Gå til innhold
Hundesonen.no

Bristende mentalitet hos kull - ta hunden ut av avl?


Ingridhw
 Share

Recommended Posts

Jeg er veldig nysgjerrig på hvor dere synes grensen går.
Mentaliteten til en hund kan jo i stor grad påvirkes av miljø, så derfor lurer jeg på "hvor mye som skal til" før dere ville tatt en hund ut av avl, pga bristende mentalitet hos avkom.

Jeg kan komme med et eksempel

Oppdrett av mellomstor bruks- og vokthund.

Tispa Embla blir paret med hannhunden Ask.

A-kull - 5 valper, ingen med "mental svikt"

B-kull benyttes samme hannhund.

4 hunder blir født. En hund avlives pga. temperament.

C-kullet har en annen far, Odin.

C-kullet har 7 valper, hvorav 3 har dårlig gemytt, 2 blir avlivet.

I D-kullet brukes Ask igjen.

Av 4 valper blir 1 avlivet pga. mentalitet.

Det er ca. 1,5 år mellom hvert kull.

Før paring av D-kullet er 2 hunder avlivet pga. mentalitet.

Så hvor stopper man? Er det i deres erfaring nesten tilfeldig hva slags gemytt valpene får? Har denne oppdretteren vært utrolig uheldig, eller uforsiktig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel strengt tatt umulig å si uten å vite mer om hva bristene består av osv. Og også hvordan tispa og tispas linjer er. Men personlig ville jeg nok tatt en vurdering etter c kullet (om man da ser fullstendig bort i fra at jeg syns 3 kull burde være nok på de aller fleste tisper uansett).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som du sier så er mye også miljø så uten og ha sett hunden og de som eier den osv så vil jeg ikke si så mye annet enn at med 2-3 hunder avlivet på omtrent like mange kull så hadde jeg iallefall tatt en grundig gjennomgang av mitt oppdrett. Sjekket linjer, sjekker om jeg selger valp til rett type folk, kanskje oppfordret til at MH blir tatt av både foreldre og avkom, slik at man får en beskrivelse av temperament osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man må jo vurdere litt.. Vet om flere hunder som har blitt avlivet pga bitt og skremmende oppførsel, som noen vil påstå er dårlig gemytt.. Hundene på sin side var knall gode hunder, men bare alt for mye for eierne sine..

Så spørsmålet er også hva som er årsaken til avlivningen og hva var den mentalebristen..

Men ser man en sammenhengende trend, og da ikke kan skylde på hannhundens gener, så selvfølgelig tar man hunden ut av avl..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

4 av 20 valper avlives pga dårlig gemytt og 5 av 20 har dårlig gemytt. Det er 1/4 del det. 25 % av denne hundens avkom med forskjellige fedre har dårlig gemytt, de fleste så dårlig at de må avlives.

Bortsett fra det er det umulig å si noe uten å vite noe om hva som menes med dårlig gemytt og hvordan resten av valpene er. Er dette "dårlige gemyttet" noe som finnes i resten av valpene også i mindre grad/uten å slå ut som "dårlig gemytt"?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 av 20 valper avlives pga dårlig gemytt og 5 av 20 har dårlig gemytt. Det er 1/4 del det. 25 % av denne hundens avkom med forskjellige fedre har dårlig gemytt, de fleste så dårlig at de må avlives.

Ask er far til tre kull

Odin til ett

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det eneste jeg vet er at hunden fra B-kullet som ble avlivet var pga. aggressivitet.

Den bet mennesker ved flere anledninger, også de i sin egen familie.

Tispa som ble brukt, var ikke aggressiv mot mennesker, men kunne sloss skikkelig med andre hunder.

Jeg er veldig enig i at det er merkelig å ha så mange kull på denne tispen. Kan også nevne at det er en lite vanlig rase i Norge.

MH-testing av kullene, etter 2 kull, hadde nok vært en god ide.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvordan kan man MH-teste valper? :P så vidt jeg vet biter veldig mange valper i det som går ann å få mellom kjevene..

eller menes det bite som i holde fast og bite til det blør liksom?


kom bare til å tenke på.. her på gården jeg er nå er det to jack russels gutter.. den ene er kastert. De er supersnille blitt og veldig glad i hverandre.. ligger ofte sammen og soler seg, og de leker sammen..
plutselig her i går, så klarer dem å hekte hverandre fast i leken,, og det utarter seg i at noe dyrisk kommer over dem.. de slapp hverandre rett og slett ikke.. vi måtte gripe inn, holdt fast i bakbena deres.. dasket og slå med leietau, klådde på kulene og prøvde alt for å få dem til å slippe taket.. de var tydelig helt forskrekka begge to av situasjonen.
men en time senere er de like gode venner igjen..
Noen som kan forklare hva som skjedde her? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvordan kan man MH-teste valper? :P så vidt jeg vet biter veldig mange valper i det som går ann å få mellom kjevene..

