Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi skal ikke ha hund nummer to enda, da pelsen her er bare seks måneder gammel. Men det kan være vi skaffer oss en hund til om et par år, og siden jeg liker å drømme så er jeg interessert i tips fra dere sonere. Her er hva jeg ser etter:

Primære preferanser:

- Sunn og frisk rase

- Robust nok til å tåle tur og trening i det forblåste og regnfylte vestlandsværet. Dvs trenger ikke tåle ekstremtemperaturer, men må takle å være ute i vind og regn.

- Lettlært og arbeidsvillig. Ikke helt bestemt hva jeg vil bruke hund nummer to til, men ser for meg lydighet, agility eller kanskje sportrening eller bruks. Det kommer an på rasen jeg velger og hva jeg har lyst til å gjøre om noen år. Ikke jakt eller sledekjøring

- Ikke ekstremt krevende, dvs er fornøyd med 1-2 timers tur/trening daglig.

- Kan gå løs (med trening, selvsagt)

Sekundære preferanser:

- Mellomstor hund (35-55 cm mankehøyde)

- Typisk energisk "gladhund"

- Ikke for mye pelsstell

- Er svak for spisshunder og gjeterhundtyper

- Ikke spesielt interessert i jakthunder (toller er et unntak), terriere eller andre "bartehunder"

Primære preferanser er et must for meg, og er ikke noe jeg vil avvike fra. Sekundære preferanser kan jeg legge til side hvis jeg finner en rase som passer for meg og som passer de andre kriteriene.

Noen som har noen tips basert på dette? :)

Skrevet

Lettlært og spisshund er vel ikke helt sammenfallende alltid.

Men med de kriteriene så hadde jeg uten tvil skaffet meg en Norsk Buhund (noe jeg vurderer å gjøre selv om noen år, som en maskotthund/rase nr. 2).

  • Like 1
Skrevet
Det må ikke være en spisshund, det er bare en preferanse jeg har. :)

La merke til det, men synes nå Buhunden treffer ganske godt uansett :)

ved å merke utfra min oppfatning av rasen og dine ønsker. Kan jo hende jeg er helt på jordet også :P

Skrevet

Har ikke tenkt på buhund, må jeg innrømme. De er veldig kortpelset, men siden de stammer fra Norge, så regner jeg med de tåler litt ruskevær?

Har tenkt på belger lenge, de frister litt. Men har hørt de kan være litt nervøse?

Skrevet
Har ikke tenkt på buhund, må jeg innrømme. De er veldig kortpelset, men siden de stammer fra Norge, så regner jeg med de tåler litt ruskevær?

Har tenkt på belger lenge, de frister litt. Men har hørt de kan være litt nervøse?

Kommer an på hvor du kjøper hen det. Sjekk resultater og mentaltester osv, så er du godt på vei. Ellers er det flere belgerfolk her inne som sikkert kan anbefale deg oppdrettere/kombinasjoner dersom du går for belger. Spesielt på terv er det flere oppdrettere som tenker litt forbi at de bare skal være pene. :)

Skrevet
Har ikke tenkt på buhund, må jeg innrømme. De er veldig kortpelset, men siden de stammer fra Norge, så regner jeg med de tåler litt ruskevær?

De er vel ikke akkurat veldig kortpelsede? :) De jeg har møtt har hatt tett og fin pels som virker veldig værbestandig, i alle fall :)

  • Like 1
Skrevet
De er vel ikke akkurat veldig kortpelsede? :) De jeg har møtt har hatt tett og fin pels som virker veldig værbestandig, i alle fall :)

Derfor de frister her i gården. Liker hunder jeg slipper å kle på, og som trives med å være utendørs i mange timer uansett vær.

I tillegg til at jeg synes de både er fine, har praktisk størrelse og kan være med på det meste en Siberian gjør, men allikevel være noe annet :)

Skrevet

Limo her inne har en buhund og har erfaring med rasen utover det også, så vidt jeg vet :) Snakk med henne!

Koda til Limo er i alle fall ikke det jeg vil kalle tynnpelset. Han er forøvrig supersøt :D Chessea synes han er riktig så kjekk.

  • Like 1
Skrevet

Ikke ofte jeg svarer i slike tråder, men en sheltie måtte jo ha passet bra :) Ingen ihuga brukshund såklart, men man ser jo en del av dem i lp og agility.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har lenge hatt lyst på sheltie, og jeg sto egentlig mellom dem og japaner når vi skulle ha valp nå. Men samboer er ikke så begeistret for dem, så det blir nok ikke så aktuelt.

Angående lapphund, så er jeg solgt når det gjelder svensk lapphund.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fin hun er gratulerer! Moro med sjelden rase. Har kun truffet 1 her i Trondheim jeg. 
    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...