Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvis man parrer en hund som er black and tan, med en hund som er brindel, hvilken farge vil valpene mest sannsynlig få da?

Har det mye å si om den ene hunden som er brukt i parringa har høyere innavlsgrad enn den andre i denne fargekombinasjonen?

Skrevet

Tantegninger er recessive, så med mindre den brindle foreldren bærer genet for tantegning vil valpene mest sannsynlig bli brindle. Du kan også få valper uten striper, hvis begge foreldrene bærer genet for dette. Alle hunder har like mange gener for farger, og valpene får halvparten fra mor og halvparten fra far. Hvor innavlet individene er, har derfor ingen betydning i så måte.

Skrevet
ok. Så det er uansett stor sannsynlighet for at hele kullet kan bli brindel?
Ja, i grunnen. Med mindre en av foreldrene til den brindle har tantegninger. Da skal statistisk sett halvparten av valpene også få tantegninger (gjerne med brindle).
Skrevet

black & tan er en del a agouti allel serien (A^y --> A^w --> a^t --> a)

mens brindle er en del av en annen allel serie for dominant svart (K --> k^br --> k)

der a^t er black & tan og k^br er brindle

Dermed kan en hund fint være BÅDE black & tan OG brindle. Brindle markeringer kommer til uttrykk i hundens røde/gule (phaeomelanin) områder. På en black & tan vil dette være i tan markeringene.

Så for å svare på spørsmålet ditt, uten å vite noe mer enn at den ene er brindle og den andre er b&t så er det umulig å forutsi. Bærer brindle hunden (som ofte er er A^y k^br evt med maske E^m i tillegg) A^y er dominant over a^t, så med annet hunden bærer på a^t så vi alle valpene bli A^y (sobel)

bærer ikke den brindle hunden (k^br) på ikke svart (k) som den black & tan hunden må gjøre om den ikke har noen brindla points så vil den gi brindle til alle sine avkom. Men den kan da gi b&t med brindle "tanmarkeringer" hvis den bærer på b&t

Så i teoren kan A^y- k^br- (med ukjente faktorer for det andre allelet på samme loci) paret med en a^t a^t kk (b&t) gi brindle, "røde" (eller fawn/gul whatever du kaller det i din rase), b&t og b&t med brindling i tan markeringene.

Jeg må mao vite mer om genetikken bak den hunden som er brindle for å fortusi hva slags farger avkommene vil få.

edit: hvis dette er en rase som også kan bære på genet for brunt/sjokolade (b) eller dilusjon (d) eller noe annet så er det ennå flere ting du kan få i en slik paring, da dette er recessive alleler som hverken en (svart) brindle eller en black & tan vil vise

Skrevet
black & tan er en del a agouti allel serien (A^y --> A^w --> a^t --> a) ...
... hvilket vel i grunnen betyr det samme: Valpene blir mest sannsynlig brindle.
Skrevet

Som sagt her; b&t er recessivt. Om dette er en rase hvor fargen forekommer i ny og ne, er sjansen stor for at også den brindle av foreldrene bærer genet. Det behøver ikke være b&t i de nærmeste generasjonene, bare den har det et eller annet sted bakover i slekta;-)

Skrevet

Den brindle hunden er ikke bærer av black and tan, og black and tan hunden er ikke bærer av brindel.

Takk for svar!

Skrevet
... hvilket vel i grunnen betyr det samme: Valpene blir mest sannsynlig brindle.

Nei det gjør ikke det.

For er den brindle av foreldrene bærer av b&t så blir statistisk sett 50% av valpene b&t (med eller uten brindling i tan markeringene), mens dersom den ikke er bærer av b&t så blir alle valpene A^y (med eller uten brindling).

Brindle har ikke noe med hva slags agouti hunden er å gjøre, det er en annen allelserie og kan eksistere sammen med alle varianter av agouti.

Bærer brindle hunden på allelet k, men ikke allelet a^t, så blir 50% av valpene røde/fawn/gule, og andre halvdelen blir brindle.

Bærer brindle hunden på både k og a^t så blir 25% brindle, 25% fawn, 25% b&t med brindle og 25% b&t

Skrevet
Den brindle hunden er ikke bærer av black and tan, og black and tan hunden er ikke bærer av brindel.

Takk for svar!

Hvis denne forutsetningen stemmer, at du vet den ikke bærer det recessive anlegget for b&t så blir valpene enten brindle eller fawn (50% av hver statistisk sett), med annet du vet den ikke bærer allelet k også.

Skrevet

Hva er allelet k da?

Jeg vet at bak den brindle hunden så er det stort sett brindel, men noen få fawne og noen få svarte hunder.

Skrevet

K-allelet fra mest til minst dominant: K:svart (men ikke svart/tan, det er noe annet) kbr:brindle k:ingen av delene (vet ikke hva det heter, egentlig) Hvilket vil si at en brindle hund ikke kan bære svart, men kan bære "ingen av delene". Den kan derfor ganske riktig gi fawn avkom med rett partner, f.eks. en black and tan. En black/tan er kk, ellers hadde den enten hatt brindle i tantegningene, eller så hadde den vært helt svart (K). Hvor sannsynlig er det så at den brindle bærer k - dvs. fawn? Hvis den ene av foreldrene er fawn, bærer den det helt sikkert, og da vil kombinasjonen statistisk sett gi 50/50 fawn og brindle. Hvis du må lenger bak for å finne fawn, blir sannsynligheten for at den bærer k mindre. Men hvis den gjør det, blir den statistiske fordelingen på avkommet fremdeles den samme.

Skrevet

Ok, jeg skjønner. Det er svært lite fawn bakover, men det forekommer. Det er en fawn hund fire generasjoner bakover iallefall.

Skrevet
Ok, jeg skjønner. Det er svært lite fawn bakover, men det forekommer. Det er en fawn hund fire generasjoner bakover iallefall.
Hvis den brindle hunden har søsken som er fawn, er det nok mer sannsynlig at den selv bærer det. Men helt sikker kan man ikke være før den gir fawn avkom selv. Eller b&t for den delen, men da kan det av og til være vanskelig å være helt sikker på at hunden ikke egentlig er brindle, bare med lite eller ingen brindling i tan-tegningene.
Skrevet

Jeg tenker hypotetisk på en dobermann, og det er jo reint black and tan uten brindling.

Ingen søsken av den brindle hunden er fawne nei.

Skrevet
Jeg tenker hypotetisk på en dobermann, og det er jo reint black and tan uten brindling.

Ingen søsken av den brindle hunden er fawne nei.

Hvis den brindle hunden verken er bærer av fawn eller b&t blir alle valpene brindle.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...