eller menes det bite som i holde fast og bite til det blør liksom?

kom bare til å tenke på.. her på gården jeg er nå er det to jack russels gutter.. den ene er kastert. De er supersnille blitt og veldig glad i hverandre.. ligger ofte sammen og soler seg, og de leker sammen..

plutselig her i går, så klarer dem å hekte hverandre fast i leken,, og det utarter seg i at noe dyrisk kommer over dem.. de slapp hverandre rett og slett ikke.. vi måtte gripe inn, holdt fast i bakbena deres.. dasket og slå med leietau, klådde på kulene og prøvde alt for å få dem til å slippe taket.. de var tydelig helt forskrekka begge to av situasjonen.

men en time senere er de like gode venner igjen..

Noen som kan forklare hva som skjedde her? :P

Skjønner godt det kan misforstås. :P

Hunden jeg kjente bet først et barn til blods når den var rundt 6 mnd gammel. Det ble ikke gjort noe med det fordi barnet prøvde å ta stjålet mat fra hunden. Den bet så et barn når den var litt over ett år gammel, da uten at det var mat i nærheten. Mens det ble diskutert om hunden skulle omplasseres bet den to personer til, og jeg vil si den rett og slett angrep en av dem.

Mente ikke å MH teste valper, men vente med tredje og fjerde kull til de første var MH-testet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For det første mener jeg fem kull på en tispe er i overkant. Med mindre tispa har noe ENORMT å tilføre rasen.

For min del hadde tispa blitt tatt ut av avl etter tredje kull, for etter kull 2 (siden det første var helt ok) ville jeg tenkt det kanskje var hannhunden (man vil jo gjerne holde på at det er andre enn egne hunder det feiler noe), men etter kull 3 så ville jeg tenkt det var tispa det var noe dritt med som hun gav videre til valpene.

Et femte kull på denne tispa: No way!

Desverre er det enkelte oppdrettere som ikke vil eller egner se feil noen steder. Alt er alle andres feil: valpekjøpere, hannhunden osv. Sjelden deres egen feil.,

Men, desverre, slike oppdrettere får man sjelden gjort noe med. Kjenner til litt ofr mange oppdrettere som legger all skyld på alle andre enn egne hunder og eget oppdrett, selv om alle tegn peker på at det ligger på oppdretters linjer ...

