Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har hatt en veldig avslappa dag i dag. Jeg har prøvd å lese litt til en prøve vi har på torsdag og hundene har heldigvis vært veldig hjelpsomme (les: avslappa) tross mangel på aktivitet.

Klokka "før fuglene fiser" våkner jeg opp og tenker at vi tar en time til på øyet. Kuma er enig

IMAG2648_zps43ac9993.jpg

Ca. klokka ni: Kuma synes det er på tide å komme seg ut på tur.

9_zpsecc83331.jpg

Klokka 10 og 11 koser vi oss i oppholdsvær i parken. Vi møtte ei britisk dame med en liten sprettsjit av en hund (ikke større enn en stor chihuahua) som mer enn gjerne ville leke med Tanuki - den slet han helt ut og valpen var veldig trøtt og sliten når vi kom hjem.

10_zpsf8df17d9.jpg11_zps35431761.jpg

Klokka tolv har jeg fått plassert baken min foran ipaden og prøver å lære meg litt pathologi:

IMAG2649_zps69f93c0d.jpg

Det gjør jeg klokka 13 også, men nå har jeg flytta meg til saccosekken:

IMAG2650_zps1230313d.jpg

Klokka 14 kommer Kuma og ber pent om jeg kan holde benet for han mens han gnager. Selvsagt kan jeg det. Tanuki sitter og ser på.

IMAG2651_zps60ffdeb3.jpg

IMAG2665_zps7265f343.jpg

Klokka litt før tre fikk dyra lunsj og Tanuki kom klatrende opp i fanget mitt mens han logret - det betyr at han må på do, så da gikk vi ut en snartur:

IMAG2682_zpse761e648.jpg

Klokka 16 - Jeg har fått rydda vekk hundeburet fra balkongen og satt det opp på et skap. Dyrene syntes det var flott med litt bedre plass:

IMAG2691_zpsd4144f23.jpg

Klokka 17 - Nakendyret har fått seg en omgang med børsten og ser ikke lenger ut som en skabbete kjøter:

IMAG2692_zpsf7efad07.jpg

Klokka 18 - Jeg har fått mexikansk levert på døra og Tanuki synes jeg er kjip som ikke deler.

IMAG2696_zps84c6f0b7.jpg

Klokka 19:00 - Tissetur i de skitne, møkkete gatene i Budapest <3

IMAG2700_zpsc70e69ca.jpg

Nesten klokka 20:00 Kuma slapper av på gulvet før han hopper opp i senga mi for litt mer avslapping. Digg med så rolige byhunder.

IMAG2701_zps49c6a83d.jpg

  • Like 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...