slik selv om det blir ny hund etter beaglen)

Ellers kan kanskje Dansk Svensk Gårdshund være noe? De er jo litt mindre igjen da, men virker som den går godt sammen med hest.

Har også inntrykk av at alle de nevnte rasene passer relativt godt til agility, spørs jo selvfølgelig hvilket nivå du vil ligge på om du skal konkurrere.

Skrevet

Jeg har veldig liten erfaring med sheltie, men en dame på stallen ved siden av meg har to stk og de er stadig vekk med så det må jo fungere bra.

Min sheltie oppfører seg ihvertfall helt greit i forhold til hest, men jeg har aldri hatt henne med på ridetur.

Agility er jo et sted der de fleste sheltier er i sitt ess, men det kan jo være litt lyd på dem, særlig når de har det så gøy som på agilitybanen. Hun jeg har er derimot omtrent helt tyst, men det er nok mye på oppdragelsen hun hadde hos forrige eier (jeg overtok henne for to måneder siden i en alder av fire år).

Skrevet

Du skriver ikke noe om f.eks. pelsstell og hvor mye aktivitet du kan gi hunden.

Å skulle drive med pelsstell et par- tre ganger i uka gjør ingen ting, men tror ikke jeg vil klare å måtte gjøre det grundig nesten vær dag. Allikevel tror jeg at jeg vil ha en langhåret hund. Når det gjelder aktivitet vil det være morgentur på ca. 30 min., og når jeg kommer hjem. Den kan også forhåpentligvis være med i stallen hvor den kan løpe løs og være med på tur i 1-1 1/2 time, og kveldstur. I tillegg kommer trening, lek og morro.

  • Like 1
Skrevet

Hvorfor ikke Border collie? :) Kan fint ri med en BC etter, elsker Agility og mange er flinke til lydighet, kan for det meste løpe løs på gården osv :) Lett lærte og fører orienterte! :)

Skrevet

Sheltie helt klart :)

Har aldri hatt med min i stall, eller jo kanskje et par ganger, men aldri ute på ridetur. Han har ikke reagert på hester. Topp til lydighet, kan det meste før du lærer de det egentlig ;) Agility er de topp til også, men vi har ikke gjort så mye av det.

Sosiale, og lett stelte hunder er de å..

Skrevet

Jeg ville tatt en kikk på pinscher :)
Hvor lettlærte de er er kanskje litt individbasert, men ellers synes jeg at de passer kriteriene dine bra.

Har ikke pinscher selv (har dvergpinscher), men har inntrykket av at de er en del enklere enn dp'en :)

Ta en kikk på Norsk Pinscherklubbs hjemmeside: http://www.norskpinscherklubb.no/

Besøk klubbens forum: http://norskpinscherklubb.norwegianforum.net/

Og søk opp gruppa Norsk Pinscherklubb på facebook for mere informasjon :)

*sakset avsnitt fra klubbens hjemmeside*

Pinscheren ble tidligere brukt som gårds- og vakthund. De fulgte sine eiere rundt på gården og løp ved siden av hest og vogn. Man oppdaget nokså fort at denne rasen gjerne fanger mus og rotter og dette ble de etter hvert også
spesialister på. Pinscheren har fortsatt mye av sitt vaktinstinkt intakt, men den er IKKE aggressiv. I dag brukes den som en god familiehund. Det er ikke mange pinschere i Norge, men antallet har steget kraftig de siste årene.

Skrevet
Hvorfor ikke Border collie? :) Kan fint ri med en BC etter, elsker Agility og mange er flinke til lydighet, kan for det meste løpe løs på gården osv :) Lett lærte og fører orienterte! :)
Den Border Collien vi hadde var snill og veldig kosete, men jeg har vært borti noen som er helt syke. Blokkerer for alt og skal bare gjete hele tiden... Det er overhode ikke noe jeg ønsker, men vil heller ha en hund som kan skru av også. Ellers er egentlig bc'en veldig fin.
Skrevet

Hva med Australian Shepherd? Vet av endel "heste aussier"

Ikke alle Aussier er like sosiale mot mennesker, men de blir som regel hva du gjør de til, og en som "vokser opp" i en stall vil som regel innordne seg etter det som skjer der. Du får den perfekte følgesvenn på rideturer og om du mener alvor med å trene lydighet/agility så vil den fint være rolig når den ikke er "på jobb"

Eller kanskje en (korthårs) Collie?

Skrevet
Den Border Collien vi hadde var snill og veldig kosete, men jeg har vært borti noen som er helt syke. Blokkerer for alt og skal bare gjete hele tiden... Det er overhode ikke noe jeg ønsker, men vil heller ha en hund som kan skru av også. Ellers er egentlig bc'en veldig fin.

Med trening så kan du kontrollere gjetingen, min BC kan gå på jordet sammen med sau og andre dyr uten å gjete, han er med i fjøset uten å gjete dem der og (dvs, han løper ikke rundt og jeg får kontakt med det samme jeg ønsker det, men han ligger å følger med på dyra) . Han får beskjed når det er tid for å jobbe, ellers får han beskjed om att han er "ferdig" eller "gå vekk". Men jeg skjønner hva du mener, på treninger så kan Caro være vanskelig å få kontakt med, han vill mye heller følge med på hva alle andre holder på med :P

Edit: Jeg har med Caro med på rideturer også, han gjeta litt i starten, men etter att jeg sa nei (endel ganger) har han nå lært at hester ikke skal gjetes, nå løper han foran :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...