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
    • Jeg forer på 4 ulike typer tørrfor, som jeg varierer utfra andel Vom fra dag til dag. På vom alene får han steinhard avføring han uttrykker ubehag med å klemme ut og han begynte beite gress som om han var en hest da jeg ga for stor andel Vom. Ser ut som et rent instinkt han har for å regulere fordøyelsen. På tørrforene til stor valp fra Dilaq, Farmina, Happy Dog og Alpha Spirit har han kjempefin avføring. Små mengder, fast og passe tørr, lett å trykke ut, lett å plukke opp. På Eukanuba (fikk en sekk, ikke kjøpt den selv), der kommer det mengder av en konsistens som griser til gresset. Ideelt her også er max 1/2 Vom og resten tørrfor. De er alle forskjellige da 🤷🏼‍♀️ Edit: Angående råfor som treningsgodis: Jeg kjøpte en sånn silikon godbitpung med magnetlukking i toppen. En standard teskje står godt oppreist oppi den, så en slipper masse gris på hendene. Klarer seg med en serviett i lomma til det lille en får på seg innimellom, om en er litt klønete, som meg. Lett å vrenge og vaske. Fant den på Amazon UK. 
    • Var 50/50 som ikke fungerte så godt. Har nå gått over til kun tørrfor, ser ut som magen har stabilisert seg nå. Gir vom i blant. Fortsatt en del avføring, men det er vel naturlig med mer avføring av tørrfor enn vom?   Takk for innspill uansett!:)
    • Eddie har lagt inn søknad om å få de nusselige spanielørene erstattet med pønkråkk hanekam. I en alder av bare 6,5 mnd setter han seg heldigvis fortsatt ned som en jente når han tisser - og når han markerer, som han gjorde for første gang i dag. Det er stille før pubertetsstormen, men små vindkast kommer de mørke tordenskyene i forveien, og forsurer den prepubertale idyllen iblant.  I dag skulle jeg ha filma. Ikke første gangen en potensiell YouTube-million gikk i vasken. En av mitt livs store regrets er å ikke ha filma første gangen jeg ga chihuahuaen en hel roastbeefskive. Jeg kunne vært millionær, men har åpenbart ikke næringsvett. Glemte å filme i dag også. Ord er fattige, men kamera og power-PC til å redigere videoer på koster, så ord får klare seg. Unge Edeward har slitt en stund, med en indre kamp mellom nature og nurture. Fornuft og følelser. Det instinktive ressursforsvaret hans er så sterkt at han har store vansker med å få gjennomført sin egen vilje. På den ene siden vil han gjerne ha meg til å kaste lekene hans, fordi å jage etter dem er det aller, aller morsomste han vet, men han har ikke lyst til å gi dem fra seg. De er verdisaker for han. Han vet kognitivt at det er nødvendig å hande meg gjenstander for å få dem kastet, og han ELSKER å få dem kastet. Leker er ikke morsomme når de ligger i ro. Da er de bare potensiell moro. Litt som penger i banken. Det er selvsagt mer gøy å bruke penger enn å bare ha dem, men det føles godt å ha dem, og en er redd for å miste dem ved å bruke dem. På samme måte som jeg gjerne vil reise og shoppe og drikke frappuccino og spise ute, så vil han helst ha de lekene flyvende gjennom lufta og sprettende bortover bakken. Han ber meg kaste dem. Han maser om å få dem kastet. Lyser opp i euforisk livsglede når han ser at jeg er i ferd med å kaste. INGEN tvil om hva som er høydepunktene i livet hans, men han har en slags malplassert økonomisk sans, hvor han vokter lekene som om de kan forsvinne dersom han bruker dem. Ressursforsvaret hans er så sterkt at det er et handikap for ham. Den absurde kampen han kjemper hver gang han vil ha lekene kastet, men ikke har lyst til å gi dem fra seg. Kan ikke beskrives med ord. You had to be there, for jeg har ikke filma det.  Dette har ihvertfall pågått en stund nå. Den indre kampen mellom følelser og fornuft. Så, i dag.. Vi har fått nytt utstyr i posten. Grime og kortere bånd for å ferdes i folksomme miljøer. Grime fordi jeg liker være på den sikrere siden. Han begynner bli stor og tung og sterk. Den ene gangen han DRO i båndet for å hilse på storebror er ikke noe jeg ønsker reprise på. Han kan tydeligvis være virkelig sterk om han plutselig finner ut at han ikke vil høre på meg, så grime er en potensielt nødvendig sikkerhet. Det, og så har vi kjøpt kjettingbånd, fordi jeg liker tyngden. Hunden kjenner også at båndet er der. Det er bedre kontakt. Dessverre, som vanlig ved netthandel, har vi fått noe annet enn jeg trodde jeg bestilte. 50 cm var ikke lengden på kjettingen, men total lengde. Det der trenger tilvenning. Heldigvis har vi også fått oss et strikkbånd med såkalt trafikkhåndtak, som jeg tenkte det kunne være greit å koke frosken sakte med for å unngå at likheten med visse grupper i Pride-paraden blir for påfallende. Det holder liksom å kle seg i lakk og lær i offentligheten, vi trenger ikke lage et SM show også, mener jeg. Det er hva som trolig vil skje om vi legger ut på tur blant folk med det veldig, veldig korte kjettingbåndet der uten noen tilvenning, så her må trenes, det var planen for dagen.  