Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hey, svigers vill ha ny bikkje og har falt litt for utseende til Eurasier, men ingen av oss har erfaring med rasen annet en att jeg har hørt litt om dem fra en venn (hundeperson) og hilst på noen.
Det jeg har hørt:
- familie hund

- ikke bjeffing

- ikke jaktinnstinkter

For meg høres det ut som en perfekt hunderase......litt for godt til å være sant.
Så hvis dere som kjenner til rasen, har rasen eller vet noe om den så bare skriv ned her! :)

Skrevet

http://hundesonen.no/forum/topic/67463-er-eurasier-riktig-hund-for-oss-andre-forslag/

http://hundesonen.no/forum/topic/61867-eurasier-noe-for-meg/

Kan kanskje stå noe i disse trådene.

Jeg kjenner ikke mange eurasiere, men en ganske godt. De har lite lyd og jaktinstinkt stort sett, men er også ganske selvstendige og kan være en utfordring å trene. Det er ingen selvfølge at de kan gå løse, og de har en del pels. Utover det så er de en relativt enkel og grei rase som er fornøyd med normal mengde tur og ikke trenger mye hodearbeid for å trives.

Er vel flere eurasiere på forumet her som sikkert kan svare mer.

Skrevet
Hey, svigers vill ha ny bikkje og har falt litt for utseende til Eurasier, men ingen av oss har erfaring med rasen annet en att jeg har hørt litt om dem fra en venn (hundeperson) og hilst på noen.

Det jeg har hørt:

- familie hund

- ikke bjeffing

- ikke jaktinnstinkter

For meg høres det ut som en perfekt hunderase......litt for godt til å være sant.

Så hvis dere som kjenner til rasen, har rasen eller vet noe om den så bare skriv ned her! :)

Familiehund: Ja. De vil gjerne være med på alt som skjer.

Bjeffing: Du får de som er helt stille, og du får også hunder som har mye å snakke om.

Jaktinnstinkt: Veldig varierende. Noen har ingenting, andre har mye.

Eurasier er veldig selvstendig, men har likevel ett behov for å være i nærheten av eier. Greie hunder som ikke krever allverden av mosjon/trening, men som likevel liker å bli brukt. De kan bli noe oppfinnsomme dersom de kjeder seg. Med min ble det fort flyvende leker/ben dersom det skjedde for lite.

Sjekk nøye opp i helsen på avlsdyr. Hofter, albuer og øyne skal være sjekket før hundene går i avl. Også en fordel om stoffskiftet er sjekket. Det er dessverre en del rusk på rasen.

Skrevet

Hei.

Har en Eurasier valp på 4 1/2 mnd. Chira er veldig rolig i seg selv, lager lite lyder. Hun er veldig oppmerksom og skal ha med seg det meste som skjer. Raser i seg selv er ikke en rase man skal trene så mye med, er ikke en brukshund. Men en veldig fin utstillingshund da :)

Her er Chira 8 uker :)

post-11915-0-30562100-1361198799_thumb.j

Skrevet

Det med lyd er veldig individuelt ja, det er noen som vakter en del, og har hørt om "gneldrebikkjer" og, men du finner altså også de som lager veldig lite lyd. Pleier å si at om det med lite lyd er veldig viktig, så bør man kanskje se på en annen rase. Ellers bør man forhøre seg om lydnivået på linjene, og vaere føre var, ikke oppfordre til vakt ved å la hunden vaere alene ute f.eks.

Skrevet
Hei.

Har en Eurasier valp på 4 1/2 mnd. Chira er veldig rolig i seg selv, lager lite lyder. Hun er veldig oppmerksom og skal ha med seg det meste som skjer. Raser i seg selv er ikke en rase man skal trene så mye med, er ikke en brukshund. Men en veldig fin utstillingshund da :)

Her er Chira 8 uker :)

Klart man kan trene mye, de fleste eurasiere elsker da å bli brukt og er med på alt, de er ikke late sofapoteter bare fordi de ikke "krever" masse aktivisering.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...