Gå til innhold
Hundesonen.no

De første nettene med 8 uker gammel valp?


Recommended Posts

Skrevet

Hei, fant ikke noen tråd som omhandlet akkurat dette, Men siden jeg igjen har fått meg en valp, så er jeg så klart nysgjerrig på hva dere har pleid/pleier å gjøre de første nettene?

Kan jo fortelle dere om min første natt. hehe. Og ja, jeg er ganske trøtt:P

I og med at huseierne våre har soverom vegg i vegg med stua vår (vi har inngang og stue i samme rom)
Så syns jeg uansett det hadde vært litt pinlig viss det skulle ende opp med at valpen peip i stua mens vi sov på rommet vårt.
Derfor lå jeg på sofaen inatt og sov lettere sagt litt dårlig. Men på den måten lærte jeg litt om døgnrytmen til valpen.
startet med at han sovnet ved siden av meg.. så la jeg han over i hans egen seng.
Så mye som han drømmer klarer han jo ikke ligge så stille, så han ramla ned fra sofaen en gang, da jeg hadde plassert senga hans i den andre sofaen, han likte seg jo så godt der. hehe
Jaja, så ble han litt forfjamset.. så gikk han på avisen for å tisse.. også kunne vi legge oss igjen..
Denne gangen prøvde jeg ut å legge han i buret sitt med åpen dør.. der ble han liggende en god stund, til min forundring..
Da han våknet måtte vi seff ut på en liiiiiten luftetur igjen.... hvertfall få litt kald luft i fjeset.
Så valgte han å sove videre på dørmatta med snuta mellom to sko.. :P

så han våknet altså 4-5 ganger totalt. og tisset kun den ene gangen.

Han er jo fortsatt veldig liten og liker ikke gå langt fra huset enda.. så aktiviteten blir sånn tja. toppen 15 min ute.. og holder seg gjerne innafor en radius på 2 m. fra husdøra.
Merker godt at han syns det er rart uten søsken å herje med.

Men han er jo så søt og flink da :D kommer når jeg roper, hopper opp på kneet mitt og er veldig glad i fanget mitt. og allerede første kvelden kunne han si fra at han måtte på do.. og da vi slapp han ut både tisset og bæsjet han. Flink gutt, fortsett sånn :D (tross uhella av og til da.. )

  • Like 1
  • Svar 62
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Den der har jeg aldri forstått. Hvorfor må valpen sove i bur inne for at den skal bli vant til å sitte i bur i bilen? Vi bare putter valpen i bilen og kjører avgårde vi. Fungerer aldeles utmerket.

Det er ganske ille med whippet som kryper under dyne og pledd og likevel prøver å komme seg inni klærne dine, fordi det ikke kan bli varmt NOK.

Men hvorfor lukke døren hvis han er så glad i buret sitt? Kan han ikke få velge om han har lyst til å strekke på benene en gang i blant? Er du klar over at hvis man går ut ifra at hunden din blir 12

Skrevet

Tavi var ganske enkel de første nettene, men nå har hun fra første stund hatt selskap i vår voksne border collie, samt at hun var 12-13 uker da jeg hentet henne :) Vi la henne på kjøkkenet sammen med den voksne hunden og gikk og la oss. Luftet henne en gang eller to i løpet av natten og så kom det litt småsutring når hun drømte :P (har soverom rett ovenfor kjøkkenet i et lytt hus, så hørte godt hva som foregikk).

Da hun begynte å sove alene-alene om nettene brukte jeg bur på gulvet på soverommet mitt, eventuelt lå hun i senga sammen med meg, men da var hun blitt så stor at hun sov hele natten igjennom uten lufteturer.

Skrevet

Jeg lå på stua sammen med min første da jeg tenkte at hun skulle sove der, men det gikk raskt over, så nå ligger de alltid på soverommet. Nr 2 lå på soverommet i bur rett ved senga.

Den første tok ca 14 dager før hun sov hele natta, og våknet i starten både 3 og 4 ganger pr natt. Nr 2 brukte 3 dager før han sov hele natta og våknet bare en gang (mye mer behagelig :P ). Husker ikke helt den første, men vertfall på den andre så brukte jeg og ta en god lufting før vi skulle legge oss slik at valpen var sliten og dermed sov bedre og lengre, samt gi mat senest kl 7 sånn at den slipper og drikke masse vann rett før natta.

Skrevet

Jeg har studioleilighet så vi sover alle i samme rom. Valpen sover på et teppe ved siden av senga. De første dagene måtte jeg ut med han midt på natta, men etter det innså valpiss at det er deilig å sove, så nå sover han som en stein fra tolv til åtte.

Den første måtte jeg ut med i sekstiden om mårran, men gjerne en gang midt på natten også - for han hadde skjønt at om han piper så tar mamsen han med på tur selv om man ikke nødvendigvis må tisse.

Skrevet

Det hørtes smart ut å ikke gi mat så sent..
Jeg hentet han jo ikke før på ettermiddagen i går.. så måtte ha litt tid sammen, og fikk et måltid sånn i 9 tiden..

