Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hey, svigers vill ha ny bikkje og har falt litt for utseende til Eurasier, men ingen av oss har erfaring med rasen annet en att jeg har hørt litt om dem fra en venn (hundeperson) og hilst på noen.
Det jeg har hørt:
- familie hund

- ikke bjeffing

- ikke jaktinnstinkter

For meg høres det ut som en perfekt hunderase......litt for godt til å være sant.
Så hvis dere som kjenner til rasen, har rasen eller vet noe om den så bare skriv ned her! :)

Skrevet

http://hundesonen.no/forum/topic/67463-er-eurasier-riktig-hund-for-oss-andre-forslag/

http://hundesonen.no/forum/topic/61867-eurasier-noe-for-meg/

Kan kanskje stå noe i disse trådene.

Jeg kjenner ikke mange eurasiere, men en ganske godt. De har lite lyd og jaktinstinkt stort sett, men er også ganske selvstendige og kan være en utfordring å trene. Det er ingen selvfølge at de kan gå løse, og de har en del pels. Utover det så er de en relativt enkel og grei rase som er fornøyd med normal mengde tur og ikke trenger mye hodearbeid for å trives.

Er vel flere eurasiere på forumet her som sikkert kan svare mer.

Skrevet
Hey, svigers vill ha ny bikkje og har falt litt for utseende til Eurasier, men ingen av oss har erfaring med rasen annet en att jeg har hørt litt om dem fra en venn (hundeperson) og hilst på noen.

Det jeg har hørt:

- familie hund

- ikke bjeffing

- ikke jaktinnstinkter

For meg høres det ut som en perfekt hunderase......litt for godt til å være sant.

Så hvis dere som kjenner til rasen, har rasen eller vet noe om den så bare skriv ned her! :)

Familiehund: Ja. De vil gjerne være med på alt som skjer.

Bjeffing: Du får de som er helt stille, og du får også hunder som har mye å snakke om.

Jaktinnstinkt: Veldig varierende. Noen har ingenting, andre har mye.

Eurasier er veldig selvstendig, men har likevel ett behov for å være i nærheten av eier. Greie hunder som ikke krever allverden av mosjon/trening, men som likevel liker å bli brukt. De kan bli noe oppfinnsomme dersom de kjeder seg. Med min ble det fort flyvende leker/ben dersom det skjedde for lite.

Sjekk nøye opp i helsen på avlsdyr. Hofter, albuer og øyne skal være sjekket før hundene går i avl. Også en fordel om stoffskiftet er sjekket. Det er dessverre en del rusk på rasen.

Skrevet

Hei.

Har en Eurasier valp på 4 1/2 mnd. Chira er veldig rolig i seg selv, lager lite lyder. Hun er veldig oppmerksom og skal ha med seg det meste som skjer. Raser i seg selv er ikke en rase man skal trene så mye med, er ikke en brukshund. Men en veldig fin utstillingshund da :)

Her er Chira 8 uker :)

post-11915-0-30562100-1361198799_thumb.j

Skrevet

Det med lyd er veldig individuelt ja, det er noen som vakter en del, og har hørt om "gneldrebikkjer" og, men du finner altså også de som lager veldig lite lyd. Pleier å si at om det med lite lyd er veldig viktig, så bør man kanskje se på en annen rase. Ellers bør man forhøre seg om lydnivået på linjene, og vaere føre var, ikke oppfordre til vakt ved å la hunden vaere alene ute f.eks.

Skrevet
Hei.

Har en Eurasier valp på 4 1/2 mnd. Chira er veldig rolig i seg selv, lager lite lyder. Hun er veldig oppmerksom og skal ha med seg det meste som skjer. Raser i seg selv er ikke en rase man skal trene så mye med, er ikke en brukshund. Men en veldig fin utstillingshund da :)

Her er Chira 8 uker :)

Klart man kan trene mye, de fleste eurasiere elsker da å bli brukt og er med på alt, de er ikke late sofapoteter bare fordi de ikke "krever" masse aktivisering.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Igjen, sjekk raseklubben i hjemlandet. Kooiker er som du sier, en spaniel, fra Nederland opprinnelig. Ingen hunder må brukes til jakt, men hunder som er avlet for å jobbe krever mer enn selskapshunder, og bør brukes aktivt til hundesport eller arbeid for å trives. Kromfohrlander er en tysk selskapshund som har blant annet terrier i linjene. De skal visstnok ikke ha så mye jaktinstinkt, det er jeg skeptisk til. Det er veldig få av dem i Norge. Er du bare nysgjerrig på raser, eller ser du etter en rase som kan passe deg? Det kan være enklere å starte en tråd med hva du ser etter og hva slags livsstil du har og hundetype som passer, enn å spørre om hver enkelt hunderase. Hvis du bare er interessert i informasjon om hunderaser så anbefaler jeg et bra hundeleksikon og å bruke hjemmesidene til raseklubbene i hjemlandet til rasen.   
    • Australian shepherd = aussie, er en amerikansk rase. Blir ikke inkludert i de australske gjeterhundene. @indie; om du er interessert så arrangerer klubben for australske gjeterhunder (ANG) rallykonkurranse i pinsen, på Galterud. Der dukker det opp cattledogs og kelpie iaf
    • Kromfohrlander er vell mere terrier. Er dem enkle hunder? Kooiker er vell en spaniel. Må dem da brukes til jakt?
    • Er det noen som har kjennskap til dem? Virker de som all right hunder med bra gemytt? Noen issus på dem? . Er de to rasene ganske like? Er dem litt som poteten som kan brukes til alt?
    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...