Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Korthårshunder røyter. Hvis hårene ikke falt av, hadde de vokst seg lange. Nakenhunder, strihårshunder og "ullhunder" røyter betydelig mindre enn andre raser.

Skrevet

Har ikke du laget rimelig mange rasevalg-tråder nå? Har du ikke kommet noe nærmere valget enda, du har jo fått mange tips og lange utredninger om diverse raser. Trodde du hadde landet på greyhound (?)

  • Like 2
Skrevet

Alle raser (utenom nakenhund) som ikke røyter har en del pelsstell, de må enten klippes eller nappes. Altså krøllete eller strihåret pels. Det er også disse som stort sett i noen særlig grad er allergivennlige. Alle korthårede hunder røyter, men det er klart at de som har tynn pels mister mindre hår enn de med tykk pels. Altså en labrador mister mer pels enn en greyhound for eksempel.

Skrevet

Burde man ikke se på mer enn bare røytinga? Kanskje en nakenhund ikke passer inn eller en puddel er helt feil på andre nivåer...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Guest Yellow
Skrevet
Mexikansk nakenhund! Kortere hår finner du ikke :ahappy:

Problemet er jo bare at TS såvidt jeg husker har laget tråder tidligere om at hunden er nødt til å måtte stå ute? eller "hundegårdshund", og vært vurdert fryktelig mange raser, så dette forvirrer meg veldig.

Men som nevnt, hunderaser som ikke røyter eller svært lite kreves det også mye pelsstell med, man får ikke både i pose og sekk.

Skrevet

Jeg vingler masse fram og tilbake når det gjelder rasevalg og hva jeg legger mest vekt på hos en hund. Jeg skjønner trådstarter veldig godt, jeg! Og hadde det eksistert en lang liste med korthåra hunder som ikke røyta, så hadde jeg helt sikkert valgt rase fra den!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...