Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har tenkt å gå en k-test med Only, men på terminlisten er alt som er i nærheten fryktelig lenge til,
finnes det k-tester som ikke står på terminlisten? Noen som vet hvor jeg isåfall finner det?

Har Sverige samme K-test? Og hvor finner jeg evt. en terminliste for dette?

Samtidig, ser jeg etter en god artikkel skrevet om mentaltesting av hund, denne er tenkt til wheaten bladet vårt, og må helst være skrevet på en måte som gjør at hvermansen forstår :P Noen som vet om noen gode artikler om dette?

Skrevet
Takk, finnes det noe litt mer generellt skrevet?

Føler så mange av artiklene er skrevet mot spesifikke raser,

og skulle gjerne hatt noe litt "nøytralt" som beskrev hva det gikk ut på og hvorfor vi bør gjøre det.

Jeg pleier å vise til det som Nidaros Brukshundklubb har skrevet om ulike mentaltester og -beskrivelser. :)

Jeg anbefaler på det varmeste å gå en full MH med hunden sin, ikke bare sånn fislete K-test. :teehe:

Skrevet

Takk :) haha, jeg vet, er mest pga alder og min uvitenhet om tester at jeg velger en enkel k-test i denne omgang. Valpene håper jeg at vi kan mentalteste mellom 1-2 års alder :)

Skrevet
Takk :) haha, jeg vet, er mest pga alder og min uvitenhet om tester at jeg velger en enkel k-test i denne omgang. Valpene håper jeg at vi kan mentalteste mellom 1-2 års alder :)

Marianne og jeg gikk MH med Marvin, Imouto og Aiko da de var henholdvis nesten 4, nesten 2 og nesten 3 år. ;)

Skrevet
Vi skal k-teste :) Hvor viktig er lek i k-test? Min hund leker ikke, verken med meg eller andre..

Nå har ikke jeg gått K-test, men jeg antar det blir litt på samme linje som på en MH. Dvs dommer ser hvor mye/lite lek hunden har og krysser av for det. Scoren er egentlig irrelevant på generell basis, men man selv vurderer det opp mot hva som er ønsket på rasen. Har ikke rasen noen retningslinjer på hva som er ønskelig, så blir det vel bare som en beskrivelse. Om jeg tar feil her så får noen som har bedre kunnskap om K-testen korrigere :)

Freya var forøvrig 3 1/3 når hun gikk MH.

Skrevet

En k-test forteller knapt mer enn om hunden din er stødig nok tilrå kunne gå igjennom byen under rushtrafikken. Vil du få et innblikk hvordan testene foregår, ville jeg heller ha vært me som publikum..

Men dette er min mening da ;)

Sent from my GT-I9100

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...