Gå til innhold
Hundesonen.no

Bristende mentalitet hos kull - ta hunden ut av avl?


Ingridhw
 Share

Recommended Posts

Jeg er veldig nysgjerrig på hvor dere synes grensen går.
Mentaliteten til en hund kan jo i stor grad påvirkes av miljø, så derfor lurer jeg på "hvor mye som skal til" før dere ville tatt en hund ut av avl, pga bristende mentalitet hos avkom.

Jeg kan komme med et eksempel

Oppdrett av mellomstor bruks- og vokthund.

Tispa Embla blir paret med hannhunden Ask.

A-kull - 5 valper, ingen med "mental svikt"

B-kull benyttes samme hannhund.

4 hunder blir født. En hund avlives pga. temperament.

C-kullet har en annen far, Odin.

C-kullet har 7 valper, hvorav 3 har dårlig gemytt, 2 blir avlivet.

I D-kullet brukes Ask igjen.

Av 4 valper blir 1 avlivet pga. mentalitet.

Det er ca. 1,5 år mellom hvert kull.

Før paring av D-kullet er 2 hunder avlivet pga. mentalitet.

Så hvor stopper man? Er det i deres erfaring nesten tilfeldig hva slags gemytt valpene får? Har denne oppdretteren vært utrolig uheldig, eller uforsiktig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel strengt tatt umulig å si uten å vite mer om hva bristene består av osv. Og også hvordan tispa og tispas linjer er. Men personlig ville jeg nok tatt en vurdering etter c kullet (om man da ser fullstendig bort i fra at jeg syns 3 kull burde være nok på de aller fleste tisper uansett).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som du sier så er mye også miljø så uten og ha sett hunden og de som eier den osv så vil jeg ikke si så mye annet enn at med 2-3 hunder avlivet på omtrent like mange kull så hadde jeg iallefall tatt en grundig gjennomgang av mitt oppdrett. Sjekket linjer, sjekker om jeg selger valp til rett type folk, kanskje oppfordret til at MH blir tatt av både foreldre og avkom, slik at man får en beskrivelse av temperament osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man må jo vurdere litt.. Vet om flere hunder som har blitt avlivet pga bitt og skremmende oppførsel, som noen vil påstå er dårlig gemytt.. Hundene på sin side var knall gode hunder, men bare alt for mye for eierne sine..

Så spørsmålet er også hva som er årsaken til avlivningen og hva var den mentalebristen..

Men ser man en sammenhengende trend, og da ikke kan skylde på hannhundens gener, så selvfølgelig tar man hunden ut av avl..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

4 av 20 valper avlives pga dårlig gemytt og 5 av 20 har dårlig gemytt. Det er 1/4 del det. 25 % av denne hundens avkom med forskjellige fedre har dårlig gemytt, de fleste så dårlig at de må avlives.

Bortsett fra det er det umulig å si noe uten å vite noe om hva som menes med dårlig gemytt og hvordan resten av valpene er. Er dette "dårlige gemyttet" noe som finnes i resten av valpene også i mindre grad/uten å slå ut som "dårlig gemytt"?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 av 20 valper avlives pga dårlig gemytt og 5 av 20 har dårlig gemytt. Det er 1/4 del det. 25 % av denne hundens avkom med forskjellige fedre har dårlig gemytt, de fleste så dårlig at de må avlives.

Ask er far til tre kull

Odin til ett

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det eneste jeg vet er at hunden fra B-kullet som ble avlivet var pga. aggressivitet.

Den bet mennesker ved flere anledninger, også de i sin egen familie.

Tispa som ble brukt, var ikke aggressiv mot mennesker, men kunne sloss skikkelig med andre hunder.

Jeg er veldig enig i at det er merkelig å ha så mange kull på denne tispen. Kan også nevne at det er en lite vanlig rase i Norge.

MH-testing av kullene, etter 2 kull, hadde nok vært en god ide.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvordan kan man MH-teste valper? :P så vidt jeg vet biter veldig mange valper i det som går ann å få mellom kjevene..

eller menes det bite som i holde fast og bite til det blør liksom?


kom bare til å tenke på.. her på gården jeg er nå er det to jack russels gutter.. den ene er kastert. De er supersnille blitt og veldig glad i hverandre.. ligger ofte sammen og soler seg, og de leker sammen..
plutselig her i går, så klarer dem å hekte hverandre fast i leken,, og det utarter seg i at noe dyrisk kommer over dem.. de slapp hverandre rett og slett ikke.. vi måtte gripe inn, holdt fast i bakbena deres.. dasket og slå med leietau, klådde på kulene og prøvde alt for å få dem til å slippe taket.. de var tydelig helt forskrekka begge to av situasjonen.
men en time senere er de like gode venner igjen..
Noen som kan forklare hva som skjedde her? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvordan kan man MH-teste valper? :P så vidt jeg vet biter veldig mange valper i det som går ann å få mellom kjevene..