Nå på morgenen syns jeg han er mye roligere.. kan ligge en god stund for seg selv og bedrive tiden med tyggeben eller bare slappe av.. :)

Skrevet

Jeg fikk Bessie hit i forrige uke, hun har sovet i senga med meg helt til natt til i dag. Ute en tur i løpet av natta, ellers har hun sovet. I natt sov hun i bur sammen med min eldste tispe, ikke et knyst før kl 7 - herlig :) Det blir nok senga mi for det meste fram til hun blir større, det er jo så kos med disse få valpemånedene. :wub:

Skrevet
Våre hunder har også sovet i sengen som valper. Synes at det er mye mindre styr. De sover trygt og godt, og jeg sover også godt. :)

Samme her :)

Skrevet

Jeg kjøper en billig madrass på Jysk og sover der jeg vil valpen skal sov. Dvs på gulvet der de andre hundene sover i hundesengen sin. Sov vel der i 1-1,5 uke sist før jeg delte opp samme madrass og la den nedi hennes hundeseng. Det fungerer bra hos meg.

Da får de tryggheten samtidig som de lærer hvor jeg vil de skal sove.

(eller det fungerte hos meg helt til de flytter til TonjeM :lol: Strider og Shy er jo de siste valpene jeg har hatt etter 8 uker)

Skrevet

Valpen lå i bur (døren fjernet) på soverommet, hadde teppe over buret, men det dekket ikke åpningen. Våknet han tok jeg bare hånda ned og han sovnet igjen. Han våknet kun et par ganger i starten fordi han måtte ut på do,ellers sov han godt.

Gjorde det samme med tispa da hun var valp.

Skrevet
Missunnelig på alle som har valper som vil sove i senga.. Ingen av mine to mutter ville det, ble for varmt.

Det er ganske ille med whippet som kryper under dyne og pledd og likevel prøver å komme seg inni klærne dine, fordi det ikke kan bli varmt NOK. :P

  • Like 3
Skrevet
Det er ganske ille med whippet som kryper under dyne og pledd og likevel prøver å komme seg inni klærne dine, fordi det ikke kan bli varmt NOK. :P

Hehe, jeg ble nesten fornermet da jeg tok med valpen i senga for første gang og den ila 3 sekunder gikk mot kanten, hoppa ned og la seg i buret *hrmf* Som regel motsatt man hører om og jeg hadde gleda meg til valpekos.

Skrevet
Hehe, jeg ble nesten fornermet da jeg tok med valpen i senga for første gang og den ila 3 sekunder gikk mot kanten, hoppa ned og la seg i buret *hrmf* Som regel motsatt man hører om og jeg hadde gleda meg til valpekos.

Uffda :P Pappas hund (overtok den som 5-åring) klarer heller ikke sove i seng, men tror det er mer vane enn varme. Hun har vel sovet i bur om natten hele livet, og da de tok henne med på hytta og hun skulle få sove i senga/sofaen/der hun ville endte det opp med at de måtte ta bilburet inn fordi hun ikke fikk til å sove noen andre steder. :P

Skrevet

Min nåværende hund var litt større da jeg fikk ham, men min forrige hund var ca 8 uker da jeg fikk henne. Det er godt over 15 år siden, men husker første natta som om det var i går. Jeg hadde bestemt for at hun skulle ligge på gangen, og hadde redd opp en god og myk seng til henne med flere lag tepper. Første natta la jeg madrassen delvis på soverommet og delvis på gangen slik at hun skulle få litt selskap og en mykere overgang.

Jeg tok på henne halsbånd og lenke slik at jeg ville våkne hvis hun ble urolig og måtte tisse i løpet av natta - og våknet morgenen etter av en liten varm bylt som hadde ignorert senga si og krøpet tett, tett inntil meg og sov så trygt sammenkrøllet i armkroken min. Da smeltet jeg fullstendig og hun sov på soverommet (men ikke i senga mi) resten av hennes 14 år gamle liv.

  • Like 1
Skrevet
Alle mine har sovet i senga, og fortsetter med det når de er voksne :P

haha..

Kunne sikkert gjort det på den måten jeg også, hvis jeg hadde vært alene og fremdeles hadde stor seng.. haha.

nei.. ikke noe hund i vår seng takk :D

det finnes liksom grenser for meg..

Han er med i stallen han er med overralt hvor jeg er.. og alt han får i seg og evt tråkker i.. det havner da i senga? iiiiik. nei..

tror jeg skal forsøke med buret på soverommet. men tror ikke det er plass sånn rett ved siden av senga.. for der er det smalt :P

Skrevet

men altså... jeg må først lære valpen å like buret sitt ass.. det går litt bedre nå.. han går litt inn og ut selv som han vil..
Jeg gir han noe snadder som han ELSKER å spise, inni buret for at han skal forbinde det med noe hyggelig.

men i bilen.. nei.. huff.. det var ikke gøy i dag :P dakar liten.. <3
slutten av turen måtte jeg bare stoppe bilen og legge han forran på gulvet ved siden av meg.. det ble betydelig mye bedre. :)

Skrevet

Hva med å legge et pledd/en hundeseng på soverommet deres ved siden av sengen, og noen aviser i et hjørne i tilfelle det skulle være noen uhell i løpet av natten, og så se hvordan det fungerer? Strekk gjerne ned en hånd for å berolige småtten, men la være å ta ham opp i sengen?

  • Like 1
Skrevet

Jeg har hatt mine i bur og de første nettene har vi rigget oss til på madrass/seng i gangen ved buret. Men har aldri hatt behov for å ligge der, men vi har gått å lagt oss i sengen siden valpen har vært så rolig allerede første natten, og så har vi hatt soveromsdøren åpen (gangen rett utenfor døren) og når valpen har pepet, har vi bare stått opp med en gang. Jeg er ganske vàr for lyder så våkner med en gang. Syns egentlig det har gått bra. :)

Håper på gjentakelse neste gang.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...