Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hey, svigers vill ha ny bikkje og har falt litt for utseende til Eurasier, men ingen av oss har erfaring med rasen annet en att jeg har hørt litt om dem fra en venn (hundeperson) og hilst på noen.
Det jeg har hørt:
- familie hund

- ikke bjeffing

- ikke jaktinnstinkter

For meg høres det ut som en perfekt hunderase......litt for godt til å være sant.
Så hvis dere som kjenner til rasen, har rasen eller vet noe om den så bare skriv ned her! :)

Skrevet

http://hundesonen.no/forum/topic/67463-er-eurasier-riktig-hund-for-oss-andre-forslag/

http://hundesonen.no/forum/topic/61867-eurasier-noe-for-meg/

Kan kanskje stå noe i disse trådene.

Jeg kjenner ikke mange eurasiere, men en ganske godt. De har lite lyd og jaktinstinkt stort sett, men er også ganske selvstendige og kan være en utfordring å trene. Det er ingen selvfølge at de kan gå løse, og de har en del pels. Utover det så er de en relativt enkel og grei rase som er fornøyd med normal mengde tur og ikke trenger mye hodearbeid for å trives.

Er vel flere eurasiere på forumet her som sikkert kan svare mer.

Skrevet
Hey, svigers vill ha ny bikkje og har falt litt for utseende til Eurasier, men ingen av oss har erfaring med rasen annet en att jeg har hørt litt om dem fra en venn (hundeperson) og hilst på noen.

Det jeg har hørt:

- familie hund

- ikke bjeffing

- ikke jaktinnstinkter

For meg høres det ut som en perfekt hunderase......litt for godt til å være sant.

Så hvis dere som kjenner til rasen, har rasen eller vet noe om den så bare skriv ned her! :)

Familiehund: Ja. De vil gjerne være med på alt som skjer.

Bjeffing: Du får de som er helt stille, og du får også hunder som har mye å snakke om.

Jaktinnstinkt: Veldig varierende. Noen har ingenting, andre har mye.

Eurasier er veldig selvstendig, men har likevel ett behov for å være i nærheten av eier. Greie hunder som ikke krever allverden av mosjon/trening, men som likevel liker å bli brukt. De kan bli noe oppfinnsomme dersom de kjeder seg. Med min ble det fort flyvende leker/ben dersom det skjedde for lite.

Sjekk nøye opp i helsen på avlsdyr. Hofter, albuer og øyne skal være sjekket før hundene går i avl. Også en fordel om stoffskiftet er sjekket. Det er dessverre en del rusk på rasen.

Skrevet

Hei.

Har en Eurasier valp på 4 1/2 mnd. Chira er veldig rolig i seg selv, lager lite lyder. Hun er veldig oppmerksom og skal ha med seg det meste som skjer. Raser i seg selv er ikke en rase man skal trene så mye med, er ikke en brukshund. Men en veldig fin utstillingshund da :)

Her er Chira 8 uker :)

post-11915-0-30562100-1361198799_thumb.j

Skrevet

Det med lyd er veldig individuelt ja, det er noen som vakter en del, og har hørt om "gneldrebikkjer" og, men du finner altså også de som lager veldig lite lyd. Pleier å si at om det med lite lyd er veldig viktig, så bør man kanskje se på en annen rase. Ellers bør man forhøre seg om lydnivået på linjene, og vaere føre var, ikke oppfordre til vakt ved å la hunden vaere alene ute f.eks.

Skrevet
Hei.

Har en Eurasier valp på 4 1/2 mnd. Chira er veldig rolig i seg selv, lager lite lyder. Hun er veldig oppmerksom og skal ha med seg det meste som skjer. Raser i seg selv er ikke en rase man skal trene så mye med, er ikke en brukshund. Men en veldig fin utstillingshund da :)

Her er Chira 8 uker :)

Klart man kan trene mye, de fleste eurasiere elsker da å bli brukt og er med på alt, de er ikke late sofapoteter bare fordi de ikke "krever" masse aktivisering.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...