For å senke potensielt stress før vi gikk avgårde i nabolaget, så skulle vi leke litt. Få på litt gode biokjemikalier. Erstatte kortisol med endorfiner. Når matmor er utstyrt med vom og tørrfisk på lomma er det nødvendig å leke før vi går avgårde, for å få ned forventningsstress. Biokjemien i dette ble forklart meg, men jeg er ikke stø nok på detaljene til å gjenfortelle korrekt. I grove trekk flommes han umiddelbart av dopamin fra forventning om belønning, så utløser det raskt en masse adrenalin og kortisol når forventningene ikke innfris fort nok (for ham). Han blir agitert og opplever en slags smerter, og mat som belønning får ikke dette stresset ned igjen. Lek derimot gjør. Fikk teorien forklart, sett det fungere i praksis. Å leke på tur fungerer fint på vanlig turbånd, men jeg vil ikke tilvenne ham at det går an å leke på så kort bånd. Ulike båndlengder har ulike regelverk for adferd. Derfor må vi leke før vi legger ut på en potensielt stressende treningstur med SM-lenke, mat i lommene og KRAV for å få den.  KRAV et noe Eddie har problemer med å forholde seg til. Han kunne vært kryssordløsningen på nøkkelordet assertive. Meningers mot og egen vilje. Tar det å bli stilt KRAV til som en trussel. Frosken må kokes sakte, ellers går den i maktkamp. Det fikk jeg bekreftet på den harde måten i dag ved å stille et urimelig krav for å starte leken: Jeg ba ham om utgangstilling.  Istedenfor fikk hele nabolaget konsert med Dickhead and The Pønk Råkk Assertiveness.  Til å begynne med ble jeg irritert. Han var så TEIT. Noe så ufattelig simpelt som å bare sette seg i utgangstilling for å få det han så inderlig intenst ville ha. Han hadde SÅ lyst på både leken og maten, men istedenfor å kjapt, enkelt og greit sette seg i utgangstilling som han VISSTE ville gi uttelling, så valgte han å kjefte meg huden full for å ha the audacity til å ikke bare gi ham hva han ville ha.  Jeg fikk omsider noe som liknet utgangstilling og han fikk umiddelbart leken sin kastet. Fløy avgårde som om han hadde sluppet fri fra Guantanamo. Gjorde meg klar til å belønne ham for levering, fordi middagen var en time på overtid. Favorittmaten. Han er vill etter Vom. Villig til å utstå både kloklipp og frisering i ansiktet så lenge det står Vom på hylla. Han har vanligvis INGEN selvrespekt når det lukter Vom i premie. Vanligvis.  Han slapp favorittleken et par meter fra levering. "Ta med!" responderte jeg, og så var ******* løs igjen. Ikke snakk om. Sikker på det tok mange minutter med utskjelling. Han synes jeg er en herskesyk HURPE med et sykt "behov" for å dominere. HVORFOR skulle han levere meg den leken for å få maten jeg hadde i hånden? "Herskesyke hurpe! Det der handler bare om å ydmyke meg! Ser jeg ut som undersåtten din? Den leken er MIN og den maten er også MIN! Vil du ha leken i hånden kan du plukke den opp selv!" Jeg endte med å plukke den opp selv. Han ble stille noen øyeblikk. Innså at han hadde tapt. Jeg hadde nå både leken og maten og han hadde bare stoltheten. Det gikk ikke mange sekunder før nederlaget ble erstattet med forventning om kast. - Link! Unge Eddies verden raste sammen igjen. Usikker på HVA som er problemet hans, for han går SÅ fint i utgangstilling for kjipe tørrforkuler, bare de er i hånden som lure. Han HAR gått FINT i utgangstilling med Vom på hylla og i vinduskarmen også. Hvorfor ikke nå? Hva er problemet? Svaret er et intenst autonomitetsbehov. Han ga så TEΙΤΕ liksom-nesten kreative alternativer til en faktisk utgangstilling, etter å ha gitt ham flere invitasjoner til å plassere seg riktig valgte jeg å gripe halsbåndet for å veilede ham ordentlig på plass - for å kunne rose og belønne. Verste overgrepet jeg kunne begått mot ham. Han strittet imot, og jeg ville ikke gi meg, så det utviklet seg til en brytekamp jeg til slutt vant ved hans surrender. Var han et menneske ville han HYLGRÅTT. Hikstet og hulket i bunnløs sorg over dette sjokkerende sviket. Var jeg ikke hans beste venn? Hva slags venn og partner GJØR noe sånt? Jeg kunne jo ikke gi meg, for jeg hadde faktisk lagt på et krav, og han trenger VITE at et krav er et KRAV og når det innfris, så blir det ALDRI problemer og ALLTID godt humør og belønning. Å la en nær pubertal riesenschnauzer få lov til å kjempe seg fri fra et (i utgangspunktet bare veiledende) grep i halsbåndet var 100% uaktuelt, samme hvor såret og sjokkert han var. Det ble til slutt en utgangstilling. Leken fikk jeg også levert i hånden, men ikke uten en psych kamp om hvem som bestemmer over ressursene. Ede er IKKE fornøyd med å måtte jobbe for mat og lek.  Tur ble det ikke, men en god latter ble det, fordi Ede er absurd sta. Håper jeg ser samme humoren i det når han begynner skape seg pga endret båndlengde. Fra 2-1 meter i første omgang, med bare korte partier på "trafikkhåndtak". Grime har vi prøvd på. Den sitter det litt lenger inne å gå hjemmefra med ennå. 
    • Hvis det funker med 50/50 kan du jo da bare fortsette med det. For helgeturer går det jo fint å ta med i kjølebag, det gjør ikke noe om det tiner så lenge det blir spist innen en dag eller to. Men ville prøvd forsiktig med et annet tørrfôr som er beregnet for valp.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...