eller menes det bite som i holde fast og bite til det blør liksom?

kom bare til å tenke på.. her på gården jeg er nå er det to jack russels gutter.. den ene er kastert. De er supersnille blitt og veldig glad i hverandre.. ligger ofte sammen og soler seg, og de leker sammen..

plutselig her i går, så klarer dem å hekte hverandre fast i leken,, og det utarter seg i at noe dyrisk kommer over dem.. de slapp hverandre rett og slett ikke.. vi måtte gripe inn, holdt fast i bakbena deres.. dasket og slå med leietau, klådde på kulene og prøvde alt for å få dem til å slippe taket.. de var tydelig helt forskrekka begge to av situasjonen.

men en time senere er de like gode venner igjen..

Noen som kan forklare hva som skjedde her? :P

Skjønner godt det kan misforstås. :P

Hunden jeg kjente bet først et barn til blods når den var rundt 6 mnd gammel. Det ble ikke gjort noe med det fordi barnet prøvde å ta stjålet mat fra hunden. Den bet så et barn når den var litt over ett år gammel, da uten at det var mat i nærheten. Mens det ble diskutert om hunden skulle omplasseres bet den to personer til, og jeg vil si den rett og slett angrep en av dem.

Mente ikke å MH teste valper, men vente med tredje og fjerde kull til de første var MH-testet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For det første mener jeg fem kull på en tispe er i overkant. Med mindre tispa har noe ENORMT å tilføre rasen.

For min del hadde tispa blitt tatt ut av avl etter tredje kull, for etter kull 2 (siden det første var helt ok) ville jeg tenkt det kanskje var hannhunden (man vil jo gjerne holde på at det er andre enn egne hunder det feiler noe), men etter kull 3 så ville jeg tenkt det var tispa det var noe dritt med som hun gav videre til valpene.

Et femte kull på denne tispa: No way!

Desverre er det enkelte oppdrettere som ikke vil eller egner se feil noen steder. Alt er alle andres feil: valpekjøpere, hannhunden osv. Sjelden deres egen feil.,

Men, desverre, slike oppdrettere får man sjelden gjort noe med. Kjenner til litt ofr mange oppdrettere som legger all skyld på alle andre enn egne hunder og eget oppdrett, selv om alle tegn peker på at det ligger på oppdretters linjer ...

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da sitter jeg her og klyper meg i armen, fordi Edeward ga meg både utgangsstilling og flere meter med fot gjennom tre vendinger og flere stopp med sitt uten å ha forventninger om verken lek eller godis for det. Hadde ingenting fremme, og attituden hans tilsa at han gjorde det bare for interaksjonen og noe å gjøre sammen. Kanskje er metoden effektiv - han har begynt forbinde handlingen i seg selv med noe bra? Det er den faglige forklaringen. ..men ved å antropomorfisere kan det også ha vært for å belønne meg for å ha vært flink mams og servert ham rikelig med vom for å sitte pent og vente mens jeg kaster "apporten" - som jeg sliter med å kommunisere hvordan jeg ønsker levert. Det er vårt nye problem for tiden. Han blir forbanna fordi jeg ikke tar imot når han bare slipper den foran meg og begynner kjefte på meg fordi jeg krever å få den i hånden før jeg serverer noe. Vi har hatt mange sånne runder nå, og jeg forstod endelig at vi må tilbake noen skritt og trene på å holde apporten igjen. Gått altfor fort og klønete frem.  Ellers har Jokke kommet tilbake. Antar det er fordi testikkelen som ikke har kommet ned i pungen vokser i størrelse og er ukomfortabel der den sitter. På gjerdet om å fjerne den, fordi jeg er usikker på om jeg vil fjerne bare den ene som ikke har kommet ned, eller kastrere ham fullstendig. Har på følelsen av at den avgjørelsen blir tatt litt uti puberteten ^^ Det er vanskelig, altså. På den ene siden virker den ballen på feil sted ubehagelig for ham, og det er en fare for kreft i den. På den andre siden er kirurgi kirurgi. Fordi den har vært jojo, nede i pungen i perioder og ligget utenfor kanalen, i lysken, så er det stadig en sjanse for at den kommer helt ned. Da er det dumt å utsette ham for kirurgi unødvendig. Hormonene har flere effekter på helse og humør, er ikke bare der for forplantning. Noen av effektene vil en helst være foruten, men å fjerne dem kan også medføre uønskede helse- og adferdsendringer. En kan vel tilføre hormoner kunstig dersom det blir et problem. Et mindre onde enn testikkelkreft. ..men fjerne en eller begge, og når?  Antakelig er han 8 år og har fått en kreftdiagnose innen jeg klarer bestemme meg.   
    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...